Tynki gipsowe ręczne
Tynki gipsowe ręczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wykończyć swoje mieszkanie lub dom w szybki i tani sposób. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór tynków gipsowych ręcznych, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością.
Tynki gipsowe ręczne
Tynki gipsowe ręczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wykończyć swoje mieszkanie lub dom w szybki i tani sposób. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór tynków gipsowych ręcznych, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością.
Zobacz więcej Tynki gipsowe
Wyświetlanie 4 z 4 produktów
Polecane kategorie produktów:
Czym są tynki gipsowe i co je charakteryzuje?
Nie musisz interesować się budownictwem i profesjonalnie wykonywać usług remontowych, aby zainteresował Cię temat tynków gipsowych. To materiał, z którym doskonale poradzą sobie nawet początkujący majsterkowicze. Pewnie nie raz o nim słyszałeś, chociażby wtedy, gdy przy rodzinnym stole ktoś zaczyna opowiadać o remoncie. W końcu tynki są jednym z najpopularniejszych produktów wykorzystywanych podczas prac wykończeniowych. Do czego dokładnie służą?
Tynk gipsowy to materiał wykorzystywany do wykończenia sufitów i ścian wewnętrznych. Właściwości produktu pozwalają szybko uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Do wyboru masz kilka rodzajów preparatów, które różnią się przeznaczeniem, ale ich wspólnym mianownikiem jest główny składnik całej masy - gips. Produkt jest trwały, łatwy do nanoszenia i stosunkowo niewiele kosztuje. Jedną z zalet tynku gipsowego jest paroprzepuszczalność. Stosowanie w domu tynków gipsowych jest bezpieczne dla zdrowia - poprawia mikroklimat wnętrza.
Produkt występuje w formie sypkiej. Aby nałożyć go na ścianę, koniecznie jest wcześniejsze rozrobienie masy z wodą (w odpowiednich proporcjach wskazanych przez producenta). Do wyboru masz dwa rodzaje tynków - do nakładania ręcznego i maszynowego. Chociaż te pierwsze są powoli wypierane przez technikę z wykorzystaniem specjalnego agregatu, wciąż mają swoich zwolenników, którzy prace wykończeniowe przeprowadzają wyłącznie własnymi rękami.
Tynki gipsowe możesz nakładać na różnych podłożach. Śmiało pokryj nimi beton, cegły ceramiczne czy płyty wiórowo-cementowe. Nie stosuj ich z kolei na powierzchniach drewnianych, zrobionych z tworzywa sztucznego lub metalu. Unikaj też pokrywania tynkiem tych struktur, które są stale narażone na wilgoć. Przyjmuje się, że poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu nie może przekroczyć 70%. Jeśli planujesz wykorzystać produkt w łazience, koniecznie sprawdź ten parametr.
Tynki gipsowe - dlaczego warto je nabyć?
Wiele czynników ma wpływ na estetyczny wygląd wnętrza. To zarówno kwestia wyboru kolorystyki, mebli czy dodatków, jak i wykonania prac remontowych. Idealnie równe mury, pozbawione ubytków, rys czy pęknięć, mają wpływ na całościowy odbiór wnętrza. Planujesz malować ściany i zależy Ci na ich wcześniejszym wyrównaniu? A może chcesz stworzyć powierzchnię idealną do wyeksponowania unikatowej tapety? W obu tych przypadkach sięgnij po tynk gipsowy ręczny. To jeden z lepszych materiałów pod powłoki wykończeniowe. Dodatkowo jest on bardzo uniwersalny - możesz go wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Unikaj jedynie stosowania go w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, takie jak garaż czy warsztat.
Zaletą tynków jest ich łatwa obróbka. Masę rozrabia się i nakłada bez większego trudu. Prace przebiegają także w miarę szybko. Klasycznej wielkości pomieszczenie otynkujesz w jeden dzień. Co ważne, stworzona powierzchnia jest gładka. Ściany, które pokrywa tynk gipsowy, są ognioodporne. Kładąc produkt na mury, zwróć uwagę na oznaczenia na materiale - tynk gipsowy ręczny może mieć różne przeznaczenie. Do utworzenia trwałej powłoki wystarczy jedna warstwa materiału. Zestawiając tynk gipsowy z innymi produktami, preparat zalicza się do tych szybkoschnących. Poprawnie nałożoną masę możesz malować farbą, pokryć glazurą lub tapetą. Tynkiem gipsowym do dalszych prac przygotujesz nawet trudne podłoże.
Powłoka charakteryzuje się wyjątkową przyczepnością. Z jej pomocą możesz też ukryć drobne niedoskonałości ściany. Warstwą tynku uzupełnisz ubytki oraz wyrównasz krzywe mury. Do nałożenie produktów ręcznych nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. To idealny wybór jeśli samodzielnie przeprowadzasz remont własnego mieszkania lub wykańczasz je bez ekipy fachowców.
Jak nakładać tynki gipsowe?
Pracę rozpocznij od odpowiedniego przygotowania podłoża. Musi być ono czyste, suche i odtłuszczone. Nie mogą się na nim pojawiać wykwity pleśni, a stara powłoka nie powinna się łuszczyć. W takim przypadku należy dobrze oczyścić powierzchnię i usunąć przeszkadzające obiekty. Kolejnym krokiem jest gruntowanie ściany, które zwiększy jej przyczepność. Niektóre powierzchnie mogą wymagać dodatkowego pokrycia masą uszczelniającą. W miejscach narażonych na uszkodzenia, pomyśl o położeniu materiału o podwyższonej trwałości.
Tynki układaj po zakończeniu wszystkich prac instalacyjnych w mieszkaniu i zamontowaniu okien. Po przygotowaniu podłoża, zrób masę - wymieszaj sypki preparat z wodą (w odpowiednich proporcjach). Otrzymany tynk powinien mieć gładką konsystencję. Nanoś go na ścianę lub sufit warstwami odpowiedniej grubości. Masa schnie do 14 dni. Czas ten zależy od grubości nałożonej warstwy oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu i jego wilgotności. Gdy tynk gipsowy ręczny wyschnie, jest odporny na ścieranie. Po tym czasie możesz poddawać go dalszej obróbce. Już od Ciebie zależy, czy wolisz pomalować pomieszczenie, czy je wytapetować. Możliwości masz sporo, gdyż poza tapetą do tynku przymocujesz także płytki ceramiczne czy kamień dekoracyjny.