Zdzierak do drewna w warsztacie majsterkowicza – kiedy może się przydać?

Zdzierak jest jednym z podstawowych narzędzi stolarza, jako że końcówka przymocowana do frezarki umożliwia zgrubną obróbkę drewna. Warto wiedzieć, że jeśli w naszym warsztacie nie mamy specjalistycznego sprzętu, możemy wybrać zdzierak do drewna mocowany do wiertarki. Sprawdźmy, jakie ma możliwości i kiedy jest dobrym rozwiązaniem nawet dla amatorów.

Zdzierak do drewna dawniej i dziś
zdzieraki do wiertarek

Nie ma wątpliwości, że narzędzia stolarskie w ciągu ostatnich lat przeszły olbrzymią ewolucję! Niegdyś zdzierak do drewna miał formę ręcznego struga do zgrubnej obróbki. Niejednokrotnie pojawiał się pod nazwą drapacza, a jego głównym zadaniem było pozostawienie charakterystycznych, podłużnych zagłębień. Przykładem mogą być te na spodzie szuflad, które świetnie ułatwiały ich otwieranie i zamykanie. 

Dziś ręczne strugi o funkcji drapaka odchodzą w zapomnienie… Jedynym wyjątkiem jest proces renowacji starych, zabytkowych mebli. W domowym zastosowaniu królują za to mniejsze, poręczne zdzieraki do zgrubnej obróbki drewna lub modele kompatybilne z wiertarkami. Z kolei w trakcie większej produkcji nowoczesnych kompletów, stosuje się końcówki współpracujące z frezarką. 

obróbka drewna narzędzia

Czy wiesz, że…

Za pomocą zdzieraka można obrobić większość materiałów? Ten element stosowany jest głównie do drewna, ale sprawdza się też przy skrawaniu, wygładzaniu i profilowaniu tworzyw sztucznych, materiałów drewnopodobnych, a nawet metali.

Jak zbudowany jest zdzierak do drewna?

Tak naprawdę każdy zdzierak cechuje się bardzo prostą budową. Głowica wykonana jest ze stali narzędziowej, np. WS – stali stopowej z domieszką 5% chromu i wanadu. Końcówkę roboczą mocuje się na frezarce lub wiertarce za pomocą trzpienia, wkładanego do tulei lub adaptera.

Zdzierak do drewna do wiertarek – jakie mamy rodzaje?
zdzierak do drewna

Wiertarki to bardzo uniwersalne narzędzia, do których warto zakupić specjalne akcesoria. Wyróżniamy tu zasadniczo trzy rodzaje końcówek roboczych:

  • zdzierak do drewna cylindryczny – przeznaczony do szybkiej obróbki drewna. Jego wyprofilowanie pozwala na sprawne wykonanie wgłębień oraz szybkie usunięcie zbędnego materiału;

  • zdzierak do drewna stożkowy – podobnie jak w przypadku wariantu z cylindrycznym frezem, stosuje się go do zgrubnego wykonywania profili w drewnie, a także obróbki wnętrza drewnianych walców;

  • zdzierak do drewna kulisty – jego kształt jest wprost doskonały do tworzenia rozmaitych wgłębień i usuwania zbędnego materiału.

Porada eksperta

Przy wyborze elementów zwróćmy uwagę na ich przeznaczenie, również pod kątem bezpieczeństwa naszej pracy.

Zdzierak do drewna – końcówki do frezarek

Frezowanie to świetny sposób na obróbkę tak różnorodnego materiału, jakim jest drewno. Nie jest to najprostsze zadanie, zatem specjalne urządzenia i akcesoria okazują się po prostu niezbędne. Frezy umożliwią nam nacinanie przeróżnych gwintów, rowków i kół zębatych.

Czym różni się zdzierak do drewna do wiertarek od końcówki do frezarek? Wiertarka osiąga znacznie niższe prędkości, co pozwala na bardziej precyzyjną pracę. Właśnie dlatego konstrukcja końcówek roboczych przystosowanych do urządzeń musi się różnić! Warto wiedzieć, że zdzierak do wiertarek ma większą ilość ostrzy skrawających, niż końcówka do frezarek. Dzięki temu niektóre modele sprawdzą się też do obróbki gipsu.

Kiedy przydadzą nam się narzędzia stolarskie?

Odpowiednie końcówki do frezarek i wiertarek mogą nam znacznie ułatwić pracę! Zaopatrując się w narzędzia stolarskie, otwieramy sobie furtkę do wielu możliwości: 

  • zaokrąglanie krawędzi drewnianych mebli – tak wykończone brzegi są o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, co świetnie sprawdza się chociażby w pokoju dziecięcym; 

  • ukosowanie listew drewnianych w celu ich estetycznego połączenia;

  • wykonywanie wcięć do połączeń wpustowych;

  • fazowanie i profilowanie krawędzi listew wykończeniowych;

  • wykonywanie frezów dekoracyjnych na frontach mebli;

  • kształtowanie obłych elementów;

  • rzeźbienie w gipsie.

Porada eksperta

Zdzieraki do drewna przydadzą nam się nie tylko w wielu pracach stolarskich, ale też przy majsterkowaniu! Warto mieć komplet takich końcówek w swoim warsztacie.