Produkty

Trojeść

Łac. Asclepias

Trojeść

Trojeść, z łac. Asclepias, to rodzaj rośliny, której ojczyzną są tereny Ameryki Północnej, jak i Południowej. Wywodzi się z rodziny toinowatych według jednej klasyfikacji lub trojeściowatej według innej. Asclepias syriaca jest uznawana za gatunek typowy.

Trojeść ma postać byliny, podkrzewu lub krzewu i może osiągnąć do 60 cm wysokości. Zdarzają się gatunki zielone, jak i te, które zrzucają liście w okresie zimowym. Liście zazwyczaj są pojedyncze, lancetowate i ostro zakończone o wąskiej formie. Czerwone, różowe lub jasnopomarańczowe kwiaty przykuwają uwagę oglądających. Drobne, rurkowate kwiatki tworzą kiście, które można podziwiać przez całe lato aż do jesieni. Przyjemny zapach jest wabikiem dla owadów. Nasiona są pokryte kępkami miękkich włosków. Roślina jest trująca – w górnej części łodyga wydziela ostry sok mleczny. Owady, które żerują na trojeści także nabierają cech toksycznych, będąc trującymi dla owadożernych zwierząt. Duża miododajność obficie wabi pszczoły.

Co należy wiedzieć o uprawie rośliny? Asclepias nie jest wymagająca, dlatego jej uprawa jest bardzo łatwa i doskonała dla początkujących ogrodników. Stanowisko powinno być ciepłe oraz nasłonecznione. Przy wyborze gleby trzeba pamiętać o tym, by była przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta i umiarkowanie sucha. Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego warto zasadzić ją już po przymrozkach. Młode okazy najlepiej dodatkowo zabezpieczyć, okrywając je włókniną. Zbyt wilgotna gleba spowoduje gnicie korzeni rośliny, dlatego warto uważać podczas podlewania. Uprawiając trojeść pod szkłem trzeba być przygotowanym na atak szkodnika – mączlika. Przy silnym wietrze warto zastosować odpowiednie podpórki dla pędów.

Jak wygląda rozmnażanie rośliny? Należy wysiać nasiona pod szkłem późną zimą albo podzielić trojeść w okresie wiosennym.

Trojeść jako ozdobna roślina jest często stosowana do obsadzenia rabat w ogrodach czy na działkach. Dobrze wygląda także w towarzystwie murków i obrzeży, świetnie komponując się, ze skalnymi elementami.

Data publikacji: 17.01.2017