Produkty

Sposoby na wykończenie ściany przy suficie

Sposoby na wykończenie ściany przy suficie

Odpowiednie wykończenie płaszczyzny ściany przy łączeniu z sufitem ma duży wpływ na wizualny odbiór całości wnętrza. Przed ostateczną decyzją warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć i dobrać sposób wykończenia do aranżacji i rozmiarów pomieszczenia. Poniżej znajdziemy kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne przed rozpoczęciem tego typu prac.

wykończenie sufitu w roguZ odcięciem czy bez?

Jeżeli ścianę chcemy pomalować farbą, często zadajemy sobie pytanie czy zastosować odcięcie pomiędzy ścianą i sufitem, czy może pomalować ją do samej góry? Jest to istotne zwłaszcza podczas stosowania wyrazistych kolorów.

W przypadku gdy połączenie obu płaszczyzn nie jest równe, kilkucentymetrowe odcięcie na ścianie sprawia, że wszelkie mankamenty stają się mniej widoczne. Ważne jednak, aby powstały w ten sposób pas miał taki sam kolor jak sufit.

Podobny zabieg możemy wykonać w pomieszczeniach wysokich, ponieważ odcięcie optycznie obniża ściany. Im pokój jest wyższy, tym niżej możemy wyznaczyć linię łączenia barw. Z kolei w niskich pomieszczeniach zaleca się pomalowanie sufitu na kolor jaśniejszy, a samo odcięcie powinno znajdować się jak najbliżej narożnika. To sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe i bardziej przestronne. Z tego powodu odcięcie możemy zastosować również na suficie i pomalować jego skrajne krawędzie kolorem użytym do pomalowania ściany.

Aby linia była poprowadzona równo, najlepszym sposobem jest posłużenie się taśmą malarską, którą, po dokładnym odmierzeniu, wyznaczymy granicę obu barw.

Tapeta

Zasada ta obowiązuje również, jeżeli na ścianie położyliśmy tapetę. W przypadku jej zastosowania możemy nabyć także specjalne pasy, które kładziemy w miejscu łączenia ściany z sufitem. Dostępne są różne szerokości i wzory, jednak warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie, które rzadko stosujemy już we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Sufit podwieszany

Jeżeli zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany (zwłaszcza w wersji rozbudowanej, posiadającej płaszczyzny na różnej wysokości) odcięcia nie wykonujemy. W takim przypadku ścianę najczęściej malujemy w całości, ale zasady stosowania barw pozostają w zasadzie takie same.

Sztukaterie

Najwięcej możliwości połączenia krawędzi ściany i sufitu daje użycie sztukaterii, m.in. w formie obramowań lub gzymsów. Dostępne są dekoracje wykonane z gipsu, styropianu, granulatu, jak i pianki poliuretanowej, które dostępne są w wielu wzorach i rozmiarach. Najpopularniejsze są elementy wykonane z gipsu, którego właściwości umożliwiają wykonanie dowolnych detali. Oprócz szlachetnego wyglądu materiał ten posiada również inne właściwości – jest niepalny i nie przyciąga kurzu.wykończenie sufitu

Tego rodzaju dekoracje są stosowane zwłaszcza we wnętrzach odwołujących się do rozwiązań klasycznych. Do ich montażu używamy specjalnych klejów lub zapraw, a ich dobór zależy od materiału, z jakiego są wykonane zdobienia.

Gra światłem

Odpowiednia gra światłem może również przyczynić się do gustownego wykończenia połączenia obu płaszczyzn. Dodatkowe oświetlenie jest stosowane przede wszystkim w sufitach podwieszanych lub towarzyszy sztukaterii. Jest to typowe oświetlenie dekoracyjne i nie zastąpimy nim światła ogólnego. Umiejętnie dobrane, z pewnością podkreśli piękno wnętrza.

W pokojach o białych ścianach sprawdza się światło o zimnej barawie. Natomiast jeżeli kolory ścian są wyraziste, lepiej zdecydować się na światło o ciepłej barwie, ponieważ lepiej wkomponuje się w całość aranżacji. Źródło światła może w takim przypadku być zarówno punktowe, jak i podświetlać krawędź na całej długosci.

Warto ponadto pamiętać, że światłem możemy również wizualnie zniwelować ewentualne mankamenty wykończenia całości.

W przypadku, gdy nie będziemy pewni czy wybrane przez nas wykończenie przyniesie porządany efekt, warto skonsultować się z dekoratorem, który podpowie właściwe rozwiązania.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sztukateria dla wymagających – inspiracje

Sztukateria dla wymagających – inspiracje
Sztukaterie ścienne oraz sufitowe stosujemy w domowych wnętrzach od bardzo dawna. Ze względu na swoją formę kojarzą się z przepychem oraz królewską el...
Czytaj więcej

Rodzaje listew wykończeniowych

Rodzaje listew wykończeniowych
Nawet najlepiej urządzane wnętrze starci cały swój urok, jeśli nie zadbamy o najmniejsze szczegóły. Te zwykle szybko rzucają się w oczy i sprawiają, ż...
Czytaj więcej

Belki rustykalne jako ozdoba sufitu

Belki rustykalne jako ozdoba sufitu
Nie tylko materiały wykończeniowe czy elementy wyposażenia stanowią o wyglądzie wnętrza kształtowanym w określonym stylu. Mogą to być również elementy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
13.06.2015
Wszyscy fachowcy polecają robienie odcięcia przy kolorowych ścianach i mają rację. Wygląda to schludnie i nie widać krzywizn w naszym pięknym budownictwie. Dałem się namówić na to podczas remontu i jestem bardzo zadowolony z efektu.

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na wykończenie ściany przy suficie