Produkty

Zdzierak do drewna w warsztacie majsterkowicza – kiedy może się przydać?

Zdzierak do drewna w warsztacie majsterkowicza – kiedy może się przydać?

Zdzierak jest jednym z podstawowych narzędzi stolarza – końcówka zamocowana do frezarki umożliwia zgrubną obróbkę drewna. Jeśli w naszym warsztacie nie mamy specjalistycznego sprzętu, możemy wybrać zdzierak do drewna mocowany do wiertarki. Sprawdźmy, jakie ma możliwości i kiedy jest dobrym rozwiązaniem w amatorskim zastosowaniu.

zdzieraki do wiertarekZdzierak dawniej i dziś

Zdzierakiem lub inaczej drapaczem nazywano dawniej rodzaj ręcznego struga do zgrubnej obróbki drewna. Miał kształt pojedynczego ostrza o łukowatym zakończeniu. Zadaniem zdzieraka było pozostawienie charakterystycznych podłużnych wgłębień, np. na spodzie szuflad, które ułatwiały ich otwieranie i zamykanie. Dziś ręcznych strugów o funkcji drapaka praktycznie się już nie używa, poza renowacją starych, zabytkowych mebli. Do zastosowań domowych używa się mniejsze, poręczne zdzieraki do zgrubnej obróbki drewna lub zdzieraki kompatybilne z wiertarką. W większej produkcji nowoczesnych kompletów stosuje się końcówki współpracujące z frezarką. O tym, jak dobrać frezy do wykonywanych profili, piszemy tutaj.

Zdzierak – specjalny frez do drewnaobróbka drewna narzędzia

Zdzierak ma prostą budowę. Składa się z głowicy wykonanej ze stali narzędziowej, np. WS – stali stopowej z domieszką 5% chromu i wanadu. Końcówka robocza mocowana jest na frezarce lub wiertarce za pomocą trzpienia, wkładanego do tulei lub adaptera, i wprawiana w ruch obrotowy. Za pomocą zdzieraka można obrobić większość materiałów. Element stosowany jest głównie do drewna, ale może znaleźć zastosowanie przy skrawaniu, wygładzaniu i profilowaniu tworzyw sztucznych, materiałów drewnopodobnych, a nawet metali.

Porada eksperta

Czym się różni zdzierak do wiertarek od tego przeznaczonego do frezarek? Wiertarka osiąga znacznie niższe prędkości w porównaniu do frezarek, co pozwala na precyzyjną pracę. Dlatego konstrukcja końcówek roboczych przystosowanych do urządzeń musi się różnić – frezy do wiertarek mają na przykład większą ilość ostrzy skrawających. Niektóre zdzieraki do wiertarek możemy wykorzystać też do obróbki gipsu. Przy wyborze elementów zwróćmy uwagę na ich przeznaczenie, również z uwagi na nasze bezpieczeństwo pracy.

Rodzaje zdzierakówzdzierak do drewna

Wyróżniamy zasadniczo trzy rodzaje końcówek roboczych do wiertarek:

- zdzieraki cylindryczne i stożkowe przeznaczone do zgrubnego wykonywania profili w drewnie, obróbki wnętrza drewnianych walców itp.,

- zdzierak kulisty do wykonywania wgłębień i usuwania zbędnego materiału.

Przykładowe zastosowanie zdzieraków w warsztacie majsterkowicza:

- zaokrąglanie krawędzi drewnianych mebli – zaokrąglone brzegi są bezpieczniejszym rozwiązaniem np. pokoju dziecka,

- ukosowanie listew drewnianych w celu ich estetycznego połączenia,

- wykonywanie wcięć do połączeń wpustowych,

- fazowanie i profilowanie krawędzi listew wykończeniowych,

- wykonywanie frezów dekoracyjnych na frontach mebli,

- kształtowanie obłych elementów,

- rzeźbienie w gipsie.

Zdzieraki do drewna przydadzą nam się więc w wielu pracach stolarskich i przy majsterkowaniu – warto mieć komplet takich końcówek w swoim warsztacie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dobre bity do wkrętarki – jak poszerzyć funkcjonalność narzędzia?

Dobre bity do wkrętarki – jak poszerzyć funkcjonalność narzędzia?
W czasie remontu wkrętarka jest niezastąpionym narzędziem. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub oraz tworzenie trwałych zespoleń. Jedną z ważniejszy...
Czytaj więcej

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?
Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia niezastąpione w budownictwie i podczas rozmaitych prac warsztatowych. Ich przydatność jest jednak tym wi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zdzierak do drewna w warsztacie majsterkowicza – kiedy może się przydać?