Produkty

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru

Jeśli nie ufamy profesjonalnym środkom czyszczącym, musimy zdać się na domowe sposoby na usuwanie zabrudzeń. Które z nich sprawdzą się podczas czyszczenia powierzchni z gresu, marmuru, kamienia naturalnego i klinkieru? Oto proste metody, dzięki którym przywrócimy im czystość bez korzystania z silnych detergentów ze sklepowych półek!

Usuwamy zabrudzenia z podłogi z gresu

Na elewacji czy też podłodze z gresu mogą powstawać najróżniejsze zabrudzenia: rdzawe plamy, przebarwienia z roślin czy też wapienny osad. Wszystkie te plamy z powodzeniem usuniemy, szorując je szczotką namoczoną w wodzie z krochmalem lub z amoniakiem.

Pamiętajmy też o tym, aby na koniec dokładnie spłukać z płytek te substancje czyszczące tak, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Porada eksperta

W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń możemy dodać to tej mieszanki odrobinę płynu do mycia naczyń, który pomoże w rozpuszczeniu plam, nie niszcząc jednocześnie delikatnej powierzchni gresu.

klinkierCzyszczenie marmuru – domowe sposoby

Marmur to materiał o porowatej powierzchni, do której łatwo przywierają najróżniejsze zabrudzenia. Przede wszystkim powinniśmy zatem zrezygnować z twardych szczotek, które mogłyby porysować tę wrażliwą posadzkę – zamiast tego warto sięgnąć po miękką ściereczkę z mikrofibry. Do usuwania plam z marmurowej podłogi możemy użyć płynu do naczyń rozcieńczonego w wodzie.

W przypadku cięższych do wyczyszczenia plam, pomoże nam pasta wykonana z sody oczyszczonej oraz rozcieńczonej wody utlenionej – uważajmy jednak, aby nie użyć zbyt silnego roztworu wody, ponieważ mógłby on stworzyć przebarwienia na marmurowej powierzchni.

czyszczenie klinkieruJak wyczyścić elewację z płytek klinkierowych?

Suche zabrudzenia, takie jak kurz czy piach, z łatwością usuniemy z płytek klinkierowych przy pomocy myjki ciśnieniowej z wodą lub suchego lodu. Bardziej uporczywe zabrudzenia, jak np. ślady sadzy, wyczyścimy przy pomocy płynu do naczyń rozcieńczonego w wodzie – możemy też dodać tu nieco amoniaku. Wykonaną miksturę wcieramy w klinkier, pozostawiamy na 20 minut, a po upływie tego czasu starannie spłukujemy wodą. Mieszankę tę możemy również wzbogacić odrobiną soli kuchennej, choć z tym składnikiem powinniśmy uważać – jego zbyt duża ilość może pozostawić na płytkach trwałe odbarwienia.

Marmur Emperador 30,5 x 61 cm 0,93 m2 ciemnySprawdzone metody czyszczenia kamienia naturalnego

Podłoga z kamienia wymaga regularnego czyszczenia – osadzające się na niej zabrudzenia mogą zaburzać proces jej oddychania, doprowadzając w efekcie do jej zniszczenia. Naniesione przed deszcz i wiatr zanieczyszczenia o większej średnicy możemy z łatwością usunąć z niej przy pomocy wody i myjki wysokociśnieniowej. Tłustych plam od oleju oraz śladów sadzy pozbędziemy się z kolei, przecierając dotknięte nimi miejsce ściereczką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli nasza posadzka z kamienia pokryła się wykwitami solnymi o szarobiałym odcieniu, możemy wyczyścić ją przy pomocy okładów z ligniny nasączonej wodą destylowaną. Powinniśmy umieścić je na zabrudzonej powierzchni i pozostawić tak do wyschnięcia, chroniąc ją jednocześnie przed działaniem promieni słonecznych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru