Produkty

Dom inteligentny – od czego zacząć budowę?

Dom inteligentny – od czego zacząć budowę?

Dom inteligentny to taki, który został wyposażony w instalację ułatwiająca zarządzanie nim. Na nią z kolei składają się liczne elementy, takie jak czujniki czy urządzenia wykonawcze, a także system zarządzania – dzięki niemu wszystkie części instalacji funkcjonują według naszego własnego planu i potrzeb. Od czego należy zacząć budowę takiego domu?


dom inteligentnyDom inteligentny od podstaw

Możliwości uczynienia naszego domu inteligentnym są dwie: po pierwsze, możemy zadbać o odpowiednią instalację już na etapie projektu i budowy budynku, po drugie – właściwe urządzenia możemy wprowadzić do budynku postawionego już wcześniej. W drugim przypadku możemy zastosować metodę inwazyjną, polegającą m.in. na kuciu ścian w celu ukrycia w nich niezbędnego okablowania. Innym sposobem jest natomiast podpięcie pod istniejące urządzenia dodatkowych odbiorników – nie będzie wymagało to remontu, jednak wiąże się z tym, że poszczególne elementy instalacji będą znajdowały się na widoku.

Z tego powodu optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie odpowiedniej instalacji zanim jeszcze przystąpimy do wznoszenia naszego domu. Daje nam to najwięcej możliwości dostosowania jej do swoich potrzeb i wprowadzenia różnorodnych rozwiązań. Od czego powinniśmy zacząć?

Inteligentny dom – od czego zacząć

Inteligentny system zarządzania domem może być bardziej lub mniej rozbudowany. To właśnie określenie poziomu jego zaawansowania powinno być jedną z pierwszych kwestii poddanych pod naszą rozwagę. Instalacja może mieć charakter jedynie podstawowy, ale też być średniozaawansowana czy zaawansowana – wynika to z liczby składających się na nią urządzeń. Analiza naszych potrzeb jest więc pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć realizację naszego marzenia o domu inteligentnym.wideodomofon

Dodatkowo, projekt instalacji sterującej naszym domem powinien składać się z kilku mniejszych podprojektów, obejmujących m.in. projekt instalacji elektrycznej, alarmowej, oświetlenia awaryjnego czy audio. Jest to konieczne, by móc dokładnie rozplanować miejsce podłączenia poszczególnych urządzeń i sprzętów, tak by odpowiadały one potrzebom domowników. Punkty te ustala się oczywiście w oparciu o plan domu, którego projekt wybraliśmy.

Gotowe projekty poszczególnych instalacji oraz budowa znajdująca się na odpowiednim etapie umożliwiają już ułożenie okablowania inteligentnej instalacji.

Warto wspomnieć, że instalacja inteligentna może być stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach czy biurach – wynika to z faktu, że to nie budynek sam w sobie jest inteligentny, a jedynie właściwie zaprojektowana i rozprowadzona w nim instalacja. Projektanci tego typu systemów przygotują odpowiedni projekt, dostosowując go do projektu domu, na którego budowę się zdecydowaliśmy. Nie musimy więc poszukiwać projektów domów, w których system inteligentnego zarządzania został od razu uwzględniony.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm do domu wybrać?
Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny to najwyższa wartość. Alarm w domu to mniejsze ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwar...
Czytaj więcej

Jaki czujnik czadu wybrać?

Jaki czujnik czadu wybrać?
Czad jest bezbarwny i bezwonny, przez co jest naprawdę niebezpieczny. Można się nim podtruć lub zatruć. Jest wiele sposobów na to, jak ochronić...
Czytaj więcej

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Jeśli w domu pojawi się wyciek gazu lub czad, musisz działać błyskawicznie. W końcu chodzi o życie Twoje i bliskich. Szybka reakcja jest możliwa dzięk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dom inteligentny – od czego zacząć budowę?