Produkty

Ściany w salonie – jak je zaaranżować?

Ściany w salonie – jak je zaaranżować?

 Salon stanowi reprezentatywne pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. Tutaj przyjmujemy gości, ale także spędzamy wolny czas. Salon jest zwykle największym z pokojów, a z racji na pełnioną funkcję chcemy, by prezentował się gustownie i estetycznie. Co zrobić jednak z dużymi, pustymi ścianami?

telewizor na ścianie w salonieJak urządzić salon?

W większości salonów znajdziemy telewizor i zestaw mebli, który umożliwia jego postawienie bądź powieszenie. Poza telewizorem urządzamy tę przestrzeń na miejsce wypoczynku, wstawiamy więc komplet wypoczynkowy oraz odpowiednią ławę.  Jedna ze ścian przeznaczona zostaje pod kominek. Poza tymi akcesoriami nie znajdziemy tam wielu innych przedmiotów. Szafy i komody zwykle ustawiamy w sypialniach lub garderobach. Umożliwiają to zwłaszcza domy jednorodzinne, w których duży metraż pozwala na swobodną aranżację salonu jako miejsca przestronnego i jasnego.  Zupełna pustka razi jednak w oczy i powoduje odbijanie się dźwięków, co wymusza na nas znalezienie sposobu na jej zapełnienie.

Co na ściany

Duże ściany dają duże możliwości. Należy jednak pamiętać o umiarze, by nie uczynić z nich powierzchni zagraconej drobiazgami i ledwo widocznymi ozdobami.

Telewizor – istnieje wiele sposobów na ulokowanie telewizora w salonie. Zwykle umieszczamy go w kompozycji z odpowiednimi meblami, tymczasem możemy zdecydować się również na wiele innych interesujących rozwiązań. Jednym z nich jest powieszenie telewizora na ścianie na wyróżniającym się tle fornirowej płyty, która jednocześnie pozwoli ukryć wszelkie kable. Inną propozycją jest oprawienie telewizora, niczym obrazu, w ramy z drzwiczkami, które, zamknięte, pozwolą zupełnie go ukryć. Na telewizor możemy również przeznaczyć wnękę w ścianie, która – gdy nie będziemy korzystać z telewizora - będzie zasłonięta przez odpowiednich rozmiarów obraz.

Tapeta – jednym z prostych rozwiązań ciekawej aranżacji ścian w salonie jest pokrycie jednej z nich lub jej fragmentu tapetą. Bogactwo wzorów współczesnych tapet pozwoli z łatwością dobrać projekt odpowiednio do naszego gustu. Ściana pokryta wzorzystą tapetą będzie sama w sobie doskonałą ozdobą i elementem przyciągającym wzrok. Może stanowić urozmaicenie monotonnych, jednokolorowych ścian oraz być tłem do zaakcentowania pewnych elementów wystroju: telewizora, obrazu, regałów na książki itp.

Fototapeta –  to doskonały sposób na pokrycie całej ściany dekoracyjnym zdjęciem, które zupełni odmieni całe wnętrze i stworzy nim niepowtarzalny klimat. Możemy zdecydować się na ścianę przedstawiającą leśny krajobraz lub plażę i na jego tle ustawić nasze meble wypoczynkowe. Ilość wzorów fototapet jest ogromna i nie wyklucza również możliwości przeniesienia na ścianę naszych prywatnych zdjęć powiększonych do odpowiednich rozmiarów.  Jeżeli nie chcemy aranżować w ten sposób całej ściany, możemy posłużyć się jedynie dekoracyjną naklejką z odpowiednim motywem.

Zdjęcia – ściana pokryta rodzinnymi fotografiami to pomysł nie tylko na to, jak zagospodarować wolną przestrzeń, ale również na to, jak wnieść do domu rodzinną atmosferę. Jest wiele sposobów na ciekawą ekspozycje fotografii. Możemy powiesić je symetrycznie lub na planie koła czy kwadratu. Oryginalnym pomysłem jest tez ulokowanie ich np. na planie drzewa bądź powieszenie na sznurkach na niewielkich gwoździach wbitych w ścianę. Każdy pomysł jest dobry i dlatego możemy posłużyć się naszą wyobraźnią.obraz na ścianie w salonie

Obrazy – nie tylko wielbiciele sztuki mogą dekorować swoje ściany obrazami. Każdy z nas może wybrać obraz, który odpowiada jego gustowi, przy czym nie musi być to dzieło żadnego klasyka. W roli obrazów bardzo często występują dziś oprawione w ramy fotografie – w rożnym stylu i rozmiarze.      Możemy zdecydować się na jeden obraz lub ulokować na ścianie np. tryptyk podobnych stylistycznie dekoracji.

Półka na książki – to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich – nie tylko amatorów czytania. Jeżeli nasza biblioteczka pęka w szwach, warto zdecydować się na dodatkową półkę, na której swobodnie pomieścimy dużą część książek. Współczesne projekty odznaczają się wyjątkową pomysłowością i kreatywnością, dzięki czemu prezentują się na tle ścian bardzo okazale i dekoracyjnie. Jeżeli nie dysponujemy bogatą kolekcją książek, półkę możemy zagospodarować w inny sposób, ustawiając na niej różne drobiazgi, np. wazony, świeczki itp.

Zieleń – najlepszą ozdobą każdego wnętrza są żywe rośliny. Jeżeli nasza ściana świeci pustką, możemy stworzyć z niej ścianę zieleni. W tym celu warto zakupić np. kilka dekoracyjnych kwietników i umieścić w nich nasze ulubione rośliny. Możemy również zdecydować się na pnącza, którym wystarczy odpowiednia podpórka, by rozciągnęły się po całej ścianie tworząc naturalną ozdobę.

Oświetlenie – ściana nabierze również innego wyrazu, gdy odpowiednio ją oświetlimy. Dodatkowo  będzie to rozwiązanie praktyczne, które umożliwi np. komfortowe oglądanie telewizji albo nawet czytanie książki. Jednym z pomysłów na oświetlenie ściany jest zastosowanie kinkietów ściennych - jednego lub kilku - które razem stworzą ładną całość. Możemy także zastosować taśmy z oświetleniem LED, które umieszczamy w specjalnych listwach ściennych albo nawet nowoczesne i bardzo efektowne panele świetlne. Warto również zastanowić się nad pomysłem, który polega na wycięciu dowolnych kształtów z płyt i podświetleniu ich od tyłu.

Panele ścienne 3D – ściana w trójwymiarowych panelach ściennych bez wątpienia będzie prezentowała się dekoracyjnie i nie będzie potrzebowała żadnych dodatków. Panele tego typu możemy pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu w efekcie otrzymamy piękny i nowocześnie wykończony salon.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykończyć nierówne ściany

Jak wykończyć nierówne ściany
Niewielkie ubytki, rysy czy nierówności ścian mogą pojawić się każdym domu i mieszkaniu. Chociaż nie wymagają przeprowadzania w mieszkaniu gruntownego...
Czytaj więcej

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie
Tradycyjne tynki grubowarstwowe nakładane są bezpośrednio na mury. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed niekorzystnymi warunkami...
Czytaj więcej

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne
Obecnie stawia się budynki nie tylko funkcjonalne, ale z dbałością o ich odpowiednie dopasowanie do przestrzeni i o ich piękny wygląd. Na naszych ulic...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.01.2016
Rodzinne fotografie, jakiś ciekawy plakat i w sumie to wszystko. wolę jak nie jest za dużo wszystkiego

Ocena i komentarz dla:

Ściany w salonie – jak je zaaranżować?