Produkty

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Wszelkie ogrodowe maszyny i elektronarzędzia, które służyły nam wielokrotnie podczas sezonu wiosenno-letniego, wymagają po jego zakończeniu odpowiedniej konserwacji. Warto także przygotować dla nich odpowiednie miejsce, w którym bezpiecznie przechowamy je do kolejnego roku. Jak zadbać o sprzęty ogrodowe przed nadejściem zimy?

Konserwacja sprzętów ogrodowych – same korzyści

Sprzęty i maszyny ogrodowe to produkty kupowane z myślą o ich wieloletnim użytkowaniu. Będziemy mogli korzystać z nich przez długi czas pod warunkiem, że będziemy ich prawidłowo używać, a po zakończonym sezonie ogrodowym – konserwować. Właściwa pielęgnacja narzędzi, którymi posługujemy się podczas pielęgnacji naszych terenów zielonych, ma dwie ważne zalety – zwiększa bezpieczeństwo pracy, a także pozwala na zachowanie wydajności i sprawności samych urządzeń. Poprawnie działające sprzęty nie tylko usprawniają prace ogrodowe, ale też przyczyniają się do zdrowego wyglądu roślin. Wysoka jakość ich wykonania wraz z właściwą dbałością o poszczególne ich elementy składają się na wieloletnią ich użyteczność, a nam pozwalają uniknąć wydatków związanych z zakupem nowych sprzętów. O konserwacji narzędzi ogrodowych warto pamiętać tym bardziej, że możemy zająć się nią we własnym zakresie – większość wymaganych w przypadku wszystkich urządzeń prac z powodzeniem wykonamy samodzielnie.

Olej Briggs&Stratton do kosiarek 1,4 l
Olej Briggs&Stratton do kosiarek 1,4 l

Porada eksperta:

Konserwacją maszyn i sprzętów ogrodowych możemy zająć się samodzielnie, jednak jeżeli zależy nam na profesjonalnym wykonaniu niezbędnych prac, oddajmy nasze sprzęty do serwisu. Wykwalifikowani pracownicy zwrócą uwagę na stan poszczególnych elementów i zadbają o ich odpowiednie przygotowanie do ponownego użytku – najlepszą porą na tego typu przegląd jest właśnie jesień, gdy sezon ogrodowy dobiega końca.

Ogólne zasady konserwacji maszyn ogrodniczych

Poszczególne sprzęty konserwujemy dopiero, gdy mamy pewność, że nie będziemy z nich już w danym sezonie korzystać. Sprzęty zasilane prądem powinny być odłączone od jego źródła, a w urządzeniach spalinowych odłączamy przewód elektryczny od świecy zapłonowej. Konserwacja maszyn powinna obejmować 2 główne etapy – ich czyszczenie oraz przegląd techniczny, który pozwoli ocenić, czy konieczna jest wymiana poszczególnych części mechanizmów. Pamiętajmy jednocześnie, by maszyny ogrodnicze konserwować zgodnie ze wskazaniami podanymi w instrukcji obsługi przez ich producenta. Jeśli natomiast podejmujemy się samodzielnej wymiany poszczególnych komponentów, jako zamienniki stosujmy wyłącznie elementy oryginalne.

Piasta noża kosiarki Partner 3 w 1 46 cm
Piasta noża kosiarki Partner 3 w 1 46 cm

Konserwacja maszyn do pielęgnacji trawnika – kosiarki i podkaszarki

Kosiarki elektryczne i spalinowe to grupa urządzeń, których nie może zabraknąć na wyposażeniu żadnego ogrodu. Pozwalają na sprawną i efektywną pielęgnację trawników stanowiących ważne części wielu działek. Bez względu na to, czy posiadamy model zasilany prądem, czy paliwem, niezbędne jest oczyszczenie go z pozostałości trawy oraz ziemi. Zwracamy uwagę na stan ostrzy tnących – mogą wymagać naostrzenia i wywarzenia, a czasem także wymiany na nowe.

Ważnym aspektem jest także sprawdzenie stanu silnika kosiarki, dokręcenie poluzowanych elementów, oczyszczenie lub wymiana filtrów, a także wymiana uszkodzonych i niesprawnych elementów na nowe. Szerzej o konserwacji kosiarek piszemy w tym artykule.

Porada eksperta:

Zanim odłożymy podkaszarkę lub kosiarkę spalinową do garażu lub w inne miejsce, upewnijmy się, że zużyliśmy całe wlane do zbiornika paliwo. Dzięki temu ponowne uruchomienie urządzenia po zimie nie powinno sprawiać trudności. Pamiętajmy, by nie wylewać paliwa z urządzenia, co może skutkować zalaniem gaźnika!

Filtr oleju Oregon do B&S 83-013R
Filtr oleju Oregon do B&S 83-013R

Również kosiarka typu traktorek wymaga odpowiedniego przeglądu – także tutaj sprawdzamy stan całego zespołu tnącego, kontrolujemy filtry i uzupełniamy olej. Przed zimną naładujmy także akumulator maszyny, co ułatwi jej uruchomienie w kolejnym sezonie.

Podobnie jak z kosiarkami elektrycznymi postępujemy też z podkaszarkami – czyścimy je, oceniamy ich ogólny stan oraz dokonujemy potrzebnych napraw lub wymian. Jeżeli posiadamy model akumulatorowy, konieczne będzie także jego naładowanie. Więcej uwagi będą wymagały modele spalinowe, w których zmuszeni będziemy zająć się filtrami powietrza, wymianą oleju (w zależności od rodzaju silnika w naszym sprzęcie), świecą zapłonową oraz przekładnią i linką.

Żyłka tnąca wzmocniona 3,0 mm x 56 m okrągła
Żyłka tnąca wzmocniona 3,0 mm x 56 m okrągła
Głowica tnąca DL-2205 Easy Load
Głowica tnąca DL-2205 Easy Load

Konserwacja narzędzi tnących – pilarki

Pilarki, wśród których znajdziemy piły spalinowe i elektryczne, podobnie jak opisane kosiarki wymagają w pierwszej kolejności dokładnego czyszczenia. Obudowy urządzeń możemy swobodnie oczyścić przy użyciu wody. Z prowadnic urządzeń wszelkie pozostałości roślin czy trocin wygodnie usuniemy za pomocą szczotki – konieczne jest także usunięcie brudu zgromadzonego w ich rowkach. Widoczne w prowadnicach ubytki zniwelujemy, korzystając z pilnika. Elementy obracamy ponadto o 180 stopni. Zęby tnące łańcucha ostrzymy, tak by miały taką samą długość. Sprawdzamy także jego napięcie – jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ łańcuch zbyt luźny może zsunąć się z prowadnicy, natomiast zbyt napięty zerwać się albo spowodować przegrzanie silnika.

Po dokonaniu niezbędnych regulacji możemy nasmarować łańcuch. W przypadku piły spalinowej pamiętamy dodatkowo o usunięciu niezużytego paliwa oraz oleju, a także czyścimy bądź wymieniamy filtr powietrza. Przy okazji przyglądamy się poszczególnym elementom urządzeń oraz ich mechanizmom i oceniamy ich stan. Części wyeksploatowane lub uszkodzone będą wymagały wymiany na nowe.

Porada eksperta:

Prowadnice pił łańcuchowych zawsze zużywają się tylko z jednej strony. Z tego powodu zaleca się, by regularnie obracać je o 180 stopni. Ponadto, jeżeli nie będziemy korzystać z piły przez dłuższy czas, możemy przechować łańcuch w pojemniku wypełnionym olejem albo naftą.

Konserwacja innych sprzętów ogrodniczych

Glebogryzarki to kolejna grupa maszyn ogrodowych, które znajdują zastosowanie na naszych działach, a których sprawność przedłuży odpowiednia konserwacja. Podejmujemy się jej dopiero po upewnieniu się, że nie istnieje ryzyko nieoczekiwanego uruchomienia się sprzętu. Urządzenie wymaga oczyszczenia części roboczych z resztek ziemi, oczyszczenia filtra powietrza, zużycie paliwa, wymiany uszkodzonych noży na nowe, dokręcenia poluzowanych śrub, nakrętek itp., a także ogólnej oceny stanu urządzenia i naprawienia ewentualnych nieprawidłowości. Podobnie wyglądać będzie konserwacja urządzeń takich jak wertykulator i aerator. Wszelkie ich części (szczególnie robocze, zabezpieczające oraz ochraniające silnik) powinny być wolne od zanieczyszczeń i pyłu. Również tutaj ważne jest dokładny dokręcenie wszelkich elementów mocujących. Kółka oraz osie sprzętu powinny zostać po wyczyszczeniu naoliwione. Pamiętajmy, że jeśli posiadamy sprzęt zasilany energią elektryczną (czy to wertykulator, czy kosiarkę, czy pilarkę) powinniśmy zwróć też uwagę na stan przewodów – tylko te znajdujące się w nienaruszonym stanie zapewniają urządzeniom sprawne działanie, a nam bezpieczeństwo podczas ich obsługi.

Nożyce i sekatory służące do przycinania roślin powinniśmy oczyścić z ich resztek. Pozbywamy się także śladów żywicy widocznych na ostrzach, które mogą być efektem skracania pędów iglaków – w tym celu skorzystajmy z rozpuszczalnika. Aby narzędzia sprawnie i płynnie działały zabezpieczamy także widoczne w nich sprężyny odpowiednim preparatem.

Uzupełnieniem naszego ogrodowego wyposażenia są także liczne małe narzędzia ręczne, które służą nam do drobnych, codzienny prac ogrodowych. Również o nie warto zadbać, zanim odłożymy je do przyszłego roku. Czyścimy je pod bieżącą wodą i usuwamy wszelkie zaschnięte na nich fragmenty błota i roślin. Jeżeli na metalowych elementach dostrzeżemy ślady korozji, usuwamy je drucianą szczotką albo papierem ściernym. Wszystkie z nich zabezpieczamy na koniec odpowiednim środkiem bądź olejem.

Porada eksperta:

Robocze części małych narzędzi ręcznych – motyk, sekatorów, nożyc, grabków, pazurków itp. – warto przetrzeć spirytusem lub przez kilka minut moczyć we wrzącej wodzie. W ten sposób unieszkodliwimy wszelkie grzyby i bakterie, które się na nich znajdują, i zapobiegniemy przeniesieniu je na rośliny w przyszłym sezonie.

Filtr powietrza Nevada do B&S 550E
Filtr powietrza Nevada do B&S 550E

Przechowywanie maszyn i narzędzi ogrodowych

Wszystkie oczyszczone i zakonserwowane narzędzia wymagają odpowiedniego miejsca, w którym nie zagrożą im niskie temperatury, opady deszczu, śniegu ani skraplająca się para wodna. Musi być więc przede wszystkim suche, co zabezpieczy metalowe elementy naszych przyborów przed rozwojem korozji. Mniejsze sprzęty takie jak pilarki oraz drobne narzędzia najlepiej przechowywać na półkach lub zawieszone na ścianach, by nie leżały bezpośrednio na ziemi.


Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wybieramy olej silnikowy do kosiarki

Wybieramy olej silnikowy do kosiarki
Prawidłowe działanie każdej kosiarki zależy w dużym stopniu od zastosowania odpowiedniego oleju. O ile jego uzupełnienie jest wyjątkowo proste, o tyle...
Czytaj więcej

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?
Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej wymaga jej odpowiedniej pielęgnacji. Niezbędny jest przegląd na początku każdego sezonu jak i regularne spr...
Czytaj więcej

Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych

 Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych
Kosy mechaniczne dzielą się na spalinowe i elektryczne. Są to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwalają nam na skuteczne koszenie trawy w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą