Produkty

Sukulenty

Łac. Succulentus

Sukulenty

Sukulenty, z łac. succulentus (soczysty), to grupa roślin gruboszowatych, które występują na pustyniach pod każdą szerokością geograficzną. Chodzi o grupę liczącą nawet kilkaset gatunków, których cechą wspólną jest doskonałe dostosowanie do suchych warunków poprzez umiejętność magazynowania wody w liściach, łodydze czy pniu.

Cechą wspólną większości sukulentów doniczkowych są mięsiste, grube liście, które z uwagi na kształt, niepodobny do większości znanych nam roślin, bardziej przypominać mogą formacje skalne, grzyby czy rogi. Część sukulentów pokryta jest nawet kolcami, od grubych po cienkie i podobne do igieł. Poza tym jednak rodzina ta jest bardzo różnorodna, bo obejmuje gatunki zarówno o matowych, jak i błyszczących liściach i pełną gamę kształtów i wielkości (niektórzy do rodziny sukulentów zaliczają olbrzymie drzewo afrykańskie baobab). Rośliny najczęściej występują w różnych odcieniach koloru zielonego, ale bywają też gatunki bordowe, różowe, żółte czy granatowe. Sukulenty uprawiane w domu mogą dorastać do nawet metra wysokości, jednak istnieją też odmiany miniaturowe, które mogą mieć najwyżej kilka centymetrów. W skład rodziny sukulentów wchodzą też kaktusy czy popularny aloes.

Wydawałoby się, że skoro to rośliny pustynne, mogą obyć się bez ludzkiej pomocy – to prawda, ale tylko po części. Rzeczywiście wymagają rzadkiego podlewania i jeśli tylko ustawimy je w nasłonecznionym miejscu, nie sprawią nam kłopotu. Jednak większej wprawy wymaga już wysadzanie roślin i tworzenie z nich kompozycji. Wiele osób zaczyna od kupna gotowej rośliny w supermarkecie a dopiero później zaczyna eksperymentować z własnym wysiewem. Można przeprowadzić wysiew z „zagojonego”, uciętego pędu lub z nasion. W tym drugim przypadku musimy zaopatrzyć się w ziemię przeznaczoną do uprawy kaktusów i szklane słoje, które posłużą jako szklarnia dla malutkich pędów. W ten sposób wyrosną małe okazy, które następnie możemy przepikować do gleby.

Warto przy tym eksperymentować z własnymi kompozycjami, bo to właśnie w różnorodności tkwi największa siła sukulentów. Razem świetnie się prezentują różne odmiany roślin o konkurujących ze sobą kształtach czy kontrastowych kolorach. Można też „bawić się” wielkościami roślin i dobierać do nich ozdobne donice, tworząc w ten sposób ciekawą wizualnie koncepcję, która świetnie urozmaici wnętrze. Sukulenty uprawia się w naszym klimacie w mieszkaniach i na klatkach schodowych.

Data publikacji: 16.01.2017