Produkty

Zrób to sam – wymiana baterii kuchennej

Zrób to sam – wymiana baterii kuchennej

Wymiana baterii kuchennej wbrew pozorom nie musi być trudna, a często możemy ją wykonać samodzielnie. O czym pamiętać podczas montażu i jak go przeprowadzić krok po kroku?

bateria castoramaZrób miejsce na nowe

Sama wymiana stojącej baterii kuchennej jest na tyle łatwa, że w większości przypadków można ją przeprowadzić samodzielnie. Pracę najlepiej rozpocząć od demontażu baterii, która już jest zamontowana. Pamiętajmy jednak o tym, aby przed przystąpieniem do zadania zamknąć główny zawór doprowadzający wodę, tak aby uniknąć zachlapania i móc wygodnie przeprowadzić prace monterskie.

Co warto przygotować?

- szmatki i ręczniki do wytarcia ewentualnych zachlapań,

- miskę, która pozwoli usunąć wodę pozostałą w rurach,

- zestaw montażowy. Zwykle jest on dołączony do baterii, ale jeśli go nie ma, to przygotujmy klucz nastawny lub ewentualnie kombinerki.

Jak przeprowadzić montaż baterii kuchennej?

Pracę rozpoczynamy od otworzenia baterii i odczekania, aż wypłynie z niej resztka zalegającej wewnątrz wody. Następnie staramy się nieco poluzować złączki i wężyki doprowadzające ciepłą oraz zimną wodę i za pomocą klucza lub kombinerek nieco je rozszczelniamy. Potem, przy użyciu klucza, luzujemy nakrętkę i podkładkę zamocowaną przy gwincie i podstawie baterii. Po tych czynnościach możemy już zdemontować starą baterię – najlepiej wykonać to od dołu, czyli od miejsca pod zlewozmywakiem czy blatem, wyjmując już starą baterię.

Montaż nowej baterii kuchennej bateria zlewozmywakowa castorama

Jeśli już usunęliśmy starą baterię, montaż nowej rozpoczynamy od zamocowania wężyków doprowadzających do niej wodę. W tym celu najlepiej delikatnie dokręcić je kluczem, tak aby zmniejszyć ryzyko późniejszych nieszczelności i kapania wody. Jeśli w zestawie są uszczelki, nakładamy je pod śruby mocujące, dokręcamy na sztywno kluczem, następnie ostrożnie przykręcamy do zaworów ciepłej i zimnej wody.

Po tych czynnościach w otwór po starej baterii wkładamy nową, odpowiednio ustawiając jej wylewkę. Aby była ona stabilnie osadzona, od dołu umieszczamy podkładki i śruby mocujące, które pozwolą na jej ustabilizowanie. Starajmy się dokręcić śruby dość mocno, najlepiej przy użyciu klucza nastawnego. Jeśli zakupiliśmy wąż z natryskiem, możemy już rozpocząć jego montaż, pamiętając o zamocowaniu ciężarka, który ułatwi wygodne chowanie węża.

Następnym krokiem jest podłączenie wężyków doprowadzających wodę do instalacji. Później delikatnie odkręcamy zawory, upewniając się, że połączenia są szczelne i że nasza bateria spełnia swoją funkcję i została prawidłowo podłączona.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Porządkujemy swoje narzędzia – porady marki Magnusson

Porządkujemy swoje narzędzia – porady marki Magnusson
Zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i przydomowym garażu czy nawet schowku w mieszkaniu – czyli wszędzie tam, gdzie trzymamy narzędz...
Czytaj więcej

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd
Jeśli nie chcemy wzywać fachowca do każdej drobnej usterki w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowy komplet narzędzi ręcznych. Stosując je, z ła...
Czytaj więcej

Narzędzia ręczne Magnusson – akcesoria dla każdego majsterkowicza

Narzędzia ręczne Magnusson – akcesoria dla każdego majsterkowicza
Stojąc przed wyzwaniem samodzielnego wykonania drobnych prac naprawczo-montażowych, z pewnością nie raz sięgniemy po najróżniejsze narzędzia rę...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zrób to sam – wymiana baterii kuchennej