Produkty

Jak dbać o czystość sufitu

Jak dbać o czystość sufitu

Na suficie, tak jak na każdej innej powierzchni w naszym domu, zbiera się kurz. Na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, a brak wyróżniających się plam sprawia, że sufitowi nie poświęcamy wiele uwagi podczas sprzątania. Od czasu do czasu warto jednak zająć się jego pielęgnacją. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Po co czyścic sufit

Brak widocznych zabrudzeń na suficie nie powinien być powodem zaniechania jego czyszczenia. Usuwanie zgromadzonego na nim kurzu pozwoli na zachowanie we wnętrzu zdrowej atmosfery, co jest szczególnie ważne dla samopoczucia osób cierpiących na alergie. Regularne odświeżanie tej powierzchni ma również inną zaletę Czyszczenie sufitu– sprawia, że lepiej odbija ona światło, a przez to rozjaśnia wnętrza. Umożliwia także zachowanie estetycznego wyglądu sufitu na dłuższy czas.

Sprzęt do czyszczenia sufitu

Tradycyjne sufity zwykle czyścimy na sucho. Korzystamy w tym celu z miotły owiniętej tetrową szmatką oraz odkurzacza. Jeśli istnieje taka potrzeba, używamy drabiny – dzięki niej będziemy mogli precyzyjnie usunąć wszystkie zabrudzenia. W przypadku sufitów napinanych możemy natomiast korzystać z łagodnych detergentów, wody i gąbki bądź miękkiej ściereczki.

Jak myć sufit

Sufity napinane bądź podwieszane wykonane z materiałów pozwalających na umycie czyścimy za pomocą zwilżonej szmatki i detergentu. Powierzchnie innego typu, czyli większość tradycyjnych sufitów, odświeżymy natomiast przy użyciu zwykłej, odpowiednio długiej szczotki do zamiatania – ważne, by była ona czysta, ponieważ w Sprzęt do sprzataniainnym wypadku zamiast wyczyścić sufit, może pozostawić na nim brudne smugi. Warto także owinąć jej część roboczą tetrową szmatką wypłukaną w wodzie z dodatkiem gliceryny, która będzie dobrze zbierała kurz, a nie tylko przesuwała go. Pamiętajmy, by podczas pracy wykonywać ruchy w kierunku prostopadłym do okna. W ten sposób wszelkie pozostałe smugi i niedoczyszczone fragmenty nie będą rzucały się w oczy.

Sztukaterię zdobiącą nasz sufit najlepiej wyczyścić natomiast za pomocą odkurzacza wyposażonego w miękką, okrągłą szczotkę. Możemy też wypróbować domowej produkcji pastę czyszczącą, przygotowaną z połowy szklanki mąki ziemniaczanej i dwóch szklanek wody. Nakładamy ją na elementy dekoracyjne, a po jej wyschnięciu usuwamy, używając do tego celu miękkiej szczoteczki.

Odkurzacz sprawdzi się też podczas czyszczenia wszelkich narożników i miejsc, w których sufit zbiega się ze ścianami. Zarówno za pomocą urządzenia, jak i szczotki pozbędziemy się także pajęczyn.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie?

Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie?
Ponieważ nawet niewielki zakres prac remontowych oznacza obecność kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, warto tak przygotować się do wszelkich czynnośc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o czystość sufitu