Wykończenie ścian – 8 sposobów na to, jak wykończyć ścianę

Wykończenie ścian można przeprowadzić na wiele sposobów – i mogą one znacznie wpłynąć na charakter i wygląd danego wnętrza. Oto przegląd popularnych sposobów wykańczania ścian.

Przejdź do następnych akapitów:

Wykończenie ścian świeżych

Każdy z nas marzy o eleganckim i przytulnym własnym kącie. Jednym z elementów pozywających na osiągniecie tego celu, jest prawidłowe wykańczanie ścian. Zanim jednak złapiesz za puszkę farby i pędzel warto zaplanować sobie poszczególne działania. Po pierwsze powinieneś zastanowić się jaki budżet jesteś w stanie na takie przedsięwzięcie przeznaczyć. 

Może się okazać, że wybrana tapeta, farba lub tynk są co prawda ładne, jednak ich koszt zakupu jest tak duży, że przekracza Twoje możliwości finansowe. Z drugiej strony zbyt tanie wykończenie ścian może okazać się złym pomysłem. Za materiały dobrej jakości, niestety trzeba zapłacić nieco więcej.

Druga kwestia to przeznaczenie pokoju – inne kolory sprawdzą się w sypialni, inne w salonie, a jeszcze inne w pokoju dziecka. 

Zastanów się też jakie kolory dobrze na Ciebie wpływają. Wykończenie ścian wewnętrznych ma duże znaczenie dla Twojego samopoczucia. Modne kolory mogą okazać się zbyt intensywne lub zbyt spokojne dla Twojej osobowości.

Zatem czym wykończyć ścianę, by być zadowolonym z efektu? Podstawowym sposobem na eleganckie wykończenie ścian w nowym mieszkaniu, jest pokrycie ich tynkiem. Mogą to być tynki:

 • Mokre, tradycyjne – zwykle stosowane to te cementowo-wapienne. Są paroprzepuszczalne, co bardzo istotne przy świeżych, wilgotnych ścianach, są tanie, a ponadto odporne na uszkodzenia. Paroprzepuszczalne to także inne tynki np. cementowo-gipsowe, gipsowe czy gipsowo-wapienne, jednak ich odporność na uszkodzenia mechaniczne jest znacznie mniejsza. Położenie tynku „oddychającego” będzie istotne dla prawidłowej pracy nowej ściany, jej trwałości oraz różnorodnych możliwości zdobienia.

 • Suche tynki, które stanowią okładziny z płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-włóknowych, są przyklejane bezpośrednio do muru lub mocowane na specjalnych rusztach. Płyty te są paroprzepuszczalne, same potrafią regulować poziom wilgotności w zależności od stanu powietrza, dobrze izolują termicznie. Można układać je we wnętrzach także zimą.

Nowe ściany będą jeszcze przez jakiś czas wysychać i pracować, więc mogą pojawiać się pęknięcia i zarysowania. Z tego powodu warto odczekać co najmniej kilka miesięcy, żeby można było myśleć o dalszym wykończeniu (okładziny, tapety).

Czy wiesz, że…

Większość sposobów ozdobnego wykańczania ścian potrafi zamaskować niedoskonałości i nierówności ich powierzchni.

Dekoracyjne wykończenie ścian – nasze propozycje

Tynki dekoracyjne

Wszystkie dekoracyjne wykończenia ścian powinny być nakładane na otynkowane powierzchnie, chyba że ściany nawet bez tynkowania są dostatecznie gładkie. Tynki dekoracyjne mogą stanowić odstępstwo od tej reguły i być nakładane nawet na niezbyt gładkie i nieotynkowane ściany. Jak wykończyć ścianę tynkiem? Wskazane jest odpowiednie zagruntowanie podłoża, zgodnie z sugestiami producentów. Wśród wielu rodzajów tynków tworzących dekoracyjne powierzchnie na ścianach wymienić można:

 • tynk strukturalny, w którym wzory są żłobione lub odciskane w świeżo ułożonym tynku, przy użyciu np. packi, pędzla, wałka czy szczotki. Przykładowo może to być odciskanie desek w tynku cementowym, by uzyskać fakturę drewna, albo nakrapianie struktury tzw. baranka;

 • tynk zacierany,  na którym zwykle packą tworzy się określoną, delikatną fakturę powierzchni;

 • tynk ciągniony z ziarnistym wypełniaczem tworzącym wzory przy pociąganiu packi,

 • tynk japoński, który nabywany jest zwykle w formie suchych mieszanek fragmentów bawełny, jedwabiu, innych włókien, a także miki i minerałów. Po rozcieńczeniu wodą i dodaniu pigmentów uzyskamy bardzo dekoracyjną powierzchnię ściany;

 • tynk mozaikowy z wypełniaczem w formie drobnych, kolorowych kamyczków. Jest on trwały, odporny na uszkodzenia, przez co nadaje się nawet do kuchennych i łazienkowych dekoracji.

wykonczenie-scian

Stiuk

Jest to mieszanka zaprawy gipsowej i wapiennej z pyłem marmurowym lub bardzo drobnym piaskiem. Stiuk tworzy gładkie, połyskujące i eleganckie powierzchnie. Dekoracyjne tynki mogą tworzyć imitacje naturalnych kamieni (marmuru, trawertynu, piaskowca) w stonowanych, jasnych barwach. Będą one pasowały zwłaszcza do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Żywsze i bardziej wyraziste barwy tynków dekoracyjnych kreują klimaty śródziemnomorskie, romantyczne i bardziej sprawdzają się w ciepłej stylistyce.

Zobacz także: Dekoracyjne malowanie ścian – jak uzyskać różnorodne efekty?

Farby, pasty, masy dekoracyjne 

Jeżeli zastanawiasz się jak wykończyć ścianę z cegły, to polecamy użycie farby. Tego typu produkty można ze sobą łączyć i niemal dowolnie zestawiać. Pozwalają tworzyć dowolne kompozycje struktur, barw i odcieni. Na rynku znajdziemy farby o ciekawych efektach dekoracyjnych istotnie zmieniające strukturę i kolorystykę ścian. Do takich zaliczyć możemy np.:

 • farby strukturalne dające efekt trójwymiarowości powierzchni;

 • farby z dodatkiem połyskujących cząstek np. brokatu srebrnego, szkła;

 • farby wykańczające powierzchnię z jedwabistym połyskiem, matem lub półmatem;

 • farby z lazurą, np. złotą;

 • farby z dekoracyjną warstwą odblaskową;

 • transparentne farby i lakiery imitujące spękania, tworzące celowe postarzenia;

 • lazury dające efekt metalicznego połysku;

 • farby o właściwościach magnetycznych, ułatwiających zdobienie np. metalowymi ramkami, ale i służące choćby jako tablica ogłoszeń;

 • farby tablicowe, pozwalające na łatwe na nich pisanie, rysowanie i zmywanie;

 • odporne, nadające się także do kuchni, farby zmywalne;

 • nadające specjalny wygląd np. surowego betonu.

Szablony malarskie 

Szablony malarskie stanowią ułatwienie, ale także inspirację oraz urozmaicenie w wykończeniu ścian. Można za ich pomocą tworzyć ciekawe aplikacje, a także nakładać na nie tynki, masy lub farby strukturalne. Dostępne są bardzo różnorodne wzory szablonów od inspirowanych naturą, po geometryczne czy abstrakcyjne.

Tapety 

Nadal stanowią dużą i popularną grupę produktów do wykańczania ścian. Podobnie jak w przypadku ozdobnych tynków, farb czy aplikacji, możemy nimi pokrywać wszystkie lub też tylko wybrane ściany, czy ich fragmenty. Można je układać zarówno na surowych, odpowiednio zagruntowanych tynkach, na wygładzonych papierem ściernym i oczyszczonych powierzchniach, jak i na poprzednich powłokach malarskich, jeśli tylko wystarczająco dobrze przylegają do podłoża. Także wykończenie narożników ścian za pomocą tapet jest proste i wygodne. Pamiętajmy, aby podczas nakładania tapet stosować klej odpowiedni i zalecany do danego typu. Najogólniej rozróżniamy tapety:

 • papierowe, najtańsze, najmniej trwałe;

 • winylowe, akrylowe ze wzmocnieniami;

 • raufazy, przeznaczone do samodzielnego malowania;

 • tapety z włókna szklanego, odporne i wytrzymałe, o rozmaitych strukturach, nadające się do wielokrotnego malowania;

 • tapety specjalne, dekoracyjne np. tekstylne, welurowe, aksamitne, wykonane z korka, metalowe, stanowiące oryginalny element dekoracyjny;

 • fototapety – mogą stanowić imitacje specyficznych faktur lub przedstawiać ciekawe widoki, obrazy i fotografie. Nadają swoisty, bardzo indywidualny charakter wnętrzom.

Naklejki, bordiury, paski samoprzylepne

Stanowią one na ogół niezbyt duże, ale barwne elementy dekoracji podkreślające charakter pomieszczenia. Nanoszenie i usuwanie takich dekoracji jest szybkie i proste, możliwe są więc częste modyfikacje dokonywane np. wraz z wiekiem dziecka czy zmianą zainteresowań.

Inne formy

Chodzi tutaj na przykład o układnie na ścianie wzoru z papieru dekoracyjnego. Sposób wykonania jest prosty. Nakładamy papier na mokrą ścianę, powstałe zagniecenia utrwalamy wałkiem. Następnie bejcujemy, np. dwoma kolorami, przecierając gąbką. Uzyskujemy ciekawy i niepowtarzalny wzór z nieregularnymi załamaniami oraz różnymi odcieniami.

wykonczenie-scian

Wykończenie ścian – Okładziny ścienne

Okładziny z kamienia

Najbardziej elegancki wygląd ścian salonu czy reprezentacyjnego holu osiągniemy za pomocą okładziny z naturalnego kamienia. Może to być marmur, granit, trawertyn, piaskowiec, łupki, wapienie lub bazalty. Mają one niepowtarzalne, bo naturalne wzory, barwy i faktury. Najtrwalszym, odpornym i uniwersalnym z kamieni jest granit, inne – wymagają impregnacji (czasem kilkukrotnej, jak np. piaskowiec), żeby nadawały się do użytkowania. 

Trawertyn natomiast nie nadaje się do miejsc, które stykają się z brudem, wodą i detergentami. Za to ściany pokryte okładziną kamienną dobrze sprawdzają się w okolicach kominka, gdzie się nagrzewają, a potem długo oddają ciepło. Kamień jest materiałem zbyt „zimnym” jak na wymagania stawiane przytulnym sypialniom czy pokojom dziecinnym. Naturalny kamień jest też dość drogi, dlatego zwykle stosujemy go na ściany jedynie miejscowo. Częściej używamy we wnętrzach okładzin sztucznych, imitujących naturalne kamienie (płytki, klinkier, cement, fototapety).

Okładziny z PVC, drewna i płyt drewnopochodnych

Od lat popularne jest okładanie ścian listwami z drewna (boazerie) lub innych materiałów drewnopodobnych, ale także sztucznych. Obecnie spotkamy na rynku:

 • tradycyjne deski boazeryjne np. sosnowe, świerkowe, przygotowane do samodzielnego zamontowania na ścianach;

 • panele ścienne PCV są lekkie, niedrogie, łatwe w układaniu, dostępne w różnych rozmiarach, w wielu kolorach i z różnorodnymi deseniami. Dzięki ciekawemu wzornictwu nadają one oryginalny charakter pomieszczeniom. Są wodoodporne, nadają się także do łazienek;

 • okładziny z płyt drewnopochodnych (MDF), które są odporne na ścieranie i wytrzymałe. Spotkamy je w wielu wzorach, kolorach oraz strukturach (nawet 3D). Czasem zewnętrzna część okładziny zdobiona jest plastrami naturalnego drewna. Mają zróżnicowane wymiary, grubość i w różny sposób można je umieszczać na ścianach (w pionie, poziomie). Montaż jest łatwy, mocowanie może następować bezpośrednio do ściany na klej lub wkręty. Niektóre okładziny z płyt wyposażane są w specjalne szkieletowe konstrukcje, do których mocuje się je za pomocą stalowych uchwytów. Łączenie paneli następuje na zasadzie pióro-wpust. Zwykle możliwy jest samodzielny montaż okładzin, nie ma też potrzeby dodatkowej impregnacji czy konserwacji paneli.

Okładziny z płytek i szkła

Różnorodność zarówno tych mało- jak i wielkoformatowych płytek czy płyt ściennych, jest na rynku imponująca. Są to zarówno bardzo odporne, jak i wytrzymałe płytki ceramiczne, gresowe, z terakoty czy klinkieru (głównie do pomieszczeń typu kuchnia, łazienka), a także bardzo delikatne, ozdobne okładziny z porcelany czy szkła. Mogą być one ze wzorami lub jednobarwne, gładkie lub z wydatną strukturą (także 3D), ale również z własnymi pomysłami, rysunkami czy fotografiami umieszczanych, np. pod albo na szkle. Kolory, wzory i struktury płyt i płytek są na tyle zróżnicowane, że każdy będzie w stanie odnaleźć modele najbardziej pasujące i najwłaściwsze dla obranego stylu wnętrz.

 

Data publikacji: 05.01.2016