Produkty

Zelkova

Łac. Zelkova

Zelkova

Zelkova, z łac. Zelkova, to rodzaj roślin wywodzących się z rodziny wiązowatych. Zelkova pochodzi z krain Dalekiego Wschodu: Japonii, wschodniej części Chin oraz Korei. Wyglądem przypomina drzewo, które osiąga wysokość do 20 m (w polskich warunkach dorasta do 10 m). 

Zelkova nazywana jest też brzostownicą. Wyróżnia się brzostownicę japońską (Zelkova serrata), która swoim wyglądem może przypominać bonsai. Podobna do niej jest brzostownica kaukaska (Zelkova carpinifolia), porastająca tereny Gruzji.

Kulisty kształt korony, który u starszych drzew przypomina również formę parasolowatą, jest niezwykle ciekawy i uznawany za element charakterystyczny zelkovy. Roślina posiada liście zdecydowanie owalne, nieco zaostrzone i piłkowane, które gubi na zimę, a które jesienią przybierają ogniste odcienie. Kora zelkovy u młodych drzew jest gładka, a następnie w kolejnych latach wzrostu przechodzi w etap łuszczenia, odsłaniając fragmenty drewna utrzymane w kolorze żółtawo-brązowym. U rośliny występują również owoce – niewielkie pestkowce. Zelkovę najczęściej możemy spotkać jako piękną dekorację ulic oraz parków, może być też przystosowywana jako drzewko w typie bonsai. W krajach wschodnich drewno rośliny bywa stosowane jako element konstrukcyjny świątyń.

Zelkova przede wszystkim charakteryzuje się dużą odpornością na zanieczyszczenia środowiska znajdujące się w powietrzu. Dzięki temu można ją sadzić w pobliżu ulic, nawet tam, gdzie ruch jest dosyć spory. To dlatego często urozmaica środowiska zabudowań miejskich. Ze względu na rozmaite formy, które przybiera, można ją umieścić także w ogrodach.

Posadzona pojedynczo będzie zwracała uwagę swoim wyjątkowym pokrojem, a w towarzystwie innych roślin może stworzyć ciekawe tło dla krzewów o purpurowym kolorze liści. Najlepsze dla tej rośliny będzie stanowisko dosyć dobrze nasłonecznione z żyzną glebą i przepuszczalnym podłożem. Co ważne, zelkova będzie odporna na mrozy, może być zatem uprawiana w ogrodach przez cały rok, bez obawy o obumarcie rośliny.

Data publikacji: 24.02.2017