Co to jest Ogrzewanie płaszczyznowe i jakie wybrać?

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny sposób zapewnienia ciepła w pomieszczeniach, który polega na stosowaniu specjalnych systemów grzewczych umieszczonych w podłodze, ścianach lub sufitach. Ten nowoczesny sposób ogrzewania ma wiele zalet. Dlatego poniżej omówimy różne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego i ich zastosowania.

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe? Jak działa?

Ogrzewanie płaszczyznowe, znane również jako ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe, to nowoczesne rozwiązanie, które ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Główną zasadą działania ogrzewania płaszczyznowego jest to, że cała powierzchnia podłogi, ściany lub sufitu staje się źródłem ciepła, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Dzięki temu unikamy niekomfortowych różnic temperatur między różnymi obszarami pomieszczenia, jakie czasami występują w przypadku grzejników.

Jednym z kluczowych aspektów ogrzewania płaszczyznowego jest niska temperatura zasilania. Systemy te działają efektywnie już przy temperaturze w zakresie 25-30°C, co stanowi znaczną różnicę w porównaniu do tradycyjnych grzejników, które często wymagają znacznie wyższych temperatur. To oznacza, że ogrzewanie płaszczyznowe jest idealnym partnerem dla pomp ciepła, które wydajniej funkcjonują w niższych temperaturach. Dzięki temu osiągamy niższe rachunki za ogrzewanie i bardziej przyjazny dla środowiska sposób zapewnienia komfortu termicznego.

Warto również podkreślić, że ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia użytkownikom dużą swobodę w regulacji temperatury w pomieszczeniach. Systemy te są zazwyczaj wyposażone w termostaty, które pozwalają na precyzyjne kontrolowanie temperatury w każdym pomieszczeniu, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych grzejników.

Głównym komponentem systemu ogrzewania płaszczyznowego jest płyta grzewcza, w której zamontowane są wężownice, przez które przepływa czynnik grzewczy. Ten czynnik pobiera ciepło z płyty grzewczej i oddaje je do pomieszczenia. Dzięki temu cała powierzchnia staje się źródłem ciepła, a nie tylko konkretny punkt, jak w przypadku grzejników.

Jakie wyróżniamy rodzaje ogrzewania płaszczyznowego?

Ogrzewanie płaszczyznowe to rodzaj systemu grzewczego, który dzieli się na trzy główne kategorie: ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie sufitowe oraz ogrzewanie płaszczyznowe ścienne. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne cechy i zastosowania, co pozwala dostosować go do konkretnych potrzeb.

Warto również zaznaczyć, że istnieją trzy główne technologie stosowane w ogrzewaniu płaszczyznowym: elektryczne, wodne, np. ogrzewanie płaszczyznowe ścienne wodne, i powietrzne. Ogrzewanie elektryczne wykorzystuje przewody grzewcze lub maty kapilarne, które rozgrzewają się pod wpływem przepływającego prądu. Wodne ogrzewanie opiera się na metalowych lub plastikowych rurach, przez które krąży gorąca woda. Natomiast ogrzewanie powietrzne wykorzystuje kanały umieszczone w podłodze, fundamencie lub ścianach, w których cyrkuluje ciepłe powietrze za pomocą wentylatora.

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe to najpopularniejszy rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. Działa na zasadzie umieszczenia rur grzewczych z czynnikiem grzewczym w podłodze. Dzięki temu cała powierzchnia podłogi staje się źródłem ciepła. Ogrzewanie podłogowe może wykorzystywać różne materiały wykończeniowe, takie jak ceramiczne płytki czy kamień, które efektywnie przewodzą ciepło.

Ogrzewanie sufitowe

Ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe opiera się na promieniowaniu cieplnym emitowanym przez elementy grzewcze umieszczone w suficie. Jednak ze względu na ograniczony efekt konwekcji (przemieszczania się ciepłego powietrza w górę), konieczne jest utrzymanie nieco wyższej temperatury, aby uzyskać taki sam komfort cieplny jak przy ogrzewaniu podłogowym. Ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe może być jednak używane w miejscach, gdzie nie da się zainstalować innych rodzajów tego typu instalacji. 

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne płaszczyznowe to kolejny rodzaj wspomnianych wyżej instalacji. W przypadku ogrzewania ściennego elementy grzewcze są wbudowane w ściany. Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne, np. ogrzewanie płaszczyznowe ścienne wodne

 nie ma ograniczeń związanych z obecnością dywanów, jak w przypadku ogrzewania podłogowego, i można regulować temperaturę zasilania w wyższych zakresach. Co ciekawe, ogrzewanie ścienne może być także wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.

Jakie ogrzewanie płaszczyznowe wybrać?

Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju ogrzewania płaszczyznowego jest zależna od wielu czynników i powinna uwzględniać Twoje indywidualne potrzeby oraz warunki mieszkaniowe. Nie ma jednego, idealnego rozwiązania, które byłoby odpowiednie dla każdego. Wybór zależy od Twoich preferencji i specyfiki twojego mieszkania.

Jeśli mieszkasz w dużym domu, masz więcej opcji do rozważenia. Grzejnik płaszczyznowy, ogrzewanie sufitowe i ścienne mogą być realnymi opcjami, o ile odpowiednio dostosujesz je do konkretnych pomieszczeń. Jednak w przypadku mieszkań, szczególnie tych o niewielkiej przestrzeni, ogrzewanie elektryczne jest często najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Montaż rur wodnych w mieszkaniu może być skomplikowany, a efektywność takiego systemu jest związana z dostępem do centralnego ogrzewania. Grzejnik płaszczyznowy elektryczny jest zwykle łatwiejsze do zainstalowania i nie zależy od innych czynników, co może być korzystne w przypadku mieszkań.

Zalety ściennego ogrzewania płaszczyznowegoZalety ściennego ogrzewania płaszczyznowegoZalety ściennego ogrzewania płaszczyznowegoZalety ściennego ogrzewania płaszczyznowego

Zalety ściennego ogrzewania płaszczyznowego - dlaczego warto?

Ogrzewanie ścienne to nowoczesne rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Jedną z głównych zalet jest efektywność energetyczna tego rodzaju ogrzewania. Działa ono przy niższej temperaturze niż tradycyjne grzejniki, co przekłada się na obniżone koszty eksploatacji i mniejsze zużycie energii. To z pewnością korzystne zarówno dla portfela użytkownika, jak i dla środowiska naturalnego.

Dodatkową zaletą ogrzewania ściennego jest swoboda w projektowaniu wnętrza. Nie wymaga ono tradycyjnych grzejników, co oznacza, że można wykorzystać dostępną przestrzeń zgodnie z własnymi preferencjami. Przykładowo, przestrzeń pod oknem, która zazwyczaj byłaby zajęta przez grzejniki, może być wykorzystana do stworzenia dodatkowej półki lub wnęki.

Ogrzewanie ścienne jest również przyjazne dla osób z alergiami i problemami z układem oddechowym. Dzięki braku cyrkulacji powietrza nie unoszą się kurz i alergeny, co wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. To szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergie, które często odczuwają poprawę samopoczucia po przejściu na to rodzaj ogrzewania.

Warto również zauważyć, że ogrzewanie ścienne doskonale sprawdzi się w łazienkach, szczególnie tych wyposażonych w duże kabiny prysznicowe lub prysznice walk-in. Ogrzewane ściany zapewniają przyjemne ciepło promieniujące, co zwiększa komfort kąpieli.

 

Data aktualizacji 10/06/2024