Produkty

Tykwa

Łac. Lagenaria

Tykwa

Tykwa, z łac. Lagenaria, to rodzaj tropikalnych roślin pnących należących do rodziny dyniowatych. Pochodzi z terenów Afryki oraz Azji, a w naszym kraju jej uprawa nie jest zbyt rozpowszechniona.

Jest to roślina jednoroczna charakteryzująca się długimi pędami, które dochodzą do 5 m długości, oraz dużymi i okrągłymi liśćmi. Owoce tykwy są zdrewniałe o różnym kształcie, a także barwie, co jest uzależnione cechami konkretnego gatunku.

Tykwa rośnie najlepiej w słonecznym i ciepłym miejscu, gdzie temperatura oscyluje w przedziale 25-20 stopni Celsjusza. Ważne, by było ono osłonięte od wiatru i cechowało się żyznym oraz próchniczym podłożem o obojętnym odczynie pH. Z uwagi na dość duże wymagania pokarmowe, roślinę dobrze jest uprawiać w kolejnym roku po oborniku. Ponadto w okresie wegetacji zaleca się tykwie dostarczać nawozy mineralne o podwyższonej zawartości potasu. Co więcej, ze względu na osiągane rozmiary – szczególnie w okresie dojrzewania – roślina wymaga zastosowania podpór, które mogą być w postaci zarówno krat, jak i siatek ogrodzeniowych. Korzystnym zabiegiem jest uprawa tykwy na podłożu okrytym przepuszczalną folią, co skutkuje zahamowaniem chwastów oraz utrzymaniem odpowiedniej ilości wilgoci w glebie.

W Polsce sposobem rozmnażania tykwy jest zazwyczaj rozsada lub rzadziej wysiew bezpośrednio do gruntu, jednak dopiero w drugiej połowie maja. Wśród zagrożeń rośliny należy wymienić choroby grzybowe, takie jak szarą pleśń, a także mszyce i przędziorki. Wspomniane niebezpieczeństwa są charakterystyczne dla roślin z rodziny dyniowatych, dlatego na przestrzeni 5 lat nie zaleca się ich sadzić kolejno po sobie.

Tykwa może być wykorzystywana jako roślina ozdobna, z kolei jej owoce stosuje się do wyrobu przedmiotów użytkowych, takich jak rzeźby, lampy, wazony, świeczniki, maski oraz różnego rodzaju naczynia, instrumenty muzyczne, a nawet biżuterię. Tak wszechstronne wykorzystanie owoców rośliny jest konsekwencją faktu, iż po wysuszeniu stają się one twarde i zdrewniałe. Warto także zaznaczyć, że owoce niektórych gatunków są jadalne, zatem możemy je z powodzeniem używać w kuchni. Tykwa przede wszystkim jest uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Data publikacji: 17.01.2017