Jak zamontować baterię do zlewu? Instrukcja montażu krok po kroku

Po zamontowaniu zlewozmywaka przychodzi czas na montaż baterii. Kupując ją, w pudełku poza główną częścią znajdziemy kilka innych elementów. Nie powinno nas to jednak przerażać, prawidłowy montaż nie jest trudny. Dowiedz się jak zamontować baterię do zlewu krok po kroku, jakich narzędzi będziesz do tego potrzebować oraz jak będziesz mógł ocenić, czy montaż baterii został wykonany poprawnie.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zamontować baterię do zlewu – instrukcja montażu krok po kroku. 

Bateria kuchenna jest podstawą funkcjonowania kuchni, bo jako miejsce poboru wodu zapewnia funkcjonowanie strefy zmywania. Jednak bateria umywalkowa może być również ozdobą kuchni i posiadać akcesoria pozwalające na oszczędzanie wody. Oznacza to więc, że wybór kranu kuchennego wpływa również na rachunki za wodę. Nie jest więc to błaha kwestia. Na jego wybór z pewnością ma także sposób montażu samej baterii zlewozmywakowej, a także jej dopasowanie do zainstalowanego zlewu kuchennego. 

Sam montaż baterii nie jest specjalnie trudnym przedsięwzięciem. Przed przystąpieniem do tej czynności, a nawet przed samym zakupem baterii powinieneś jednak zwrócić uwagę na dwa zasadnicze aspekty – specyfikę instalacji wodnej w kuchni oraz wspomniany wcześniej model zlewozmywaka. Jeśli bowiem rury wychodzą ze ściany nad zlewozmywakiem, to z powodzeniem możesz się zdecydować na kupno baterii kuchennej montowanej na ścianie. W kwestii wyboru masz również możliwość zdecydować się na montaż baterii stojącej. W przypadku każdego z tych rodzajów montaż wygląda bardzo podobnie. Omówmy go krok po kroku. Jak podłączyć baterię do umywalki? 

Przeczytaj także: Porządkujemy swoje narzędzia – porady marki Magnusson

Krok 1 - Demontaż starej baterii

Jeżeli nie montujesz nowej baterii zlewozmywakowej, a wyłącznie wymieniasz starą baterię kuchenną, to zacznij od jej demontażu. Przede wszystkim zakręć główny zawór wody, który znajduje się obok wodomierza. Podstaw miskę pod rury i pozwól spłynąć wodzie, która jeszcze zalega w rurach. Następnie poluzuj łączenia, znajdujące się na wężykach za pomocą klucza nastawnego. Usuń starą baterię kuchenną i przystąp do montażu nowej armatury. 

Krok 2 - Przygotowanie do montażu

Jak zamontować baterię kuchenną? Zanim przystąpimy do montażu naszej nowej baterii, należy sprawdzić, czy w pudełku znajdują się wszystkie elementy (zgodnie z dołączoną do zestawu instrukcją obsługi) oraz obowiązkowo powinieneś zakręcić dopływ zimnej i ciepłej wody w mieszkaniu.

zrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennejzrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennejzrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennejzrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennej

Krok 3 - Wkręcenie śruby mocującej

Zaczynamy od wkręcenia elastycznych wężyków (należy dokręcić je do oporu kluczem) i śruby mocującej do wnętrza głównej części baterii. W niektórych rodzajach baterii należy dodatkowo pod korpusem umieścić ozdobny pierścień oraz gumową podkładkę (tzw. o-ring, który uszczelnia podstawę baterii). Na rynku dostępne są również modele z pierścieniami od razu skręconymi z główną częścią baterii.

Krok 4 - Montaż wężyków z przewodami ciepłej i zimnej wody

Sprawdzamy, czy nasze wężyki da się bez problemu połączyć z przewodami ciepłej i zimnej wody. Ważne jest, aby nie były one przesadnie załamane lub naciągnięte. Nakrętki wężyków muszą być dopasowane do wielkości gwintu zaworu kątowego. Wężyki zasilające znajdują się najczęściej w zestawie z nową baterią zlewozmywakową. Można je również, w razie potrzeby, kupić oddzielnie. Wężyki występują także w urozmaiconych średnicach i mogą być zakończone różnymi rodzajami złączek. 

Zobacz również: Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd

Krok 5 - Dopasowanie baterii umywalkowej

Baterię umieszczamy w otworze zlewozmywaka i ustawiamy zgodnie ze środkiem skali rozdziału wody. Jak zamontować baterię do zlewozmywaka? Od spodu zlewu nakładamy podkładki (gumową i metalową) i w nagwintowane otwory baterii wkręcamy śruby mocujące (zwykle są dwie lub jedna).

Nakrętki na śrubach mocujących dokręcamy kluczem tak, aby bateria nie obracała się w otworze (dokręcamy do wyraźnego oporu, ale nie za mocno, by nie spowodować odkształceń nakładki).

Krok 6 - Sprawdzenie szczelności instalacji

Jak zamontować baterię? Łączymy elastyczne wężyki baterii z instalacją ciepłej i zimnej wody (pamiętajmy, aby w ich końcach dodatkowo umieścić załączone w zestawie uszczelki). Końce wężyków dokręcamy solidnie kluczem, następnie odkręcamy zawory wody i sprawdzamy szczelność instalacji.

Co warto wiedzieć podczas montażu?

Podczas montażu warto wiedzieć, że:

  • zaworki w ścianie powinny posiadać filtr, który zabezpieczy baterię przed zanieczyszczeniami mechanicznymi;

  • na rynku możemy dostać zaworki trójdrożne, dzięki którym pod jeden zawór możemy podłączyć wodę do baterii oraz pralki lub zmywarki;

  • wężyki przy zakupionej baterii standardowo mają długość 35 cm – jeżeli stwierdzimy, że są one zbyt krótkie, należy kupić dłuższe bądź przedłużyć oryginalne.

-zrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennej-zrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennej-zrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennej-zrob-to-sam-wymiana-baterii-kuchennej

Narzędzia potrzebne do montażu baterii zlewozmywakowej

Jak zamontować kran i jakich narzędzi będziesz potrzebować? Montaż baterii zlewozmywakowej wymaga przygotowania niezbędnych do tej czynności narzędzi. Do tego celu przydadzą się wkrętakiklucze nastawne, zestaw kluczy płasko-nasadowych czy obcęgi. Możesz potrzebować również klucza rurkowego, w zależności od rodzaju kranu, który zamierzasz zamontować. Jeśli planujesz montaż dekoracyjnej baterii kuchennej, zaopatrz się ponadto w narzędzia z nakładkami ochronnymi z gumy. Dzięki temu nie porysujesz chromowanej baterii, co mogłoby zmniejszyć jej estetykę. 

W przypadku niektórych rodzajów baterii przyda Ci się także piłka do metalu. Z pewnością użyteczny będzie również nóż oraz ołówek, a także miarka. Oprócz narzędzi niezbędne będą również elementy montażowe. Zazwyczaj wchodzą one w zestaw baterii, jednak koniecznie upewnij się przed montażem, że posiadasz niezbędne elementy, takie jak wężyki, śruby mocujące czy uszczelki. 

Zainspiruj się: Narzędzia ręczne Magnusson – akcesoria dla każdego majsterkowicza

Jak ocenić, że montaż baterii został wykonany poprawnie?

Po zamontowaniu baterii i dokręceniu wszystkich złączek dokonaj próby szczelności. W tym celu odkręć główny zawór wodny. Przed odłożeniem narzędzi sprawdź, czy nie ma wycieków. Jeśli zauważysz, że nigdzie nie ma zbędnej wody oraz żaden z elementów zestawu się nie rozszczelnił, to zdecydowanie możesz uznać, że montaż zakończył się sukcesem.

Data publikacji: 08.06.2015

Data aktualizacji: 20.10.2022