Co zamiast trawy sprawdzi się w ogrodzie? Podpowiadamy!

Pielęgnacja trawnika nie zawsze należy do prostych zadań, szczególnie jeśli został on zlokalizowany na większej powierzchni. Musisz nastawić się na systematyczną pracę. Ważne jest to, aby go podlewać, nawozić oraz kosić. Jeżeli nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu na jego dbanie, zastosuj inny sposób na pokrycie gleby wokół domowej przestrzeni. Co zamiast trawy? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Trawnik

Co zamiast trawy do ogrodu?

Nie wiesz, czym zastąpić trawę w ogrodzie? Zastanawiasz się, co zamiast trawnika do chodzenia? Świetnym sposobem na ogród bez trawnika może być żwir lub różnego rodzaju, a także rozmiaru oraz koloru kamienie. Rozwiązanie to sprawi, że posypana gleba będzie atrakcyjnie się prezentować oraz zaakcentuje ono wygląd posadzonej tam roślinności. Dzięki temu wymiar trawnika znacznie zmaleje. W ofercie sklepu Castorama znajdziesz płyty chodnikowe, które będą ciekawym pomysłem na ogród bez trawy.

Dzięki nim możesz komponować różnego rodzaju alejki lub też przecinające się ścieżki, co niewątpliwie stworzy atrakcyjną alternatywę Twojego ogrodu. Pamiętaj jednak, że z upływem czasu i tak może przy nich zacząć wystawać trawa. Nie musi oznaczać to jednak nic złego. Co więcej, może ona jedynie sprawić, że ogród będzie prezentował się bardzo naturalnie. Płyty chodnikowe doskonale sprawdzają się tam, gdzie jest taras, altanka, podjazd, a także przed domem.

Dzięki temu rozwiązaniu masz więcej miejsca w ogrodzie bez konieczności siania trawy, co umożliwia komfortowe przechadzanie się po ogrodzie. Jeśli zastanawiasz, co zamiast trawnika, możesz spokojnie pokusić się na płyty. Nie jest to co prawda tani wydatek, jednak z pewnością posłużą one na długie lata. A co więcej, niektóre z nich wyglądają bardzo elegancko – na szczególną uwagę zasługują te, które imitują kawałki desek.

Świetną alternatywą dla trawnika mogą być również rośliny okrywowe, po których można chodzić. Należą do nich byliny typu bergenia, brunera wielkolistna, przywrotnik ostroklapowy lub funkia, krzewy, takie jak wawrzynek wilczełyko, berberys Thunberga Green Carpet, tawuła japońska, czy jałowiec płożący oraz pnącza, do których zalicza się bluszcz, winobluszcz, wiciokrzew japoński i powojnik syberyjski. Są to bowiem niskie rośliny, które bardzo szybko się zagęszczają, tworząc wieloletni mech.

Sprawdź także: Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Trawnik

Co zamiast trawnika? Szczegółowy przegląd rozwiązań

Trawnik w ogrodzie, mimo iż jest bardzo popularny, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Tyczy się to w szczególności dużych ogrodów. Trawę trzeba bowiem często kosić, nawozić i nawadniać – a te czynności mogą zabierać sporo czasu. Decydując się na ogród bez trawnika, możesz zaoszczędzić sporo wody, a tym samym zmniejszą się rachunki za nią. Oprócz tego zyskasz miejsce na inną roślinność, bardziej dekoracyjną, co z pewnością upiększy przestrzeń ogrodową. Najkorzystniejszą zaletą zdecydowanie będzie tutaj brak chwastów. Co zamiast trawy? Sprawdź poniższe rozwiązania.

Rośliny okrywowe

Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem mogą się okazać rośliny okrywowe zamiast trawnika. Dzięki temu, że łatwo się rozrastają, z czasem możesz w swoim ogrodzie zauważyć połacie zieleni. Możesz zdecydować się na rośliny, które bez problemu mogą rosnąć w nasłonecznionym miejscu, na przykład kostrzewę siną lub rozchodniki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś mógł mieć w swoim ogrodzie rośliny, które dobrze radzą sobie w cieniu, takie jak, chociażby barwnik pospolity, czy kopytnik europejski. Powstałe dywany z roślin mogą nabrać barw dzięki innym roślinom, tutaj świetnie mógłby się sprawdzić goździk kropkowany.

Możesz zdecydować się na byliny, jednak nie musisz ograniczać się jedynie do nich. Do wyboru masz też krzewy lub pnącza. W Twoim ogrodzie świetnie mogą prezentować się rośliny zadarniające. Prezentują się one niezwykle atrakcyjnie, a co więcej, niektóre z nich mogą kwitnąć na zielono również zimą. Część z nich rozwija się pod krzewami, inne natomiast rosną centralnie na słońcu.

Doskonale nadają się na skarpy, na których trudniej jest utrzymać trawnik. Wybór należy do Ciebie. Zanim jednak zabierzesz się za sadzenie, upewnij się, jakie będą tam panować warunki pogodowe. Pod drzewem powinny rosnąć rośliny, które lubią półcień i mają głęboki system korzeniowy. Ważną kwestią, nad którą musisz się również zastanowić, będzie liczba roślin na metr kwadratowy. Nie zapominaj, że takie rozwiązania, jak rośliny okrywowe, po których można chodzić, będą się szybko rozpowszechniać, tworząc niezwykłe dywany.

Przeczytaj również: Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Trawnik

Łąka kwietnia

Drugą alternatywą dla trawnika w Twoim ogrodzie, którą możesz wziąć pod uwagę, jest łąka kwietna. To niewątpliwie bardzo praktyczny sposób szczególnie przy większych powierzchniach. Prezentuje się ona niezwykle naturalnie, a co więcej, nie będziesz musiał się zbytnio napracować przy pielęgnowaniu jej. Jedyne, co będzie należeć do Twoich obowiązków, to koszenie łąki około dwóch razy do roku. To z pewnością nieco ograniczy porost bujnych traw oraz pozwoli Ci utrzymać porządek w ogrodzie. Jeśli chcesz założyć łąkę kwietną w swoim ogrodzie, będziesz potrzebował specjalnej mieszkanki traw, wzbogaconej o nasiona kwiatów. To rozwiązanie poleca się praktycznie każdemu.

Zainspiruj się: Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Ogród bez trawy – dla kogo?

Na koniec chcemy podsumować to, co powiedzieliśmy już wyżej – jeśli chcesz efektownie zaaranżować swój ogród, nie musisz wcale ograniczać się jedynie do trawnika, aby była to zazieleniona przestrzeń. Ogród bez trawy jest dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na jego pielęgnację, która wymagać będzie od właściciela ogrodu dużo zaangażowania. 

Sporym ułatwieniem z pewnością będzie posianie roślin okrywowych lub wysypanie żwiru, czy też kamyczków. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zagospodarować sobie ogród tak, aby nie sprawiał on zbyt wielu problemów i nie wymagał od nas wielu prac pielęgnacyjnych. Pokrywając glebę w ten sposób, aniżeli w postaci trawnika, możesz wyświadczyć sobie przysługę na wiele lat. Dla osób, które lubią otaczać się kwiatami, jednak tak, jak w przypadku trawnika, nie mają na tyle czasu na ich pielęgnację, poleca się łąkę kwiatową. Nie trzeba tak wiele, aby powstał piękny, kwiecisty dywan.

Rynek oferuje wiele gotowych mieszanek nasion, które można zakupić od ręki. Łąka powstanie również wtedy, gdy nasiona połączymy samodzielnie. Wybór jest naprawdę szeroki. Można zdecydować się na chabry bławatki, rumianek, len, maki polne oraz różne gatunki traw ozdobnych. Jak zdążyłeś już zauważyć, jest wiele alternatywnych sposobów na to, jak mieć piękny i oryginalny ogród bez trawnika, który nie będzie wymagał od Ciebie biegania z kosiarką oraz ciągłego podlewania.