Produkty

Strelicja królewska

Łac. Strelitzia reginae

Strelicja królewska

Strelicja królewska, z łac. Strelitzia reginae, to gatunek byliny z rodziny strelicjowatych, o pięknych, egzotycznych kwiatach. Roślina pochodzi z Republiki Południowej Afryki, ale doskonale zaadaptowała się do warunków panujących w krajach o ciepłym klimacie, gdzie rośnie w warunkach naturalnych. Powszechnie spotykana jest w Meksyku, Bangladeszu, Belize, Chile i na Maderze. W polskich warunkach klimatycznych bylina uprawiana jest jako roślina doniczkowa w mieszkaniach.

Jej niezwykłe kwiaty są prawdziwą gratką dla miłośników ogrodnictwa. Posiadają charakterystyczną budowę z twardym trzonem i prostopadle ustawionym kwiatem w kolorze pomarańczowym i niebieskim. Z kłączy rośliny wyrastają ciemnozielone liście na długich ogonkach. Bylina w sprzyjających warunkach otoczenia osiąga do 10 m wysokości. Odmiany przeznaczone do uprawy doniczkowej zwykle nie przekraczają 2 m. Strelicja królewska płodzi skórzaste owoce z nasionami.

Jakie warunki sprzyjają uprawie doniczkowej strelicji królewskiej? Bylina ma odwrócony okres wegetacji i spoczynku, to znaczy, że zimą rozwija się i kwitnie, a latem odpoczywa. Do prawidłowego rozwoju i kwitnienia potrzebuje stanowiska ciepłego, słonecznego lub delikatnie zacienionego oraz ciężkiej, gliniastej, ale bardzo zasobnej w składniki odżywcze gleby. Podłoże w donicy powinno być zdrenowane – wystarczy kilkucentymetrowa warstwa żwiru na dnie pojemnika. Przy uprawie doniczkowej roślinę najlepiej ustawić na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Wówczas będzie do niej docierała odpowiednia ilość światła przez całą dobę.

Jak sadzić i pielęgnować gatunek? Strelicję królewską można hodować z nasion lub przed podział kłącza dorosłej rośliny. Roślina jest łatwa w uprawie, ale by zakwitła, potrzebuje dobrej opieki i optymalnych warunków otoczenia. Ziarna są duże, więc sadzi się je punktowo. Przed umieszczeniem w gruncie trzeba je przez dobę moczyć w ciepłej, ale nie wrzącej wodzie. Nasiona wysadza się w sezonie letnim na głębokość 10 cm. Wschodzą po kilku tygodniach i wówczas powinno się je przesadzić do większej donicy i świeżego podłoża. Strelicja kwitnie od listopada do marca i w tym właśnie okresie potrzebuje obfitego podlewania oraz 2 razy w miesiącu nawożenia. Najlepiej podawać odżywki do kwiatów o dekoracyjnych liściach. Bylinie trzeba także zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Latem roślina przechodzi w stan spoczynku i należy ograniczyć jej nawadnianie.

Gdzie wykorzystuje się roślinę? Dekoracyjne, egzotyczne kwiaty, które pojawiają się zazwyczaj po 3-5 latach od posadzenia, są cenną ozdobą wnętrza. W krajach o ciepłym klimacie zdobi się nimi ogrody i zielone tereny miejskie.

Data publikacji: 16.01.2017