Produkty

Strzałkowiec grzechotkowy

Łac. Justicia brandegeeana

Strzałkowiec grzechotkowy

Strzałkowiec grzechotkowy, z łac. Justicia brandegeeana, to gatunek zimozielonego krzewu o charakterystycznych barwnych kłosowatych kwiatostanach. Należy do rodziny akantowatych. Krzew naturalnie występuje w Meksyku. W polskich warunkach klimatycznych uprawiany jest w donicach jako ozdobna roślina pokojowa. 

W stanie dzikim strzałkowiec grzechotkowy wyróżnia się gęstym pokrojem, a jego liczne pędy dorastają do ponad 100 cm wysokości. Osobniki hodowane w donicach są znacznie niższe i mniej bujne. W czerwcu na szczytach pędów rozwijają się oryginalne kwiatostany w formie kłosów złożonych z nachodzących na siebie kolorowych przylistków. Kwiaty najczęściej przyjmują zabarwienie żółte, pomarańczowe lub brązowo-czerwone. Pędy kwiatostanowe wyginają się łukowato pod własnym ciężarem. Roślina przekwita dopiero późną jesienią. Zimą na łodygach pozostają małe, zielone liście.

Jakie warunki sprzyjają uprawie doniczkowej krzewu? W naturalnym środowisku roślina otrzymuje dużo słońca i wilgoci, dlatego hodowana w pojemnikach potrzebuje stanowiska słonecznego i wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być zasobne w składniki odżywcze, przepuszczalne i regularnie nawadniane. Przy wyborze miejsca dla donicy z sadzonką należy pamiętać, że liście i pędy kwiatostanowe szybko ulegają poparzeniu ostrymi promieniami słonecznymi. Światło powinno być duże, ale rozproszone. Latem roślinę można wystawić na balkon lub do ogrodu. Zimą najlepiej, by stała w pomieszczeniu chłodnym, o temperaturze nieco powyżej 15 stopni Celsjusza.

Jak pielęgnować tę efektownie kwitnącą roślinę? Po zapewnieniu optymalnego stanowiska i podłoża należy zadbać o regularne podlewanie, nawożenie oraz nawilżanie powietrza. Roślina w okresie wegetacji wymaga stale wilgotnej ziemi, ale jesienią i zimą nawadnianie należy znacznie ograniczyć. W okresie spoczynku pędy powinno się przyciąć o połowę, by krzew nabrał rozłożystej formy. Zanim na łodygach pojawią się kwiatostany lub po ich przekwitnięciu strzałkowiec grzechotkowy warto zraszać przegotowaną wodą.

Egzotyczne kwiatostany rośliny atrakcyjnie zdobią mieszkanie przez całe lato i jesień. Donice można wynieść na balkon lub taras, by dekorowały przestrzeń.

Data publikacji: 27.02.2017