Jak przechowywać materiały budowlane?

Porządek musi być, głosi bardzo przydatna w warunkach budowlanych zasada. W szczególności dotyczy to zgromadzonych na placu materiałów, które przechowywane w nieodpowiedni sposób niszczeją, utrudniają pracę, a nawet znikają bez śladu. Jak temu zapobiec?

Planowanie

Zanim wyznaczymy miejsce na materiały budowlane, musimy ustalić, czy decydujemy się na zakup na zapas, czy też będziemy mieli możliwość otrzymywać regularne dostawy z hurtowni. W tym drugim przypadku wystarczy nam miejsce wielkości powierzchni użytkowej domu. Jeśli zamierzamy zgromadzić całość niezbędnych produktów, musimy pogodzić się z dwu, trzykrotnie większym rozmiarem składu. Do przetrzymywania materiałów budowlanych nie potrzeba dodatkowych zezwoleń poza już przyznanym pozwoleniem na budowę.

Wskazanie miejsca i jego granic będzie ściśle połączone z rodzajem i zakresem wykonywanych prac. Musimy uwzględnić różne aspekty budowy i ułatwić przenoszenie materiałów z miejsca składowania do miejsca pracy. Dlatego jeśli przygotowany będzie cement lub zaprawa, niezbędne będzie zgromadzenie w pobliżu piasku i żwiru, koniecznie w osobnych hałdach. Budowa, na której przygotowywane będą zbrojenia, powinna mieć miejsce do gięcia i cięcia stali, możliwie blisko samego składowania prętów. Materiały masowe, takie jak cegły i bloczki, dla oszczędności czasu i sił powinny znaleźć się nieopodal budynku. Jednocześnie pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo przed ingerencją z zewnętrz. Miejsce składowania materiałów powinno być więc widoczne z baraku czy też domku stróża (jeśli takowy jest), blisko drogi dojazdowej (przydatne do transportu) oraz możliwie najlepiej oświetlone. Aby uniknąć stojącej wody, plac składowy powinien mieć nachylenie, koniecznie musimy oczyścić go ze śmieci, odpadków organicznych, krzewów i trawy.

Przeczytaj także: Gotowy czy indywidualny projekt domu – który wybrać?

Jak przechowywać materiały budowlane?

Przechowanie

Szczegółowe sposoby i warunki składowania materiałów budowlanych znajdują się na opakowaniach. Jeśli w instrukcji nie znajdziemy dokładnych zaleceń, możemy zastosować się do zasady, która stanowi, by wysokość ich stosu nie przekraczała jego szerokości. Koniecznie ustalmy także, które surowce mogą znaleźć się pod gołym niebem, które wymagają zadaszenia, a które muszą znaleźć się w szczelnym zamknięciu.

Materiały odporne:

- cegły i pustaki, ustawiane luzem w stosy do 2,5 metra lub na paletach w jednej warstwie, przed zimą należy je szczelnie zestawić i przykryć plandeką.

dachówki, ustawione na sobie w trzech, czterech warstwach należy oddzielić drewnianymi podkładkami lub słomą, przykrywamy je folią, a zimą chronimy przed oblodzeniem, na przykład za pomocą papy.

stal zbrojeniowa, musi być równo oddzielona co do średnic, najlepiej na osobnych drewnianych podstawach albo za pomocą kołków. Pokrywająca ją rdza i śniedź nie wpłynie na właściwości.

żwir i piasek, koniecznie muszą mieć podkład oraz zabezpieczenia z szalunków drewnianych, które zapobiegną ich mieszaniu się, hałdy chronimy przed wiatrem, nie sypiemy zbyt wysokich kopców, by uchronić je przed rozchodzeniem się.

Materiały wrażliwe (pod wiatą, podkład z desek lub krawędziaków):

styropian, który powinien zostać dociążony, nie może znaleźć się w sąsiedztwie smoły i rozpuszczalników.

elementy z betonu komórkowego i ceramiki przechowujemy na paletach.

drewno, wszystkie elementy najlepiej dokładnie pogrupować, aby uniknąć nieporządku, ustawić osobny punkt dla przyciętych desek.

lepiki asfaltowe i smołowe, ustawiamy tak, by otwory pojemników były skierowane do góry.

papy, jeśli znajdują się na paletach, układamy w jednej warstwie, jeśli są w rolkach, trzymajmy je pionowo.

folie, ich rolki możemy ułożyć płasko.

Materiały magazynowane to kategoria obejmująca wszystkie elementy nieodporne na działanie mrozu, deszczu, wilgoci czy wiatru, a także zbyt cenne, by pozostawić je bez zamknięcia. Tutaj także musi znaleźć się miejsce na narzędzia i sprzęty budowlane. Pamiętajmy o częstym wierzeniu wnętrza, zwłaszcza jeśli trzymamy tam rozpuszczalniki i farby. Te ostatnie muszą znaleźć się zimą w temperaturze dodatniej. W magazynie nie powinniśmy trzymać blachy cynkowej w pobliżu gipsu czy cementu, które wzmagają korozję. Pamiętajmy, że niektóre materiały, takie jak wełna mineralna, karton czy płyty gipsowe, potrzebują suchych warunków.

Zobacz także: O czym należy pamiętać podczas wylewania betonu na mrozie?

Jak przechowywać materiały budowlane?

Szczegóły

Przy zamawianiu większej ilości materiałów budowlanych musimy przeprowadzić rachunek, w którym wyliczymy, na ile oszczędności związane z masowym zakupem będą uzasadniać miejsce, które zajmują. Droższe elementy, które nie niszczeją, warto zakupić podczas jednych zakupów - oszczędzi nam to transportu. Wełna, gips czy cement nie wpłyną znacząco na oszczędności, a wymagają specjalnych warunków i mają krótszy termin przydatności, poza tym zajmują dużo przestrzeni. Musimy więc zastanowić się, czy koszty magazynowania nie przekroczą oszczędności.

W obu przypadkach dostępne, posortowane i dokładnie poukładane materiały sprawią, że praca będzie efektywna, a wszystko znajdzie się bezpiecznie na swoim miejscu.