Produkty

Czym jest dom inteligentny?

Czym jest dom inteligentny?

Dla większości ludzi inteligentne urządzenia kojarzą się z fantastyką naukową. W przypadku domów ta „fantastyka” dostępna jest już dziś. Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się instalacje, które sprawiają, że przyszłość rodem z filmów sci-fi nie wydaje się tak odległa.

Czym jest inteligentne urządzenie? Sterowanie domem

Inteligencja w urządzeniach nie jest jeszcze dziś tym, czym jest w przypadku istot żyjących. Rozwiązania dostępne na rynku oferują nam różnego rodzaju centrale sterujące, które potrafią zaspokoić wymagania nawet wybrednych użytkowników. Niestety jest to dalej rodzaj mózgu elektrycznego. I chociaż potrafi on się „uczyć”, jest to nauka oparta na programowaniu konkretnych rozkazów, które urządzenia wykonują zależnie od dostarczonych sygnałów.

 Jak centralny komputer zbiera informacje?

 Komputer „wie” co dzieje się w naszym domu i wokół niego dzięki różnego rodzaju czujnikom. Zamontowane na zewnątrz, mogą nas informować o sile wiatru, nasłonecznieniu bądź opadach. Zainstalowane wewnątrz domu, np. w łazience, poinformują nas o poziomie wilgotności a także zaalarmują nas w obliczu niebezpieczeństwa zalania łazienki przez niedokręcony kran.   Zamontowane w innych pomieszczeniach poinformują nas także o obecności włamywaczy, pożarze, lub uchronią przed skutkami wycieku i ulatniania się gazu.

 Jakie są możliwości sterowania domem?

 Możliwości sterowania domem są w niemal nieograniczone. W przypadku budowania domu inteligentnego o skomplikowaniu instalacji decyduje jedynie wyobraźnia i zasobność portfela. Centrala sterująca może być połączona z siecią internetową, wykorzystując ją w razie pożaru do zaalarmowania najbliższej jednostki straży pożarnej oraz aktualizując na bieżąco algorytmy postępowania. Poprzez sieć internetową możemy stale aktualizować plan dnia, do którego nasz dom odpowiednio dostosuje warunki w nim panujące. Zdalnie możemy sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Możemy również zaprogramować wizytę kominiarza, a komputer pod naszą nieobecność umożliwi mu wejście do domu.

 Jakie są wady takich instalacji?

Sterowanie domemInteligentne instalacje mają również swoje wady. Główną wadą jest niestety cena – za taką instalację w naszym domu możemy zapłacić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. O wysokości kwoty decyduje oczywiście stopień skomplikowania instalacji oraz ilość urządzeń elektronicznych, jakie zamierzamy zamontować. Żadna instalacja nie może działać bez prądu, więc dodatkowo trzeba wyposażyć dom w zapasowe źródło zasilania, aby w razie przerwy w dostawie prądu lub innej awarii komputer mógł dalej sterować wszystkimi urządzeniami.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Jeśli w domu pojawi się wyciek gazu lub czad, musisz działać błyskawicznie. W końcu chodzi o życie Twoje i bliskich. Szybka reakcja jest możliwa dzięk...
Czytaj więcej

Kontrola instalacji gazowej – niezbędne informacje

Kontrola instalacji gazowej – niezbędne informacje
Spośród wszystkich instalacji domowych gazowa wymaga szczególnej uwagi. Systematycznie przeprowadzane przeglądy pozwalają uchronić dom przed zniszczen...
Czytaj więcej

Jak działają czujki autonomiczne?

Jak działają czujki autonomiczne?
Czujki i detektory to jedne z wielu elementów systemu alarmowego. Od sprawności działania i odpowiedniego dobrania tych i pozostałych komponentów zale...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym jest dom inteligentny?