Ile kosztuje remont kuchni? O tym musisz pamiętać

Decyzja o odnowieniu kuchni bywa często wielokrotnie odkładana. Jeśli jednak wiesz, ile kosztuje remont kuchni, możesz odkładać na ten cel i szybciej go osiągnąć. Zaplanowanie wydatków pomaga uniknąć nietrafionych decyzji zakupowych i dublowania kosztów. Czy wystarczy Ci parę tysięcy? Co jesteś w stanie zrobić, przeznaczając na remont 20 000-30 000 złotych? Przed rozpoczęciem prac poznaj obecne możliwości!

Jak obliczyć koszt remontu kuchni?

Całkowity koszt remontu kuchni zależy od wielu czynników. Pod uwagę warto wziąć nie tylko wielkość czy stan wyjściowy pomieszczenia, ale także liczbę elementów, które chcemy wymienić. Jeśli będzie to generalny remont kuchni, koszt może być kilkukrotnie wyższy niż przy drobnych usprawnieniach.

Zatem z jakimi wydatkami musisz się liczyć? Ile wyniesie na przykład koszt remontu kuchni 10m2? Cena waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy i składa się na nią mnóstwo elementów, które warto przemyśleć indywidualnie dla każdego mieszkania. Pomocny może okazać się szczegółowy projekt czy wyznaczenie budżetu, którego nie chcesz przekroczyć, wraz z drobnym marginesem na nieprzewidziane wydatki.

Remont kuchni – cena zależna od…

Aby obliczyć, ile kosztuje remont kuchni w bloku, musisz koniecznie przemyśleć kilka głównych kwestii. Wydatki można podzielić na materiały, które pochłonie remont kuchni, koszt robocizny oraz koszty dodatkowe, jak choćby wywóz śmieci po demontażu starych sprzętów. Wysokość robocizny możesz stanowczo obniżyć przez samodzielne wykonanie prostszych prac, na przykład przy demontażu i malowaniu.

Co jeszcze ma wpływ na cenę poszczególnych elementów? Zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • powierzchnia – inaczej prezentuje się koszt remontu kuchni 15m2, a inaczej 9m2, ponieważ mała kuchnia to niższa suma za płytki czy malowanie;

  • lokalizacja – wbrew pozorom znaczenie ma także region: cennik usług fachowych w stolicy czy Trójmieście będzie wyższy niż w mniejszych miejscowościach;

  • zakres prac – czyli stan wyjściowy Twojej kuchni i to, ile pracy planujesz włożyć w jego zmianę.

Zastanów się przede wszystkim, ile elementów musisz zupełnie wymienić, czy potrzebujesz przesunąć przyłącza prądu i wody, czy kupisz nowe meble lub sprzęty itd. Im szerszy zakres prac, tym większy nakład finansowy mogą one pochłonąć.

Remont kuchni – koszt każdego etapu

Prace przygotowawcze

Pewną część pracy trzeba będzie wykonać jeszcze przed przystąpieniem do właściwego odnawiania. Mowa tu o pozbyciu się zużytych sprzętów, mebli i ogólnym oczyszczeniu pomieszczenia. Większość tego etapu możesz wykonać sam, by zaoszczędzić na robociźnie. Jeśli w grę wchodzi jednak skuwanie płytek, wymiana instalacji czy wyburzenie ściany, lepiej poprosić o pomoc fachowców. Ważna kwestia, którą łatwo pominąć w ferworze przygotowań, to wywóz odpadów – przyda Ci się w tym celu specjalny kontener.

Przygotowanie do remontu obejmuje także projekt nowej kuchni. To zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, przez co komfortowe rozmieszczenie stref i potrzebnych sprzętów może stanowić wyzwanie. Z tym również możesz poradzić sobie sam, korzystając z gotowych projektów i zestawów zabudowy, lub udać się do architekta wnętrz.

Zatem zanim rozpoczniesz remont kuchni – ile kosztuje samo przygotowanie? Na tego typu prace możesz wydać od 1500 do nawet 4000-5000 złotych – przy czym jest to kwota, którą da się mocno obniżyć przez rezygnację z niektórych usług specjalistycznych.

Prace instalacyjne

Na kolejnym etapie lepiej natomiast nie oszczędzać. Remont instalacji elektrycznej i hydrauliki zleć doświadczonym fachowcom, a przed decyzją na spokojnie porównaj kilka ofert.

Jeśli zastanawiasz się, czy wymienić od razu wszystko, czy działać stopniowo, sugerujemy mimo wszystko generalny remont kuchni. Koszt na pewno będzie wyższy, ale jednorazowy – unikniesz konieczności ponownego kucia i wiercenia w niedalekiej przyszłości.

Ile kosztuje remont kuchni w kontekście instalacji? Zarówno hydraulikę, jak i elektrykę rozliczamy za punkty przyłączeń. W przeciętnej kuchni potrzebne są dwa przyłącza wody: do zlewozmywaka i do zmywarki. Punktów elektrycznych jest więcej, bo wliczają się tu wszystkie urządzenia AGD, lampy czy dodatkowe gniazdka. Przy założeniu około dziesięciu, łącznie za prace instalacyjne możemy zapłacić 3000 złotych.

Prace wykończeniowe

Opcje wykończenia podczas remontu kuchni pozostawiają szerokie pole manewru, co przekłada się na duże różnice w kosztach. Niebagatelne znaczenie mają wykorzystane materiały: dekoracyjne płytki podłogowe będą droższe, ale i trwalsze niż linoleum, za to kafle na ścianie możesz zastąpić tańszą farbą lateksową. Wytrzyma ona wilgoć i częste czyszczenie – wypróbuj na przykład klasycznie białą od marki Beckers czy ciemniejszą Dulux EasyCare+ z tytanową powłokąMożesz też uzupełnić malowaną powierzchnię płytkami tylko w newralgicznych miejscach – przy blacie i zlewozmywaku. Wtedy sprawdzi się też bardziej ozdobny wzór, taki jak geometryczny dekor marki Arte.

Oprócz wyboru opcji na budżet wykończenia wpływa jeszcze dokładna wielkość pomieszczenia i, co za tym idzie, powierzchnia do pokrycia. Często przy tej okazji odświeża się również sufit, do czego przyda się specjalna farba. Biorąc pod uwagę koszt remontu kuchni 10m2, na ten aspekt możesz wydać od 3500 aż do 7000-8000 złotych.

Wyposażenie i koszty dodatkowe

Co ciekawe, to właśnie wyposażenie nowej kuchni może pochłonąć znaczną część budżetu. Dobre wieści są takie, że stanowi ono kolejny element, który może się bardzo zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb oraz tego, co uda nam się wykorzystać z poprzedniej aranżacji.

Załóżmy jednak, że potrzebujesz kompleksowego odnowienia. Ile kosztuje remont kuchni z pełnym umeblowaniem? Zakup gotowej zabudowy dobrej jakości, zbliżonej do modułowego zestawu od GoodHome, nie powinien wynieść więcej niż 10 000 złotych. Możesz jednak znaleźć mniejsze, tańsze zestawy już od kilkuset złotych wzwyż. Przygotowanie mebli na wymiar może Cię kosztować nawet dwa, trzy razy więcej niż gotowy zestaw modułowy.

Teoretycznie wymiana sprzętów AGD nie musi wchodzić w koszt remontu kuchni, niemniej często właśnie awaria któregoś urządzenia staje się pretekstem do rozpoczęcia prac remontowych. W takim wypadku zarezerwuj w budżecie dodatkowe kilkaset lub kilka tysięcy złotych – w zależności od tego, jakie i ile sprzętów chcesz wymienić. Mniejszym wydatkiem będzie mikrofalówka do zabudowy, a większym na przykład nowoczesna płyta indukcyjna bez wydzielonych stref grzania.

Gdy zarys Twojej nowej kuchni masz już gotowy, warto pomyśleć jeszcze o szczegółach. W kosztorysie poszukaj miejsca na oprawy świetlnerolety lub zasłony. Możesz od razu uwzględnić też drobiazgi takie jak włączniki, kontakty, oprawy, a także Twoje ulubione dekoracje i rośliny doniczkowe. Dzięki temu przygotujesz kuchnię do stanu, w którym z przyjemnością zaczniesz z niej korzystać.

Ile kosztuje remont kuchni? Szacunkowe wyliczenia

Jeśli śledzisz ten artykuł od początku, wiesz już, że całkowita kwota do przeznaczenia na nową kuchnię może się naprawdę bardzo różnić w zależności od wielu czynników. Gdyby jednak pokusić się o podsumowanie, czy możemy określić średnio, ile kosztuje remont kuchni w bloku?

Podliczmy powyższe koszty cząstkowe. Koszt remontu kuchni 10m2, obejmującego wymianę najważniejszych instalacji, odświeżenie ścian i podłóg, a także częściowo wyposażenia, może stanowić wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Niższe kwoty zakładają powierzchowne odświeżenie istniejącej zabudowy, bez wymiany armatury czy zmiany instalacji. Budżet powyżej 20 000-30 000 PLN może wystarczyć do generalnego remontu niewielkiej kuchni.

Jeśli decydujesz się na remont kuchni, warto postawić na rozbudowaną opcję i wykonać pełną wymianę sprzętów. Organizacja remontu to spore koszty stałe i bałagan, a robiąc to kompleksowo, unikasz dublowania niektórych wydatków i zmniejszasz niedogodności, które generuje kolejny remont w niedługim odstępie czasu.

Nowa kuchnia, która starczy na dłużej

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom znajdziesz najlepsze rozwiązania dla siebie i już niedługo będziesz cieszyć się odnowioną kuchnią w stosunkowo niewielkiej cenie. Pamiętaj, aby kierować się przede wszystkim własną wygodą i gustem – dzięki temu nowa kuchnia pozostanie funkcjonalna przez długi czas.

Podczas planowania konkretnych wydatków, zajrzyj do wybranych kategorii w naszym sklepie. W bogatym asortymencie znajdziesz narzędzia i materiały pomocne na wszystkich wymienionych w artykule etapach pracy. Powodzenia!

Data publikacji: 30.06.2021