icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wysoka zabudowa modułowa jako jeden z pomysłów na małą kuchnię

Aranżacja małej kuchni rządzi się swoimi prawami. Można w niej pójść na pewne ustępstwa. Tutaj rozplanowanie trójkąta roboczego wygląda nieco inaczej, dostosowujemy go do możliwości wnętrza. Inaczej dobieramy też zestawy meblowe, a wysoka zabudowa, jako jedna z możliwości projektowych, umożliwia wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni.

Stołek barowy Cooke&Lewis Norma czarnyStołek barowy Cooke&Lewis Norma czarnyStołek barowy Cooke&Lewis Norma czarnyStołek barowy Cooke&Lewis Norma czarny

Wysoka zabudowa w małej kuchni – dlaczego warto?

Małe wnętrze, o ile jest jeszcze ustawne, pozwala na takie rozplanowanie poszczególnych segmentów, aby z jednej strony można było swobodnie się po nim poruszać, a z drugiej zmieścić w nim wszystkie niezbędne sprzęty.

Nie każde wnętrze ma jednak zgrabny kształt – idealny plan kwadratu lub prostokąta to zwykle domena nielicznych pomieszczeń. W większości wypadków, kuchnie nie dosyć, że są małe, to jeszcze nieustawne. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie dobór gotowego zestawu mebli, które wypełnią rzędami dolną i górną przestrzeń kuchni.

Wysoka zabudowa w małej kuchni pozwala wykorzystać każdą część tego pomieszczenia. Można dobrać praktyczne półki narożnikowe, szuflady z wysuwanymi koszami cargo, zaprojektować część szafek jako niezbędny magazynek na przetwory. Ważne jednak, by poznać kilka zasad doboru takiej zabudowy, by nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem mebli. Jak to zrobić, powiemy w dalszej części artykułu.

zabudowa modułowa kuchnizabudowa modułowa kuchnizabudowa modułowa kuchnizabudowa modułowa kuchni

Wysoka zabudowa, czyli sposób na podwyższenie wnętrza

W kuchniach niewielkich, gdzie trudno rozplanować taką liczbę szafek i segmentów, by móc w kilka osób swobodnie gotować, jeść czy rodzinnie spędzać czas, warto dodać dodatkowy rząd szafek wiszących. To najlepszy sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej, ale również na optyczne powiększenie wnętrza.

Porada eksperta

Czy wiesz, że dodatkowy rząd szafek nadaje wnętrzu lekkości, wysokości? Wystarczy w rzędzie mebli uwzględnić przeszklone witrynki lub dobrać do zestawu białe segmenty – połyskujące lub matowe.

Dodatkowy rząd szafek może pełnić kilka funkcji. Możemy w nim umieścić porcelanę, zastawę stołową lub małe sprzęty AGD, których używamy okazjonalnie. Dostęp do najwyższych półek ułatwi nam dostawiona drabinka lub krzesło, a jeśli przy okazji zaplanujemy uchylne otwieranie tych segmentów, to nie będziemy mieli problemu z dostaniem się do ich zawartości.

Dodatkowy rząd szafek może być także idealnym schowkiem na ręczniki, ściereczki, a nawet pościele i inne akcesoria – szczególnie gdy urządzamy małe mieszkanie, gdzie trudno wygospodarować miejsce na składzik czy garderobę.

Zlewozmywak granitowy Agnesi beżowyZlewozmywak granitowy Agnesi beżowyZlewozmywak granitowy Agnesi beżowyZlewozmywak granitowy Agnesi beżowy

Wysoka zabudowa to jedno z nowoczesnych rozwiązań dedykowanych kawalerkom. Coraz częściej ten typ zabudowy kuchennej sprawdza się jako przestrzeń, gdzie można przechować to, na co zabrakło miejsca w pozostałej części domu. Jednocześnie projektanci wnętrz potrafią tak przygotować projekt mebli, aby nie przytłoczył przestrzeni, która dodatkowo często jest otwarta na salon.

Meble utrzymane są w jasnych kolorach, nie posiadają przesadnych zdobień, a nawet – co ciekawe – wyglądają jak wtopione w ścianę. Taki system mebli, niezwykle prosty i jednocześnie bardzo przejrzyście zaplanowany, będzie wspaniale komponował się w małym wnętrzu, a duża liczba schowków zapewni miejsce do przechowywania nawet w bardzo małym mieszkaniu.

Wysoka zabudowa – funkcjonalne rozwiązania dla sprzętów AGD

Taka forma umeblowania kuchennego wnętrza ma sporo zalet, ale na szczególną uwagę zasługuje możliwość funkcjonalnej zabudowy lodówki, zmywarki czy też montażu praktycznych elementów ułatwiających przechowywanie – koszy cargo, akcesoriów porządkujących szuflady.

W wysokiej zabudowie piekarnik może znajdować się na wysokości pozwalającej wygodnie go użytkować, podobnie zresztą jak mikrofalówka czy nowoczesny ekspres do kawy. Tak zabudowane sprzęty dodatkowo prezentują się dużo bardziej elegancko.

W wysokiej zabudowie wszystkie półki mogą być przysłonięte, a wyższe segmenty wyposażone w wysuwane kosze-organizery – dzięki temu dostęp do umieszczonych w nich produktów będzie łatwy i wygodny. Z tak praktycznymi segmentami poczujemy, że nawet bardzo mała kuchnia może być prawdziwym magazynem dla produktów i sprzętów do gotowania.

Wykończenie wysokiej zabudowy – co zrobić, by było ładnie?

Meble w wysokiej zabudowie mogą być wykończone w różnorodny sposób. W nowoczesnych mieszkaniach najczęściej fronty będą miały wysoki połysk, z efektem niemal lustrzanym. Takie meble odbijają światło – wnętrze wygląda na nieco większe niż jest w rzeczywistości, a liczba szafek wcale nie wpływa na negatywny odbiór wnętrza.

W małych kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym wysoka zabudowa nie będzie też posiadała uchwytów – zastosujemy je dopiero w kuchniach stylizowanych na wnętrza tradycyjne lub prowansalskie.

W klasycznej kuchni wysoka zabudowa będzie ciekawym uzupełnieniem tradycyjnych szafek. W projekcie takiego pomieszczenia ostatni rząd mebli stanowią przeszklone witrynki – to w nich umieszcza się dekoracyjną zastawę, która wpływa na przyjemny odbiór wnętrza.

Najwyższe szafki wiszące mogą być także wykończone zasłonkami zastępującymi klasyczne fronty.

Blat drewniany 60 x 3,7 x 300 cm bukBlat drewniany 60 x 3,7 x 300 cm bukBlat drewniany 60 x 3,7 x 300 cm bukBlat drewniany 60 x 3,7 x 300 cm buk

Wybór kolorów i materiałów wykonania frontów także w zabudowie wysokiej jest ogromny. Drzwi oraz ściany meblościanki mogą być wykonane z różnych gatunków drewna: świerku, olchy, buku, brzozy, dębu czy jesionu. Droższe, ale bardzo efektowne, będzie także drewno egzotyczne.

Jeśli nasz budżet jest ograniczony, możemy skorzystać z popularnych płyt MDF lub innego materiału, który będzie imitował drewno.

Elegancji i lekkości doda wysokiej zabudowie szkło przezroczyste, mleczne czy witrażowe.

Uwaga!

Szkło – zwłaszcza przezroczyste – będzie odsłaniało to, co wypełnia szafkę. W tego typu segmentach warto zatem szczególnie zadbać o porządek.

Dlaczego warto zdecydować się na kuchnię z wysoką zabudową? Powodów jest kilka, a oto najważniejsze z nich:

- to zdecydowanie najprostszy sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania w małym mieszkaniu, w którym nie ma wydzielonego pomieszczenia na garderobę, składzik lub spiżarnię,

- nowoczesne systemy mebli tego typu, utrzymane w nowoczesnym, białym kolorze oraz w połysku, pozwalają praktycznie zagospodarować miejsce dla domowego

sprzętu AGD, np. dla piekarnika, mikrofalówki czy kuchenki, które z zabudową meblową tworzą zgrany i elegancki duet,

Okap szufladowy Cooke&Lewis CLTHS60 60 cm inoxOkap szufladowy Cooke&Lewis CLTHS60 60 cm inoxOkap szufladowy Cooke&Lewis CLTHS60 60 cm inoxOkap szufladowy Cooke&Lewis CLTHS60 60 cm inox

- zabudowa z dodatkowym rzędem szafek to nie tylko miejsce do przechowywania, ale przede wszystkim łatwiejsza organizacja przestrzeni i swoboda poruszania się po małej kuchni; większość przedmiotów można schować wewnątrz mebli, pozostawiając sporo wolnego miejsca na blacie roboczym oraz stole,

- sprytnie skomponowany zestaw wysokiej zabudowy, bez uchwytów i z górnym systemem otwierania, jest wygodny w użytkowaniu oraz ładny – niekiedy jest tak wkomponowany w ścianę, że na pierwszy rzut oka prawie niewidoczny – szczególnie jeśli meble i ściany są utrzymane w tym samym kolorze.

Data publikacji: 01.05.2018