Produkty

Szalotka

Łac. Allium ascalonicum

Szalotka

Szalotka, z łac. Allium ascalonicum, to gatunek rośliny uprawnej, której charakterystyczne cebule cenione są w sztuce kulinarnej za wysokie walory smakowe. Bylina pochodzi z krajów nadmorskich Bliskiego Wschodu: Jordanii, Izraela oraz Syrii. W polskich warunkach klimatycznych uprawiana jest w przydomowych ogródkach i na działkach jako roślina przyprawowa.

Bulwy szalotki wypuszczają wzniesione, ciemnozielone, odziomkowe pędy. Rurkowate liście dorastają do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. W okresie kwitnienia na szczytach pędów pojawiają się kwiatostany, często z cebulkami powietrznymi. Szalotka występuje w odmianach obficie i słabo kwitnących, ale hodowana jest przede wszystkim ze względu na cebule. Te mają podłużny, jajowaty kształt i szaro-fioletową barwę. Wyróżniają się delikatnym, oryginalnym smakiem.

Bylina jest łatwa w uprawie i dobrze rośnie w glebie umiarkowanie żyznej. Optymalne warunki dla rozwoju cebul tworzy podłoże żyzne, dobrze przepuszczalne i wilgotne. Bulwy szalotki tworzą płytki i słaby system korzeniowy, który jest szczególnie wrażliwy na ilość wody w glebie. Na ziemi ciężkiej i podmokłej cebule szybko zgniją, a na zbyt suchej wyschną lub wypadną. Ważne zatem, by ziemię nawadniać, zwłaszcza w czasie suszy. Optymalna temperatura uprawy, sięgająca niewiele ponad 20 stopni Celsjusza, sprzyja rośnięciu cebul. Im jest wyższa tym bulwy są mniejsze i drobniejsze.

Szalotkę do bezpośredniego spożycia zbiera się zazwyczaj pod koniec lipca, gdy liście zaschną. Natomiast cebule do przechowywania powinno się wyjmować z podłoża wcześniej, nim szczypior uschnie. Po takim zbiorze liście obcina się, by zostawić około 6 cm od nasady. Następnie bulwy należy dosuszyć i przechowywać w przewiewnym miejscu.

Jak sadzić i pielęgnować cebulki? Szalotkę można uprawiać z bulw i nasion. Przed sadzeniem podłoże najlepiej przekopać z kompostem i wyznaczyć rzędy co 20-30 cm. Cebulki sadzi się na początku kwietnia, umieszczając je w ziemi co 10-15 cm. Im bulwy są większe tym odległość między nimi musi być większa. Sadzonki warto okryć agrowłókniną na 2 tygodnie, by szybciej i lepiej się ukorzeniły.

Szalotka przeznaczona jest do uprawy w ogródkach przydomowych, na działkach i na grządkach warzywnych w ogrodach.  

Data publikacji: 27.02.2017