Produkty

Tojeść

Łac. Lysimachia

Tojeść

Tojeść, z łac. Lysimachia, należy do rodziny pierwiosnkowatych, licząc w niektórych klasyfikacjach nawet 150 gatunków. Roślinę można spotkać w naturalnych warunkach na półkuli północnej, w miejscach o klimacie umiarkowanym oraz podzwrotnikowym – Ameryce Północnej, Europie czy Azji. Ok. 130 gatunków rośnie w Chinach.

Tojeść należy do zielonych bylin oraz krzewów. Wyróżniają ją jajowate oraz lancetowate liście o długości ok. 9 cm, a także luźne wiechy gwiazdkowatych kwiatów, które można podziwiać całą zimę. Kwiaty przybierają żółty, biały, a czasami różowy czy purpurowy odcień. Bylina rosnąc, tworzy rozłogi. Uprawa tojeści jest łatwa, ponieważ roślina nie ma zbyt wielu wymagań – warunkiem koniecznym jest wilgotna gleba. Lysimachia przyjmie się zarówno na rabacie, jak i brzegu oczka wodnego. Ważne, by stanowisko było półcieniste. Suche gleby warto ściółkować wczesną wiosną, tak by zmniejszyć parowanie wody. Odmiany o intensywnie żółtych kwiatach najlepiej zasadzić na słonecznym stanowisku, co wpłynie na intensywność wybarwienia kwiatów.

Sadzenie przebiega w okresie jesiennym lub wiosennym. Kiedy dojrzeją nasiona, wysiewamy je do zimnego inspektu. Należy kontrolować ekspansywność rośliny, która w optymalnych warunkach szybko się rozrasta i zagłusza inne rośliny ozdobne. Nie jest łatwo ją usunąć z ogrodu. Jeśli tojeść porasta brzeg oczka wodnego, raz na 1-2 lata warto ją podzielić i rozsadzić. Na wiosnę oraz jesień można rozmnażać roślinę przez podział rozrośniętych kęp. Tojeść jest rośliną mrozoodporną, dlatego idealnie sprawdza się w polskich warunkach. Jest także odporna na szkodniki oraz choroby.

Tojeść jest uprawiana w celach ozdobnych, ponieważ stanowi piękną dekorację naturalistycznych ogrodów, komponując się z innymi bylinami. Duża ekspansywność Lysimachii sprawia, że jest wykorzystywana do zapełnienia pustych miejsc pod koronami drzew, a dzięki skłonności do wilgotnych stanowisk często znajduje zastosowanie jako dekoracja zbiorników wodnych, idealnie podkreślając piękno naturalnej roślinności nadbrzeżnej.

Data publikacji: 17.01.2017