Tapetowanie - krok po kroku jak kłaść tapetę

Nie można zaprzeczyć, że właściwie dobrana tapeta może całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie tapetować ściany, jesteś we właściwym miejscu. Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale z naszym krok po kroku przewodnikiem stanie się prostszy. Poniżej przedstawiamy jak, mając odpowiednie narzędzia i materiały, możesz odmienić swoje wnętrze.

1. Przygotowanie podłoża.
2. Dobór tapety i narzędzi.
3. Cięcie i dopasowywanie wzorów.
4. Nakładanie kleju.
5. Nakładanie tapety na ścianę.
6. Wygładzanie i cięcie nadmiaru.
7. Suszenie.
Podsumowanie.

1. Przygotowanie podłoża.

Przed rozpoczęciem tapetowania ważne jest, aby ściana była gładka, czysta i sucha. Usuń wszelkie stare tapety, ewentualne resztki kleju, gwoździe i śruby. Jeśli ściana ma nierówności, zaleca się jej wyrównanie szpachlą i pozwolenie na wyschnięcie. Pamiętaj także, aby przykryć podłogę folią malarską, aby chronić ją przed klejem i ewentualnymi zabrudzeniami.

tapetowanietapetowanietapetowanietapetowanie

2. Dobór tapety i narzędzi.

Wybierając tapetę, zwróć uwagę nie tylko na wzór, ale także na jej rodzaj. Istnieją różne tapety: winylowe, flizelinowe, papierowe i inne. Każdy typ wymaga nieco innego podejścia. Kluczowe narzędzia to szczotka do tapet, nożyce, nóż, poziomica, wałek i pędzel oraz klej do tapet.

tapetowanietapetowanietapetowanietapetowanie

3. Cięcie i dopasowywanie wzorów.

Rozwiń tapetę i zacznij ciąć odpowiednie długości. Jeśli Twoja tapeta ma duży wzór, zwróć uwagę na to, aby kolejne pasy idealnie się ze sobą łączyły. Oznacza to, że trzeba będzie ciąć tapetę z niewielkim zapasem, aby wzory na sąsiadujących pasach pasowały do siebie.

4. Nakładanie kleju.

Nakładanie kleju to kluczowy etap w procesie tapetowania, który wymaga precyzji i uwagi. Pierwszym krokiem jest przygotowanie kleju. Często klej sprzedawany jest w formie proszku, który trzeba wymieszać z odpowiednią ilością wody. Przygotowując klej, zawsze zaleca się przestrzeganie wskazówek producenta podanych na opakowaniu, gdyż różne typy tapet mogą wymagać różnych proporcji mieszanki.

Podczas mieszania kleju ważne jest, aby osiągnąć odpowiednią konsystencję, która będzie przypominać gęste śmietanki. Zbyt rzadki klej może nie trzymać tapety wystarczająco mocno, podczas gdy zbyt gęsty może być trudny do rozprowadzenia i stworzyć nierówności na ścianie.

Kiedy klej jest gotowy, przychodzi czas na jego nałożenie na tapetę. W przypadku większości tapet, klej nakładamy na odwrotną stronę materiału, choć są też takie tapety, przy których klej nakłada się bezpośrednio na ścianę. Wałkiem lub pędzlem równomiernie rozprowadź klej na całej powierzchni tapety, upewniając się, że każdy centymetr materiału jest pokryty. Warto zwrócić uwagę, aby nie nakładać kleju zbyt grubo, ale jednocześnie upewnić się, że tapeta jest dobrze nasączona.

Po nałożeniu kleju, dobrą praktyką jest poczekanie kilka minut przed przyklejeniem tapety do ściany. Czas ten pozwala klejowi nieco "nasiąknąć" i gwarantuje lepsze przyleganie tapety do ściany. Warto też pamiętać, żeby pracować systematycznie i nie przygotowywać zbyt wielu pasów tapety naraz, ponieważ klej schnie stosunkowo szybko i po pewnym czasie może stracić swoje właściwości klejące.

5. Nakładanie tapety na ścianę.

Zacznij od górnego rogu pomieszczenia i delikatnie przyklejaj tapetę do ściany, prowadząc ją w dół. Używając szczotki do tapet, wygładź powierzchnię, eliminując wszelkie pęcherzyki powietrza i zagniecenia. Upewnij się, że krawędzie tapety idealnie przylegają do siebie.

6. Wygładzanie i cięcie nadmiaru.

Po nałożeniu tapety na ścianę, użyj plastikowej szpachli lub szczotki, aby wygładzić tapetę i usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza. Nadmiar tapety u dołu i góry ściany można łatwo odciąć ostrym nożem.

7. Suszenie.

Po zakończeniu tapetowania, pozostaw ścianę do wyschnięcia przez co najmniej 24 godziny. Unikaj otwierania okien i drzwi w tym pomieszczeniu, aby uniknąć przeciągów, które mogłyby spowodować odklejenie się tapety.

Podsumowanie.

Tapetowanie może być satysfakcjonującym zadaniem do zrobienia samodzielnie. Z odpowiednim przygotowaniem, cierpliwością i starannością możesz osiągnąć profesjonalne rezultaty. A kiedy skończysz, będziesz mógł podziwiać piękno odnowionego wnętrza.