Produkty

Szczodrzeniec

Łac. Cytisus

Szczodrzeniec

Szczodrzeniec, z łac. Cytisus, to gęsty krzew, który przypomina wyglądem miniaturowe drzewko. Roślina wywodzi się z rodziny bobowatych. Mieszaniec został wyhodowany przez ogrodników z innego gatunku: Cytisus canariensis. Spotkamy go w cieplejszych zakątkach Europy. Kilka gatunków występuje także w Polsce. W rodzimym krajobrazie znajdziemy go na słonecznych stanowiskach.

Szczodrzeniec toleruje nawet bardzo ubogą oraz piaszczystą glebę, w której większość roślin nie przetrwałaby. Roślina przypomina krzew o wzniesionym lub płożącym pokroju. Posiada owalne, drobne oraz pokryte delikatnym meszkiem, liście. W okresie wiosennym na końcach pędów pojawiają się złociste, motylkowe kwiatostany, które wydzielają przyjemny zapach. Utrzymują świeżość przez miesiąc, dlatego są tak cenione przez ogrodników. Szczodrzeniec jest uprawiany także w ogrodach – tam spotkamy rośliny o innych barwach – białej, bladożółtej oraz purpurowej, tworzące barwne kobierce na rabatach.

Jak wygląda uprawa rośliny? Gęsty krzew jest łatwy w uprawie – nie wymaga stosowania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Można go użyć do dekoracji piaszczystych terenów, obsadzenia skarp oraz tworzenia skalnych ogrodów. Stanowisko powinno znajdować się w słońcu i co ważne – godzinna ekspozycja na słońcu jest niezbędna do kwitnienia rośliny. Jakie podłoże wybrać? Warto wykorzystać torf, piasek oraz ziemię próchniczną. Zbyt żyzne podłoże może spowodować starzenie się szczodrzeńca.

Przy podlewaniu rośliny warto zastosować się do pewnych zasad: w okresie kwitnienia należy podlewać roślinę co 3- 4 dni, zaś po tym czasie nawadnianie raz w tygodniu powinno stać się normą. Rośliny nie musimy zraszać. Jeśli jest uprawiana w mieszkaniu warto często je wietrzyć – okaz lubi chłód. Aby roślina ładnie wzrastała po okresie kwitnienia należy przyciąć pędy do 2/3 długości. Warto stosować także nawóz – raz w miesiącu w okresie marzec-wrzesień. Szczodrzeniec może być atakowany przez zielone mszyce oraz przędziorki, dlatego warto na nie uważać. Rozmnażanie najczęściej odbywa się przez sadzonki z piętką.

Jak wykorzystać szczodrzeńce? Mogą stanowić ozdobę domowych parapetów, ale także sprawdzą się jako dekoracja suchego i piaszczystego podłoża. Świetnie będą się prezentowały na wrzosowiskach, ogrodach skalnych i skarpach i stworzą piękną kompozycję z iglakami.

Data publikacji: 16.01.2017