Produkty

Tłustosz

Łac. Pinguicula

Tłustosz

Tłustosz, z łac. Pinguicula to roślina owadożerna z rodziny pływaczowatych. Pochodzi z rejonów o umiarkowanym lub arktycznym klimacie na półkuli północnej. Jej występowanie odnotowano także w Ameryce Środkowej, na Karaibach oraz w subtropikalnych rejonach świata. W Polsce występują jedynie 2 gatunki.

Skalne ściany, torfowiska oraz piaszczyste gleby to naturalne siedliska rośliny. Brak składników odżywczych jest rekompensowany przez owadożerność tłustosza. Wyglądem przypomina pierwiosnka, jednak jego szerokie, zawinięte po bokach, podłużne liście stanowią pułapkę dla owadów – lepki śluz przykleja owady, a liście zwijają się i w ten sposób unieruchamiają ofiarę, która jest następnie trawiona. Polskie gatunki trawią małe owady wielkości komara. Pinguicula może pochwalić się wiosennymi kwiatami w jaskrawych kolorach: niebieskim, żółtym purpurowym, białym, fioletowym lub różowym. Gatunki bardziej egzotyczne kwitną 2 razy w ciągu roku. Roślinę cechuje także bardzo ubogi system korzeniowy, który ma za zadanie zamocować tłustosza do podłoża i pobierać wodę.

Tłustosz hodowany pod szkłem jest uważany za pożyteczną roślinę, która wyłapuje mszyce. Jak go uprawiać? Pinguiculę sadzi się w gruncie, wybierając próchniczną, podmokłą i wzbogaconą torfem glebę. Stanowisko może być nasłonecznione lub w półcieniu, jednak należy wystrzegać się bezpośredniego nasłonecznienia. Uprawa pod szkłem w pojemnikach także jest możliwa. Odradza się nawożenie, ponieważ roślina nie jest przystosowana do dużej ilości składników mineralnych.

Pinguicula lubi wilgotne powietrze. W lecie warto ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej wodą, zaś w miesiącach zimniejszych należy ograniczyć podlewanie do 2 razy w tygodniu. Trzeba uważać przy tropikalnych roślinach, które mogą w czasie zimy zacząć gnić. Warto zastosować wtedy środek grzybobójczy oraz zminimalizować nawadnianie. Roślinę można przesadzać co roku wiosną. Uprawiana w domu przetrwa kilka miesięcy, okaz w terrarium lub chłodnej szklarni może się rozwijać do 3 lat.

Tłustosza można rozmnożyć przez oddzielenie rozetek znajdujących się przy roślinie matecznej.

 

 

Data publikacji: 17.01.2017