LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?

Sypialnia i pokój dziecka w jednym to rozwiązanie, na które powinni zdecydować się posiadacze niewielkich mieszkań. Choć może się to wydawać koszmarem z czasów PRL-u, to jednak mądrze urządzone wnętrze będzie prezentowało się bardzo atrakcyjnie. Sprawdź nasze pomysły!

Przejdź do następnych akapitów:

  • Dlaczego warto stworzyć przestrzeń dla niemowlaka w sypialni rodziców?
  • Gdzie powinien się znajdować kącik dla dziecka?
  • Łóżeczko dla niemowlaka – jaki mebel wybrać?
  • Kącik dla dziecka w sypialni – przydatne akcesoria

Wspólne oczekiwanie na nadejście dziecka to czas, który płynie pod znakiem przygotowywania, a także reorganizacji części pomieszczeń domowych. Wszystko po to, by nowy członek rodziny czuł się w domu bezpiecznie, a rodzice mieli możliwość wygodnej opieki nad maluchem. Jednym z pomieszczeń, które najczęściej wymaga reorganizacji, jest sypialnia. Zmianie ulega nie tylko układ mebli, ale przede wszystkim także kolorystyka oraz liczba sprzętów niezbędnych do pielęgnacji maluszka. Jak wydzielić w sypialni miejsce dla rodziców oraz dla dziecka? Jak powinna wyglądać aranżacja kącika dla niemowlaka? Sprawdź!

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Dlaczego warto stworzyć przestrzeń dla niemowlaka w sypialni rodziców?

Małe dziecko, zwłaszcza noworodek, a potem niemowlak, najbardziej ceni sobie bliskość rodziców. Jest ona też wskazana z uwagi na to, że maluch często budzi się w nocy, a przez pierwsze miesiące potrzebuje również regularnego karmienia, także późną porą nocną. Z tego powodu sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka to wygodne rozwiązanie również dla rodziców, którzy nie muszą pokonywać długich dystansów, aby dotrzeć do pociechy.

Z czasem rozwijające się dziecko zacznie eksplorować przestrzeń wokół siebie. W takim przypadku kącik dla niemowlaka w sypialni pozwala maleństwu bawić się, gdy Ty sprzątasz albo odpoczywasz. Wielu opiekunów ceni sobie to rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z kojcem, z którego dziecko na pewno nie wyjdzie. Warto tylko podłożyć pod niego coś miękkiego jak na przykład dywan. Uchroni on dziecko przed uderzeniem się podczas zabawy, zwłaszcza w czasie, gdy nie porusza się ono jeszcze zbyt stabilnie.

Jeśli chodzi o łóżeczko w sypialni rodziców, aranżacje zakładają często też obecność dodatkowej przestrzeni do przewinięcia malucha. Nie ma przeszkód, aby go również kąpać przy łóżeczku, zwłaszcza gdy zainwestujesz dodatkowo w wanienkę i stelaż. Nie bez znaczenia jest też fotel do karmienia, który znacznie ułatwi tę czynność.

Gdzie powinien się znajdować kącik dla dziecka?

Pamiętaj, że przygotowując pomieszczenie dla nowego członka rodziny, konieczne jest takie wyposażenie części sypialnianej, by w dalszym ciągu była wygodna w użytkowaniu dla rodziców dziecka. Z tego powodu kącik dla dziecka nie powinien być zlokalizowany tuż przy głowach rodziców. Warto, aby nie stał również tuż przy drzwiach i zaraz obok okna czy kaloryfera. Dzięki temu aranżacja kącika dla niemowlaka będzie również dla niego odpowiednio zdrowa – ochroni przed przeciągiem i przegrzewaniem. 

Jeśli jesteś zwolennikiem czytania w łóżku, a jednocześnie obawiasz się, że maluch nie będzie mógł spać w bliskim sąsiedztwie światła, zamontuj dookoła łóżeczka szynę, na której powiesisz zasłonki. Wieczorami, będzie mogła być ona częściowo przysłonięta, zapewniając dziecku dogodne warunki do spania. Możesz do tego celu wybrać na przykład klasyczną zasłonę.

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Łóżeczko dla niemowlaka – jaki mebel wybrać?

Nie rezygnuj z wygodnego łóżka – nawet jeśli w obecnej sypialni zajmuje ono sporo miejsca. Dla dziecka przygotuj dostawkę do klasycznego mebla dla dorosłych lub łóżeczko, które umieścisz nieopodal. W pierwszych miesiącach życia dziecka większość czasu w ciągu nocy maluch i tak będzie spędzał z rodzicami. Wygodne i duże łóżko zapewni sporo miejsca dla całej trójki. Łóżeczko sprawdzi się natomiast w czasie popołudniowej drzemki czy też zabaw.

Kiedy dziecko nieco podrośnie, klasyczne łóżeczko będzie trzeba zastąpić innym meblem, którego miejsce również może pozostawać w bliskim sąsiedztwie łóżka rodziców. Wystarczy wprowadzić do zabudowy pomieszczenia ściankę modułową. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz odrobinę prywatności, ale w dalszym ciągu utrzymasz z dzieckiem bliski kontakt. Ściankę pomalujesz na wybrany kolor i dodatkowo zyskasz przestrzeń do rozplanowania innych ciekawych rzeczy, na przykład tablicy dla rosnącego malucha.

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Kącik dla dziecka w sypialni – przydatne akcesoria

Jeśli planujesz łóżeczko w sypialni rodziców, aranżacje mogą Cię zaskoczyć. Nie brakuje ciekawych propozycji, które sprawią, że wnętrze będzie prezentowało się nowocześnie. W zakresie dodatkowego wyposażenia zmienia się właściwie niewiele. Do standardowego zestawu mebli dojdzie komoda na akcesoria do zabawy, kosmetyki pielęgnacyjne czy też ubranka. Aranżacja kącika dla niemowlaka w tym zakresie nie musi jednak odbiegać od ogólnie wybranego stylu w sypialni. Komoda to mebel, który pomieści rzeczy dziecka, a przy okazji i Twoje.

Jeśli brakuje Ci miejsca, dobrym wyborem będzie dodatkowa półka. Zastanawiasz się, czy będzie pasowała ona do wystroju pomieszczenia? Bez obaw - w ofercie posiadamy modele w różnych wersjach kolorystycznych czy rozmiarach. Możesz trzymać na nich rzeczy potrzebne pod ręką, dekoracje czy ulubione zabawki dziecka. W ten sposób sypialnia z łóżeczkiem dla dziecka zyska dodatkowe miejsca do przechowywania istotnych rzeczy.

Obawiasz się o jakość snu dziecka, bo pokój znajduje się od wschodu? W sypialni jest zwykle bardzo gorąco, bo okna wychodzą na południe? Te wszystkie sytuacje możesz złagodzić, jeśli wybierzesz rolety zaciemniające. Występują one w kilku rozmiarach i kolorach, dlatego idealnie  dopasujesz ją do potrzeb danego wnętrza. Dodatkowo taka roleta poprawi jakość snu dziecka i nauczy je łatwiej rozróżniać dzień i noc.

Pamiętaj, że praktyczne rzeczy to nie wszystko. Nie powinno zabraknąć również dekoracji! Dziecko na początku widzi tylko rzeczy blisko siebie i czerni oraz bieli. Z czasem jednak zaczyna rozglądać  się po wnętrzu, a jego wzrok szczególnie przyciągają kolorowe ilustracje i obrazki. Jeśli nie chcesz inwestować w barwne tapety, wybierz zamiast tego obraz albo inną, kolorową grafikę. Na pewno spodoba się dziecku, a nie ujmie również wiele dorosłej wersji aranżacji wnętrza.

Sypialnia i pokój dziecka w jednym to w wielu wyobraźni wielu rodziców istny koszmar. Tymczasem wiele rodzin nie ma wyboru i, zwłaszcza gdy dziecko jest małe, kultywuje takie rozwiązanie. Taka przestrzeń powinna godzić potrzeby zarówno rodziców, jak i rosnącego malucha, dlatego wymaga kompromisów. Z asortymentem sklepu Castorama uda Ci się stworzyć taki kącik dla niemowlaka w sypialni, który go zachwyci, a jednocześnie nie zakłóci wygody korzystania z sypialni.