Trawnik na glebie gliniastej

Każdy, kto posiada ogród, pragnie cieszyć się pięknym i wypielęgnowanym trawnikiem. Niekiedy nie wygląda on jednak tak, jak sobie wyobrażaliśmy pomimo ogromu pracy, jaką włożyliśmy w jego pielęgnację. Są bowiem czynniki, na które nie mamy wpływu, a które skutecznie mogą nam uniemożliwić dążenie do uzyskania pięknej murawy. Takim czynnikiem zewnętrznym może być gleba, na której znajduje się nasza działka.

Trawnik na glebie gliniastej

Przeczytaj także: Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Gleba gliniasta jest bardzo uciążliwym podłożem, jeśli chodzi o uprawę trawnika. Ziemia jest zwarta, a jej struktura bardzo ścisła, ponadto charakteryzuje się tym, że nadmiernie magazynuje wodę. Jeśli zatem zauważymy ubytki, zmianę koloru kęp świadczącą o gniciu korzeni oraz zalegające kałuże, -może być to sygnał, że nasz trawnik położony jest na gliniastym podłożu.

Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby i na takim podłożu wyhodować piękną i zdrową trawę. Ziemia gliniasta jest przeciwieństwem gleby piaszczystej, która jest luźna i przepuszczalna – należy zatem zbalansować skład naszego podłoża. Wykorzystuje się w tym celu mieszanki, które idealnie uzupełniają niedobór niezbędnych składników znajdujących się w glebie. W przypadku gleby gliniastej używamy mieszanki torfu i piasku o odpowiedniej granulacji. Zanim jednak przystąpimy do tego zabiegu, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża tj. przygotowanie wierzchniej warstwy, rozluźnianie gleby, piaskowanie i wyrównanie.

Przygotowanie wierzchniej warstwy i rozluźnianie

Zabieg ten najlepiej jest przeprowadzić, gdy dopiero zakładamy ogród; pozwoli nam to przygotować podłoże do kilku kolejnych sezonów (bez potrzeby głębokiego ingerowanie w jego strukturę). Jeśli jednak przystępujemy do prac w ogrodzie, w którym gleba jest już porośnięta, należy pozbyć się chwastów. W przypadku działki o małej powierzchni można to zrobić ręcznie, jeśli jednak ogród jest duży, warto wykorzystać w tym celu środek odchwaszczający.

Kiedy chwasty zostaną usunięte, można przystąpić do przekopania działki. Najlepszym narzędziem do prac wykonywanych na glebie gliniastej będą widły. Użycie szpadla, ze względu na ścisłą strukturę powierzchni, może okazać się bardzo pracochłonne. Glebę przekopujemy na głębokość co najmniej 20 cm — jeśli posiadamy ogród o dużej powierzchni, konieczne będzie wykorzystanie w tym celu glebogryzarki lub pługu.

Sprawdź również: Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Trawnik na glebie gliniastej

Piaskowanie

Zabieg ten jest niezbędny, jeśli chcemy poprawić przepuszczalność gleby: piasek należy wymieszać z nawozami organicznymi (torf, kompost) w stosunku 2:1, a następnie nanieść ok. 10 cm warstwę na powierzchnię przekopanej ziemi. Kolejnym etapem jest ponowne przekopanie i zgrabienie – tak, aby warstwy dokładnie się wymieszały i stanowiły jednolite podłoże. Przygotowaną w ten sposób glebę należy pozostawić na okres około tygodnia w celu naturalnego osiadania gruntu. Po tym okresie można przystąpić do procesu wyrównania ewentualnych nierówności (grabienie), a także do wałowania terenu i obfitego podlania.

Tak przeprowadzone zabiegi pozwolą nam na przygotowanie się do kolejnych etapów prac związanych z samym zasiewem trawy. Warto podjąć się takich czynności, jak piaskowanie – dzięki temu zyskamy pewność, że nawet na gliniastej glebie możemy wyhodować wymarzoną i zdrową murawę.