Produkty

Wykańczanie ścian wewnętrznych – przegląd sposobów

Wykańczanie ścian wewnętrznych – przegląd sposobów

Ściany można wykończyć na wiele sposobów – i mogą one znacznie wpłynąć na charakter i wygląd danego wnętrza. Oto przegląd popularnych sposobów wykańczania ścian.

Fototapeta San Marco 368 x 254 cm
 Fototapeta San Marco 368 x 254 cm

Wykańczanie świeżych ścian

Podstawowym sposobem wykończenia ścian w nowym, jest pokrycie ich tynkiem. Mogą to być tynki:

- Mokre, tradycyjne – zwykle stosowane są cementowo-wapienne. Są paroprzepuszczalne, co bardzo istotne przy świeżych wilgotnych ścianach, są tanie, a ponadto odporne na uszkodzenia. Paroprzepuszczalne są także inne tynki np. cementowo-gipsowe, gipsowe czy gipsowo-wapienne, jednak ich odporność na uszkodzenia mechaniczne jest znacznie mniejsza. Położenie tynku „oddychającego” będzie istotne dla prawidłowej pracy nowej ściany, jej trwałości oraz różnorodnych możliwości zdobienia.

- Suche tynki, stanowią okładziny z płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-włóknowych, są przyklejane bezpośrednio do muru lub mocowane na specjalnych rusztach. Płyty te są paroprzepuszczalne, same potrafią regulować poziom wilgotności w zależności od stanu powietrza, dobrze izolują termicznie. Można układać je we wnętrzach także zimą.

Nowe ściany będą jeszcze przez jakiś czas wysychać, pracować, mogą pojawiać się pęknięcia i zarysowania. Z tego powodu warto odczekać co najmniej kilka miesięcy, żeby można było myśleć o dalszym wykończeniu (okładziny, tapety).

Czy wiesz, że…

Większość sposobów ozdobnego wykańczania ścian potrafi zamaskować niedoskonałości i nierówności ich powierzchni.

Farba strukturalna Colours Raufaza cytrynowy 5 l
Farba strukturalna Colours Raufaza cytrynowy 5 l

II Dekoracyjne wykończenie ścian

1. Tynki dekoracyjne wszystkie dekoracyjne wykończenia ścian powinny być nakładane na otynkowane powierzchnie, chyba że ściany nawet bez tynkowania są dostatecznie gładkie. Tynki dekoracyjne mogą stanowić odstępstwo od tej reguły i być nakładane nawet na niezbyt gładkie i nieotynkowane ściany. Wskazane jest jednak odpowiednie zagruntowanie podłoża, zgodnie z sugestiami producentów. Wśród wielu rodzajów tynków tworzących dekoracyjne powierzchnie na ścianach wymienić można np.:

- tynk strukturalny, w którym wzory są żłobione lub odciskane w świeżo ułożonym tynku, przy użyciu np. packi, pędzla, wałka czy szczotki. Przykładowo może to być odciskanie desek w tynku cementowym, by uzyskać fakturę drewna, albo nakrapianie struktury tzw. baranka,

- tynk zacierany, zwykle packą tworzy się określoną, delikatną fakturę powierzchni,

- tynk ciągniony z ziarnistym wypełniaczem tworzącym wzory przy pociąganiu packi,

- tynk japoński, który nabywany jest zwykle w formie suchych mieszanek fragmentów bawełny, jedwabiu, innych włókien, a także miki i minerałów. Po rozcieńczeniu wodą i dodaniu pigmentów uzyskamy bardzo dekoracyjną powierzchnię ściany,

- tynk mozaikowy z wypełniaczem w formie drobnych, kolorowych kamyczków. Jest on trwały, odporny na uszkodzenia, nadaje się nawet do kuchennych i łazienkowych dekoracji,

- stiuk – to mieszanka zaprawy gipsowej i wapiennej z pyłem marmurowym lub bardzo drobnym piaskiem. Stiuk tworzy gładkie, połyskujące i eleganckie powierzchnie.

Spray Dupli-Color efekt złota 400 ml
Spray Dupli-Color efekt złota 400 ml

Dekoracyjne tynki mogą tworzyć imitacje naturalnych kamieni (marmuru, trawertynu, piaskowca) w stonowanych, jasnych barwach. Będą one pasowały zwłaszcza do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Żywsze i bardziej wyraziste barwy tynków dekoracyjnych kreują klimaty śródziemnomorskie, romantyczne i bardziej sprawdzają się w ciepłej stylistyce.

2. Farby, pasty, masy dekoracyjne – tego typu produkty można ze sobą łączyć i niemal dowolnie zestawiać. Pozwalają tworzyć dowolne kompozycje struktur, barw i odcieni. Na rynku znajdziemy farby o ciekawych efektach dekoracyjnych istotnie zmieniające strukturę i kolorystykę ścian. Do takich zaliczyć możemy np.:

- farby strukturalne dające efekt trójwymiarowości powierzchni,
- farby z dodatkiem połyskujących cząstek np. brokatu srebrnego, szkła,
- farby wykańczające powierzchnię z jedwabistym połyskiem, matem lub półmatem,
- farby z lazurą, np. złotą,
- farby z dekoracyjną warstwą odblaskową,
- transparentne farby i lakiery imitujące spękania, tworzące celowe postarzenia,
- lazury dające efekt metalicznego połysku,
- farby o właściwościach magnetycznych, ułatwiających zdobienie np. metalowymi ramkami, ale i służące choćby jako tablica ogłoszeń,
- farby tablicowe, pozwalające na łatwe na nich pisanie, rysowanie i zmywanie,
- odporne, nadające się także do kuchni, farby zmywalne,
- nadające specjalny wygląd np. surowego betonu.

Szablon malarski Colours Mini Elf 216
Szablon malarski Colours Mini Elf 216

3. Szablony malarskie stanowią ułatwienie, ale także inspirację oraz urozmaicenie w wykończeniu ścian. Można za ich pomocą tworzyć ciekawe aplikacje, a także nakładać na nie tynki, masy lub farby strukturalne. Dostępne są bardzo różnorodne wzory szablonów od inspirowanych naturą, po geometryczne czy abstrakcyjne.

4. Tapety – stanowią dużą i popularną grupę produktów do wykańczania ścian. Podobnie jak w przypadku ozdobnych tynków, farb czy aplikacji możemy nimi pokrywać wszystkie lub też tylko wybrane ściany czy też ich fragmenty. Można je układać zarówno na surowych, odpowiednio zagruntowanych tynkach, na wygładzonych papierem ściernym i oczyszczonych powierzchniach, jak i na poprzednich powłokach malarskich, jeśli tylko wystarczająco dobrze przylegają do podłoża. Pamiętajmy, aby podczas nakładania tapet stosować klej odpowiedni i zalecany do danego typu. Najogólniej rozróżniamy tapety:

- papierowe, najtańsze, najmniej trwałe,
- winylowe, akrylowe ze wzmocnieniami,
- raufazy, przeznaczone do samodzielnego malowania,
- tapety z włókna szklanego, odporne i wytrzymałe, o rozmaitych strukturach, nadające się do wielokrotnego malowania,
- tapety specjalne, dekoracyjne np. tekstylne, welurowe, aksamitne, wykonane z korka, metalowe, stanowiące oryginalny element dekoracyjny,

Fototapeta Empire State Building 92 x 220 cm
Fototapeta Empire State Building

- fototapety – mogą stanowić imitacje specyficznych faktur lub przedstawiać ciekawe widoki, obrazy, fotografie. Nadają swoisty, bardzo indywidualny charakter wnętrzom.

Naklejki, bordiury, paski samoprzylepne – stanowią na ogół niezbyt duże, ale barwne elementy dekoracji podkreślające charakter pomieszczenia. Nanoszenie i usuwanie takich dekoracji jest szybkie i proste, możliwe są więc częste modyfikacje dokonywane np. wraz z wiekiem dziecka czy zmianą zainteresowań.

6. Inne formy np. układnie na ścianie wzoru z papieru dekoracyjnego. Sposób wykonania jest prosty. Nakładamy papier na mokrą ścianę, powstałe zagniecenia utrwalamy wałkiem. Bejcujemy np. 2 kolorami, przecierając gąbką. Uzyskujemy ciekawy i niepowtarzalny wzór z nieregularnymi załamaniami oraz różnymi odcieniami.

III Okładziny ścienne

1. Okładziny z kamienia

Płytka ścienna Stegu Country nr 610 6,4 x 20,3 cm
Płytka ścienna Stegu Country

Najbardziej elegancki wygląd ścian np. salonu czy reprezentacyjnego holu osiągniemy za pomocą okładziny z naturalnego kamienia. Może to być marmur, granit, trawertyn, piaskowiec, łupki, wapienie lub bazalty. Mają one niepowtarzalne, bo naturalne wzory, barwy i faktury. Najbardziej trwałym, odpornym i uniwersalnym z kamieni jest granit, inne – wymagają impregnacji (czasem kilkukrotnej, jak np. piaskowiec) żeby nadawały się do użytkowania. Trawertyn np. nie nadaje się do miejsc, które stykają się z brudem, wodą i detergentami. Za to ściany pokryte okładziną kamienną dobrze sprawdzają się w okolicach kominka, gdzie się nagrzewają, a potem długo oddają ciepło. Kamień jest materiałem zbyt „zimnym”, jak na wymagania stawiane przytulnym sypialniom czy pokojom dziecinnym. Naturalny kamień jest też dość drogi, dlatego zwykle stosujemy go na ściany jedynie miejscowo. Częściej używamy we wnętrzach okładzin sztucznych, imitujących naturalne kamienie (płytki, klinkier, cement, fototapety).

2. Okładziny z PVC, drewna i płyt drewnopochodnych

Od lat popularne jest okładanie ścian listwami z drewna (boazerie) lub innych materiałów drewnopodobnych, ale także sztucznych. Obecnie spotkamy na rynku:

- tradycyjne deski boazeryjne np. sosnowe, świerkowe, przygotowane do samodzielnego zamontowania na ścianach,

- panele ścienne PVC są lekkie, niedrogie, łatwe w układaniu, dostępne w różnych rozmiarach, w wielu kolorach i z różnorodnymi deseniami. Dzięki ciekawemu wzornictwu, nadają one oryginalny charakter pomieszczeniom. Są wodoodporne, nadają się także do łazienek,

- okładziny z płyt drewnopochodnych (MDF) odpornych na ścieranie i wytrzymałych. Spotkamy je w wielu wzorach, kolorach oraz strukturach (nawet 3D). Czasem zewnętrzna część okładziny zdobiona jest plastrami naturalnego drewna. Mają zróżnicowane wymiary, grubość i w różny sposób można je umieszczać na ścianach (w pionie, poziomie). Montaż jest łatwy, mocowanie może następować bezpośrednio do ściany na klej lub wkręty. Niektóre okładziny z płyt wyposażane są w specjalne szkieletowe konstrukcje, do których mocuje się je za pomocą stalowych uchwytów. Łączenie paneli następuje na zasadzie pióro-wpust. Zwykle możliwy jest samodzielny montaż okładzin, nie ma też potrzeby dodatkowej impregnacji czy konserwacji paneli.

3. Okładziny z płytek i szkła

Różnorodność zarówno tych mało- jak i wielkoformatowych płytek czy płyt ściennych, jest na rynku imponująca. Są to zarówno bardzo odporne i wytrzymałe płytki ceramiczne, gresowe, z terakoty czy klinkieru (głównie do pomieszczeń typu kuchnia, łazienka), jak i bardzo delikatne, ozdobne okładziny z porcelany czy szkła.Mogą być one z wzorami lub jednobarwne, gładkie lub z wydatną strukturą, także 3D, ale także z własnymi pomysłami, rysunkami czy fotografiami umieszczanych np. pod albo na szkle.Kolory, wzory i struktury płyt i płytek są na tyle zróżnicowane, że każdy będzie w stanie odnaleźć modele najbardziej pasujące i najwłaściwsze dla obranego stylu wnętrz.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje
Odpowiednia gładź szpachlowa to materiał budowlany niezbędny podczas prac wykończeniowych. Wybór właściwej mieszanki pomoże Ci uzyskać efekt ni...
Czytaj więcej

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze
Idealnie gładkie ściany to efekt, który nie jest łatwy do osiągnięcia i zazwyczaj udaje się jedynie najlepszym fachowcom. Również takie ...
Czytaj więcej

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety
Technologie cienkospoinowe zaczęły być używane stosunkowo niedawno, należą do grupy metod najbardziej nowoczesnych. Ich szczególną cechą jest użycie n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.11.2016
ja polecam gipsowe płytki - takie okładziny wyglądają prawie jak kamień, a są lekkie i tańsze nieco od kamienia. u mnie się sprawdzają :)

Ocena i komentarz dla:

Wykańczanie ścian wewnętrznych – przegląd sposobów