Wykończenie tapety pod sufitem – wskazówki, jak zrobić to dobrze

Planujesz wykończyć powierzchnię pod sufitem przy pomocy tapety? Pamiętaj, że zanim definitywnie coś postanowisz, powinieneś przemyśleć, jaki efekt Cię najbardziej zainteresuje. Zdecyduj również o sposobie wykończenia, aby współgrał z wystrojem wnętrza oraz wielkością danego pomieszczenia. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, poniżej przedstawiamy Ci przydatne porady, dzięki którym wykończenie tapety pod sufitem będzie o wiele łatwiejsze.

Wykończenie tapety pod sufitem – instrukcja krok po kroku

Przyklejenie tapety na ścianie jest świetnym sposobem na udekorowanie wnętrza. W ten sposób możesz całkowicie odmienić dane pomieszczenie. Czy zastanawiałeś się w takim razie, jak wykończyć tapetę przy suficie? Jednym ze skutecznych sposobów jest tak zwane odcięcie, które możesz wykonać przy pomocy farby. Pamiętaj, tylko aby kolor farby nie był zbyt krzykliwy i nie gryzł się ze wzorem tapety.

A czy wiesz, jak ukryć nierówne połączenie ściany i sufitu? Możesz zakupić taśmę malarską lub specjalne pasy, które przymocujesz tam, gdzie ściana i sufit się łączą. Ten trik sprawdza idealnie, gdy dana powierzchnia jest krzywa. Po wdrożeniu odcięcia automatycznie wszelkie nierówności nie będą się tak rzucać w oczy. Zastanów się też, w którym miejscu chcesz je zastosować, a potem przystąp do pracy. I choć w obecnych czasach coraz rzadziej stosuje się ten trik, wciąż jednak zdarzają się sympatycy tego sposobu wykończenia.

Krok 1 – przygotuj powierzchnię pod malowanie

Zanim przejdziesz do malowania, sprawdź, czy płaszczyzna, którą chcesz pokryć farbą, jest sucha i nie ma na niej zabrudzeń. Nie może być żadnych plam, grzybów, ani, co gorsza, wilgoci. Popraw też nierówności, jeśli takowe zauważyłeś. Teraz powinieneś zdecydować się na farbę. Chcesz zrobić pas między sufitem a ścianą, na których przykleiłeś wcześniej tapetę? Tą samą farbą, którą pokryłeś sufit, wyjedź na ścianę, tyle centymetrów, ile uważasz za słuszne.

Krok 2 – dokonaj pomiaru między sufitem a tapetą

Teraz przejdź do pomiaru. Wykonaj go pomiędzy sufitem a tapetą, a linię narysuj na ścianie, tuż nad tapetą. Skorzystaj ze znanego triku. Przyda Ci się tutaj pomoc drugiej osoby. Weź sznurek, który wcześniej wzdłuż możesz pomazać kredą. Rozciągnijcie go z każdej strony pomieszczenia. Następnie napnijcie go i puśćcie, a na ścianie pojawi się równa linia.

Krok 3 – przystąp do oklejania

Przygotuj sobie taśmę malarską. Przyklej ją nad powstałą linią. Ułatwi Ci to pokrycie farbą powierzchni między sufitem a tapetą. W przypadku, gdy ta powierzchnia ciągnie się dosłownie na brzegu, taśmę powinieneś dokleić do sufitu, w miejscu złączenia ze ścianą. Solidnie przygnieć róg taśmy, zapobiegniesz w ten sposób tworzeniu się zacieków z farby, a tym samym, gdy będziesz chciał ją w końcu zedrzeć, nie pojawią się komplikacje.

Krok 4 – odcięcie gotowe

Teraz pokryj ściany farbą. Pamiętaj jednak o tym, ile mniej więcej schną oraz iloma warstwami powinieneś je pokryć. Staraj się, aby farba najeżdżała nieco na taśmę. Po skończeniu tej czynności możesz zerwać taśmę. Zrób to zdecydowanym ruchem.

Zobacz także: Wykończenie ścian - 8 sposobów na to, jak wykończyć ścianę

wykonczenie-tapety-pod-sufitemwykonczenie-tapety-pod-sufitemwykonczenie-tapety-pod-sufitemwykonczenie-tapety-pod-sufitem

Jakie narzędzia przydadzą się do wykończenia tapety pod sufitem?

Wykończenie tapety pod sufitem wymagać będzie od Ciebie użycia odpowiednich narzędzi, takich jak taśma malarska, miarka lub poziomica laserowa. Koniecznie się w nie zaopatrz, ponieważ to one pomogą Ci w całym tym procesie. Oprócz tych narzędzi, z pewnością przydadzą Ci się jeszcze pędzle oraz wałki, które ułatwią Ci nanoszenie farby na ścianę.

Przy użyciu wałka uda Ci się z dużą dokładnością wykonać równą linię. Jest on przydatny, ale nie jest konieczny. Aby uzyskać wykończenie ścian pod sufitem, zaopatrz się głównie w taśmę oraz najpotrzebniejsze akcesoria, dzięki którym uda Ci się zrobić prostą linię. Pamiętaj o tym, aby wszystko, co zakupisz, było dobre jakościowo, zwłaszcza taśma, ponieważ to ważne, by się trzymała na ścianie, a zarazem z łatwością z niej schodziła.

wykonczenie-tapety-pod-sufitemwykonczenie-tapety-pod-sufitemwykonczenie-tapety-pod-sufitemwykonczenie-tapety-pod-sufitem

Pomysły na inne sposoby wykończenia ściany pod sufitem

Zaplanowałeś już, że oryginalnym sposobem na wykończenie tapety pod sufitem będzie sufit z podwieszeniem? Musisz wiedzieć, że przy jego rozbudowanej wersji, która ma powierzchnie o różniących się wysokościach, nie musisz tak naprawdę tworzyć żadnej linii między sufitem a ścianą. Po prostu pomaluj całą ścianę, ale pamiętaj o tym, by kolory się nie zmieniały. Tego typu wykończenie znacznie podniesie estetykę Twojego wnętrza. Martwi Cię fakt, czym wypełnić szczelinę między sufitem a ścianą? Możesz wykorzystać w tym celu gładź lub akryl, jednak bardzo skuteczną i dość nietuzinkową opcją na zatuszowanie powstałych mankamentów, jest sufit z podwieszeniem.

Sprawdź również: Jak zrobić sufit podwieszany – instrukcja krok po kroku

Szukasz innego pomysłu na odcięcie ściany pod sufitem? Możesz je wykonać za pomocą sztukaterii. Pozwala ona osiągnąć niebanalny efekt z wykorzystaniem obramowań, czy też gzymsów. Scenografię wnętrza możesz uzyskać przy pomocy styropianu, gipsu, granulatu, a także pianki poliuretanowej. Ich dużą zaletą jest na pewno fakt, że są wzorzyste oraz nie ograniczają się do jednego rozmiaru. Największą sławą cieszę się segmenty na bazie gipsu. Dzięki jego właściwościom masz możliwość na tworzenie różnorodnych fragmentów.

Poza tym, że przyzwoicie się on prezentuje jako materiał, jego atutem jest na pewno to, że nie jest łatwopalny oraz to, że nie osiada na nim kurz. Tego typu ozdobne wykończenie sufitu, wykorzystywane jest często do wnętrz, gdzie preferuje się raczej tradycyjne rozwiązania. Jeśli chciałbyś przystąpić do ich montażu, powinieneś zaopatrzyć się w specjalne kleje lub przygotować zaprawę. Aby jednak je dobrać, sprawdź najpierw, z jakiego surowca są wytworzone zdobienia, które chcesz zamontować. Aby wykończenie ściany pod sufitem przebiegło prawidłowo, koniecznie zapoznaj się z szerokim asortymentem naszego sklepu, który z pewnością ułatwi Ci wszelkie prace.
 

Data publikacji: 15.05.2015