Produkty

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru

Jeśli nie ufamy profesjonalnym środkom czyszczącym, musimy zdać się na domowe sposoby na usuwanie zabrudzeń. Które z nich sprawdzą się podczas czyszczenia powierzchni z gresu, marmuru, kamienia naturalnego i klinkieru? Oto proste metody, dzięki którym przywrócimy im czystość bez korzystania z silnych detergentów ze sklepowych półek!

Usuwamy zabrudzenia z podłogi z gresu

Na elewacji czy też podłodze z gresu mogą powstawać najróżniejsze zabrudzenia: rdzawe plamy, przebarwienia z roślin czy też wapienny osad. Wszystkie te plamy z powodzeniem usuniemy, szorując je szczotką namoczoną w wodzie z krochmalem lub z amoniakiem.

Pamiętajmy też o tym, aby na koniec dokładnie spłukać z płytek te substancje czyszczące tak, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Porada eksperta

W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń możemy dodać to tej mieszanki odrobinę płynu do mycia naczyń, który pomoże w rozpuszczeniu plam, nie niszcząc jednocześnie delikatnej powierzchni gresu.

klinkierCzyszczenie marmuru – domowe sposoby

Marmur to materiał o porowatej powierzchni, do której łatwo przywierają najróżniejsze zabrudzenia. Przede wszystkim powinniśmy zatem zrezygnować z twardych szczotek, które mogłyby porysować tę wrażliwą posadzkę – zamiast tego warto sięgnąć po miękką ściereczkę z mikrofibry. Do usuwania plam z marmurowej podłogi możemy użyć płynu do naczyń rozcieńczonego w wodzie.

W przypadku cięższych do wyczyszczenia plam, pomoże nam pasta wykonana z sody oczyszczonej oraz rozcieńczonej wody utlenionej – uważajmy jednak, aby nie użyć zbyt silnego roztworu wody, ponieważ mógłby on stworzyć przebarwienia na marmurowej powierzchni.

czyszczenie klinkieruJak wyczyścić elewację z płytek klinkierowych?

Suche zabrudzenia, takie jak kurz czy piach, z łatwością usuniemy z płytek klinkierowych przy pomocy myjki ciśnieniowej z wodą lub suchego lodu. Bardziej uporczywe zabrudzenia, jak np. ślady sadzy, wyczyścimy przy pomocy płynu do naczyń rozcieńczonego w wodzie – możemy też dodać tu nieco amoniaku. Wykonaną miksturę wcieramy w klinkier, pozostawiamy na 20 minut, a po upływie tego czasu starannie spłukujemy wodą. Mieszankę tę możemy również wzbogacić odrobiną soli kuchennej, choć z tym składnikiem powinniśmy uważać – jego zbyt duża ilość może pozostawić na płytkach trwałe odbarwienia.

Marmur Emperador 30,5 x 61 cm 0,93 m2 ciemnySprawdzone metody czyszczenia kamienia naturalnego

Podłoga z kamienia wymaga regularnego czyszczenia – osadzające się na niej zabrudzenia mogą zaburzać proces jej oddychania, doprowadzając w efekcie do jej zniszczenia. Naniesione przed deszcz i wiatr zanieczyszczenia o większej średnicy możemy z łatwością usunąć z niej przy pomocy wody i myjki wysokociśnieniowej. Tłustych plam od oleju oraz śladów sadzy pozbędziemy się z kolei, przecierając dotknięte nimi miejsce ściereczką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli nasza posadzka z kamienia pokryła się wykwitami solnymi o szarobiałym odcieniu, możemy wyczyścić ją przy pomocy okładów z ligniny nasączonej wodą destylowaną. Powinniśmy umieścić je na zabrudzonej powierzchni i pozostawić tak do wyschnięcia, chroniąc ją jednocześnie przed działaniem promieni słonecznych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia
Płytki elewacyjne klinkierowe to dość delikatny materiał, który może sprawiać pewne trudności w pielęgnacji. Jak skutecznie usuwać z nich różne ...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem
Płytki podłogowe najczęściej stosujemy w łazience i kuchni, ale są praktycznym rozwiązaniem także w przedpokoju i salonie. Ich wybór nie jest prosty, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru