Produkty

Suchodrzew

Łac. Lonicera

Suchodrzew

Suchodrzew, z łac. Lonicera, zwany jest również wiciokrzewem pospolitym. Ta roślina z rodziny przewiertniowatych wywodzi się z Europy i wschodniej Azji, choć obecnie spotykany jest również dziko w Ameryce Północnej. W Polsce znaleźć go można na nizinach oraz w niskich partiach gór, często też sadzony jest w przydomowych ogrodach.

Roślina ta ceniona jest za liczne, słodko pachnące i długo kwitnące kwiaty. Liście osiągają najczęściej długość do 10 cm – mogą być jajowate, lancetowate lub koliste. Owocami są czerwone jagody, które w niektórych przypadkach mogą być trujące dla ludzi. Krzewy te w zależności od odmiany mogą całkowicie lub częściowo gubić liście na zimę, choć zdarzają się też całkowicie zimozielone. Różnią się one mrozoodpornością, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru suchodrzewu do ogrodu.

Suchodrzew nadaje się do sadzenia w dowolnej glebie, choć najlepiej rozwija się w ziemi wilgotnej, przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę. Dla zapewnienia roślinie obfitego i bujnego kwitnięcia warto umieścić ją na stanowisku dobrze nasłonecznionym, choć udanie wzrośnie również w półcieniu. Rozmnażanie wiciokrzewu następuje poprzez sadzonki. Należy je umieścić w wilgotnym torfie lub w wodzie w okolicach czerwca, a po 3-4 tygodniach się ukorzenią. Sadzenie do gruntu możliwe jest dopiero po 1-2 latach, najlepiej wiosną. Zaraz po przekwitnięciu powinno się przycinać krzewy – można je formować. Należy chronić roślinę przed atakami szkodników, ponieważ podatne są na pojawienie się mszyc oraz mączniaków.

Roślina ta może pełnić bardzo ważną funkcję dekoracyjną w ogrodzie. Krzewy podatne na przycinanie nadają się do formowania i tworzenia niebanalnych kompozycji roślinnych. Suchodrzew dobrze sprawdza się również w roli żywopłotu – wówczas należy go przycinać każdej wiosny, aby pobudzić roślinę do krzewienia się. Możesz też wykorzystać krzew do wykonywania szpalerów wzdłuż ścieżek w większych ogrodach. Jest to też gatunek cenny dla pszczelarzy, co zawdzięcza się wysokiej miododajności wiciokrzewu.

Data publikacji: 16.01.2017