Czym umyć brudny sufit? Podpowiadamy!

Wydaje Ci się, że Twój sufit jest czysty, bo nie ma na nim żadnych plam ani widocznych zabrudzeń? W rzeczywistości na suficie, tak jak na każdej innej powierzchni w domu, zbiera się kurz. Od czasu do czasu warto zatem poświęcić kilka chwil na jego pielęgnację. Jak i czym umyć brudny sufit? Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Mycie sufitu – czy jest potrzebne?

Brak widocznych zabrudzeń na suficie nie powinien być powodem zaniechania jego czyszczenia. Systematyczne usuwanie kurzu, pyłu i innych zabrudzeń z sufitu pozwoli Ci zachować zdrową atmosferę we wnętrzu. To szczególnie istotne dla osób cierpiących na astmę oraz alergię. Regularne odświeżanie powierzchni sprawia też, że lepiej odbija ona światło, a w efekcie mocniej rozjaśnia wnętrza. To zatem świetny sposób na optyczne rozjaśnienie i powiększenie przestrzeni. Mycie sufitu pozwala także zachować jego estetyczny wygląd na długi czas.

Sprawdź także: Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Jak umyć sufit? Skuteczne sposoby

Jak i czym umyć brudny sufit? Istnieje kilka sposobów, a konkretne metody czyszczenia różnią się w zależności od rodzaju sufitu, materiału jego wykończenia oraz pomieszczenia, w którym się znajduje. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na to, jak umyć sufit w kuchni, salonie czy łazience.

czym-umyc-brudny-sufitczym-umyc-brudny-sufitczym-umyc-brudny-sufitczym-umyc-brudny-sufit

Jak umyć sufit w kuchni z tłustych plam?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym najłatwiej o trwałe zabrudzenia na suficie. Podczas gotowania w kuchni unosi się para wodna z drobinkami tłuszczu, które często osadzają się na suficie, tworząc nieestetyczne, tłuste plamy. Na szczęście istnieją sprawdzone metody usunięcia tłustych plam oraz innych zabrudzeń z sufitu kuchennego.

Sposób pierwszy

Aby pozbyć się tłustych zanieczyszczeń, wykorzystaj bibułę i mąkę ziemniaczaną. Najpierw podgrzej plamę suszarką, aby rozpuścić tłuszcz, a później z całej siły dociśnij bibułę do sufitu do momentu, aż przestaną pojawiać się na niej zacieki. Na koniec wetrzyj w powierzchnię mąkę ziemniaczaną.

Sposób drugi

Możesz też użyć pianki do golenia. Nałóż grubą warstwę kosmetyku na zabrudzony sufit i pozostaw na kilka godzin. Im dłuższy czas działania, tym lepszy rezultat uzyskasz. Dzięki swym właściwościom pianka wchłonie tłuszcz.

Przeczytaj również: Jak dbać o podłogę drewnianą?

Sposób trzeci

Kolejna metoda to pokrycie plamy preparatem do mycia okien. Spryskaj ją płynem i pozostaw na parę godzin. Na koniec usuń resztki produktu papierowym ręcznikiem. Jako alternatywę dla tego środka wykorzystaj wodę z płynem do mycia naczyń. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku sufitów pokrytych farbą ścieralną lub akrylową. Weź delikatną ścierkę bawełnianą, zmocz ją w wodzie z płynem i przyłóż do powierzchni plamy. Nie szoruj, aby nie uszkodzić sufitu.

Sposób czwarty

Sprawdzoną metodą na to, jak umyć sufit z plam z tłuszczu, jest też wykorzystanie soku z cytryny z solą, ewentualnie sodą oczyszczoną. Natrzyj tłuszcz cytryną zamoczoną w sodzie bądź soli. To jeden z najmocniejszych sposobów, dlatego najlepiej zostawić go na koniec, kiedy inne metody okażą się niewystarczające.

czym-umyc-brudny-sufitczym-umyc-brudny-sufitczym-umyc-brudny-sufitczym-umyc-brudny-sufit

Zainspiruj się: Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie?

Czym umyć brudny sufit z paneli?

Jeśli zastanawiasz się, jak myć panele na suficie, spieszymy z wyjaśnieniem. Metoda czyszczenia jest łatwa i szybka. Panele PCV są bardzo odporne na działanie wilgoci. Z tej przyczyny ich mycie nie wymaga stosowania specjalnych metod ani środków. 

Do pozbycia się lekkich zabrudzeń wystarczy miękka ściereczka i woda. Nie stosuj sztywnych oraz grubych akcesoriów myjących, np. szorstkich gąbek albo popularnych „druciaków” kuchennych, ponieważ tarcie nimi powierzchni może ją porysować. Do usunięcia najbardziej uciążliwych zabrudzeń wykorzystaj delikatny, uniwersalny detergent czyszczący.

To główne zasady dotyczące czyszczenia paneli sufitowych. Niektórzy producenci tego materiału wykończeniowego zalecają jednak stosowanie specjalnych preparatów, przeznaczonych do mycia podłóg, ścian oraz sufitów z PCV. Przed myciem powierzchni upewnij się więc, czy producent Twoich paneli nie wymaga właśnie stosowania takich środków. Ich użycie ma dodatkową zaletę – panele stają się idealnie czyste, a dodatkowo nabierają wyraźnego połysku i prezentują się jak nowe. Ponadto niektóre środki chemiczne tego typu tworzą specjalną warstwę ochronną zapobiegającą osadzaniu się nowego brudu i kurzu.

Jeśli posiadasz jasne panele sufitowe, najlepiej czyść je środkiem przeznaczonym specjalnie do mycia jasnych paneli z PCV. Preparat taki nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby zagrozić panelom. Dobrej klasy produkt jest w stanie przywrócić biel nawet mocno zabrudzonym powierzchniom. 

Czym umyć brudny sufit podwieszany?

Czym umyć sufit podwieszany albo napinany? Również na taki rodzaj sufitu są sposoby. Jeśli został on wykonany z materiałów pozwalających na umycie, wyczyść go za pomocą zwilżonej miękkiej szmatki i detergentu. 

Jak umyć tradycyjny sufit?

Standardowe, tradycyjne sufity regularnie odświeżaj, stosując zwykłą, odpowiednio długą szczotkę do zamiatania. Zwróć uwagę, aby była ona zawsze czysta, ponieważ w innym wypadku, zamiast oczyścić powierzchnię z kurzu, pozostawi na niej brudne smugi. Możesz też owinąć część roboczą szczotki lub miotły szmatką tetrową wypłukaną w wodzie z dodatkiem gliceryny. Taka mieszanka dobrze zbierze kurz, a nie tylko go przesunie w dalsze miejsce. 

Pamiętaj, aby podczas sprzątania wykonywać ruchy w kierunku prostopadłym do okna. Tym sposobem wszelkie niedoczyszczone fragmenty i pozostałe smugi nie będą rzucały się w oczy.

Sprawdź: Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Czym umyć brudny sufit ze sztukaterią?

Jeśli na Twoim suficie znajduje się ozdobna sztukateria, również mamy sposób na skuteczne wymycie powierzchni. Wykorzystaj odkurzacz wyposażony w miękką, okrągłą szczotkę. Możesz też wypróbować domowej produkcji pastę czyszczącą. Aby ją wykonać, wymieszaj połowę szklanki mąki ziemniaczanej z dwoma szklankami wody. Papkę nałóż na elementy dekoracyjne, a po jej wyschnięciu usuń za pomocą miękkiej szczoteczki. Za pomocą odkurzacza pozbędziesz się natomiast zanieczyszczeń z narożników oraz zakamarków.

jak-umyc-brudny-sufitjak-umyc-brudny-sufitjak-umyc-brudny-sufitjak-umyc-brudny-sufit

Mycie sufitu – niezbędne narzędzia

Narzędzia i preparaty służące do czyszczenia sufitu powinny być dopasowane do jego rodzaju oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Tradycyjne sufity czyść na sucho, używając miotły owiniętej szmatką z tetry albo odkurzacza. Przyda Ci się też drabina, dzięki której dokładniej usuniesz wszelkie zabrudzenia. 

W przypadku sufitów napinanych do czyszczenia możesz wykorzystać miękką ściereczkę oraz łagodne detergenty i czystą wodę. Do usunięcia tłustych plam przydadzą Ci się preparaty i składniki innego rodzaju, takie jak bibuła i mąka ziemniaczana, pianka do golenia, detergent do mycia okien bądź naczyń, a także sok z cytryny z solą albo sodą oczyszczoną.

Data publikacji: 10.02.2016

Data aktualizacji: 19.12.2022