icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Srebrnik

Posiada skórzaste, eliptyczne liście dorastające do kilkunastu centymetrów długości. Wiosną i latem pojawiają się na nim natomiast piękne kwiatostany otoczone zdrewniałymi podsadkami. Są one drobne i zebrane w kuliste kwiatostany – wraz z ich rozwojem zmieniają swoje kształty, przez co początkowo te same gatunki były brane za odmienne przez badaczy. Kwiaty zazwyczaj są jaskrawo ubarwione, a liście niektórych odmian również potrafią przybierać różne odcienie – na przykład fioletowe lub niebieskawe.

Srebrnik najlepiej czuje się w dużych pojemnikach – nie należy wsadzać go do zwykłej ziemi doniczkowej, ponieważ potrzebuje podłoża o niskiej zawartości fosforanów i azotu. Najlepiej będzie wzrastał w mieszance torfu z gliniastym i kwaśnym piaskiem. Latem i wiosną lubi wysokie temperatury, więc okazy hodowane w mieszkaniu można wystawiać na balkon lub do ogrodu. Zimą i jesienią preferuje nieco chłodniejsze otoczenie w granicach 10°C, lecz znosi też niewielkie przymrozki.

Najlepsze dla srebrnika są stanowiska słoneczne o dużej ilości rozproszonego światła. Protea uprawiana w szklarni w okresie letnim wymaga wietrzenia, wówczas należy ją wystawić na świeże powietrze. W okresie wzrostu srebrnik może być odżywiany nawozem do pomidorów – wtedy też wymaga regularnego nawadniania. Nadaje się do rozmnażania z nasion (wysiew pod szkłem) lub z półzdrewniałych sadzonek. Cięcie rośliny nie jest konieczne, choć warto usuwać osłabione pędy. Srebrnik najczęściej jest odporny na choroby i ataki szkodników.

Protea wykorzystywana jest jako roślina ozdobna, przeważnie w szklarniach, choć staje się popularna również w mieszkaniach. W hodowlach amatorskich oraz profesjonalnych znajduje zastosowanie jako kwiat cięty – jest ciekawym dodatkiem do kompozycji bukietów.