Akwarium jako element wystroju

Akwarium w naszym mieszkaniu jest nie tylko domem dla ryb, ale może stanowić niepowtarzalny element wystroju wnętrza. Staje się niezwykle efektownym obiektem dekoracyjnym, wnoszącym przy tym wiele pozytywnych emocji.

 

akwarium w saloniePozytywny wpływ

To, że obcowanie z przyrodą ma na nas znaczący wpływ, zostało udowodnione naukowo. Aby poprawić swoje samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne, niekoniecznie musimy codziennie udawać się do ogrodu, gdzie jesteśmy w stanie stymulować różne doznania wzrokowe, ale także słuchowe i węchowe. Jest to możliwe także wewnątrz mieszkania. Dla posiadaczy akwariów szczególnie ważny jest zmysł wzrokowy, który potrafi ukoić mocno zszargane nerwy. Warto podkreślić, że założenie domowego akwarium jest doskonałym wyjściem dla osób, które ze względów alergicznych bądź innych, nie są w stanie obcować z popularnymi domowymi futrzakami. Takie osoby często decydują się również na hodowlę zwierząt w terrarium - najważniejsze informacje o tym, jak je urządzić, znajdziecie tutaj.  

Podstawy

Umieszczając akwarium wewnątrz domu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jedną z najważniejszych jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym znajdzie się to urządzenie. Ten wybór warto dokładnie przemyśleć i umiejscowić akwarium tam, gdzie będziemy mieć łatwy do niego dostęp (np. ze względu na regulację oświetlenia oraz dostarczania pokarmu rybom). Bardzo istotne dla żyjących w nim organizmów jest zachowanie właściwej temperatury wewnątrz zbiornika, dlatego też najlepszym miejscem jest przestrzeń oddalona od okna. Nie zapominajmy przy tym, że jest to element dekoracyjny, a więc powinniśmy usytuować go w miejscu dokładnie widzianym, np. z kanapy w salonie czy sypialni, oraz że wymaga zasilania z gniazdka elektrycznego, w pobliżu którego powinien się znaleźć.  

  zabudowane akwarium w kuchni

Elementy dekoracyjne

Aby nasze domowe akwarium cieszyło oko i budziło wiele pozytywnych emocji, powinno być odpowiednio zaaranżowane. Tutaj mówimy przede wszystkim o doborze tła, czyli podłoża oraz wszelakiej roślinności – to właśnie dzięki tym elementom jesteśmy w stanie nadać niepowtarzalny charakter naszemu akwarium, a tym samym stworzyć wyjątkowy wystrój wnętrza. Wybór elementów dekoracyjnych jest bardzo szeroki, możemy zdecydować się m.in. na kamienie, żwirki, piaski, korzenie egzotyczne, skorupy orzecha kokosowego, bambus, skałki, groty, liście dębu czy szyszki olchy. Dobierając tło i roślinność powinniśmy stawiać przede wszystkim na produkty naturalne, nie zapominając również o dostosowaniu ich do konkretnych gatunków ryb czy innych stworzeń w naszym akwarium.   

Akwarium w zabudowie

Domowe akwaria jesteśmy w stanie podzielić na kilka rodzajów. Pod względem aranżacji należy rozróżnić przede wszystkim wolnostojące, w postaci szafki oraz wbudowane w ścianę, które są zdecydowanie najbardziej efektowne. Takie urządzenie wkomponowane w ścianę łączy ze sobą zazwyczaj dwa pokoje (bardzo często jest to kuchnia i salon) – odpowiednio zadbane i podświetlone, szczególnie wieczorną porą, daje niesamowity efekt, który działa na nasz organizm niezwykle relaksująco. Montaż takiego systemu nie jest jednak łatwy i najlepszym wyjściem jest powierzenie go profesjonalnej ekipie fachowców. Takie rozwiązanie warto jest przemyśleć już na etapie budowy domu bądź też gruntownego remontu mieszkania.

 

Data publikacji: 13.10.2014