Produkty

Jak uniknąć błędów podczas szlifowania ścian

Jak uniknąć błędów podczas szlifowania ścian

Szlifowanie to jedna z podstawowych czynności, z jakimi mamy do czynienia podczas remontów. Szlifujemy ściany i podłogi, by nadać im gładkości i równości. Dopiero później przystępujemy do prac wykończeniowych, które w ostatecznym efekcie pozwalają nam cieszyć się idealnie równymi i przyjemnymi w dotyku powierzchniami. Jak wykonywać ten zabieg prawidłowo?

szlifierka castoramaSzlifowanie ścian

Szlifowanie to proces wymagający wysiłku i umiejętności. W przypadku tradycyjnego wygładzania ich powierzchni korzystamy zwykle z gładzi szpachlowej, którą nakładamy dwuwarstwowo. Pierwsza warstwa ma za zadanie wypełnić wszelkie ubytki i wyrównać powierzchnię, drugą natomiast poddajemy szlifowaniu, gdy obie warstwy masy będą już całkowicie suche.

Aby proces szlifowania przebiegał prawidłowo, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Szlifować ściany możemy za pomocą pacy z siatką do szlifowania bądź szlifierki. Należy pamiętać, by korzystając z tych sprzętów, zachowywać niezmienną siłę nacisku do powierzchni, co pozwoli na uzyskanie szlifierka castoramaidealnie równej płaszczyzny. Co więcej, ważne jest, by podczas całej pracy zachować ten sam kierunek pracy – dzięki temu unikniemy smug i nie pominiemy żadnego fragmentu ściany. Do szlifowanie przestrzeni w narożnikach najlepiej wykorzystać natomiast gąbkę ścierną.

Podczas szlifowania niezmiernie ważne jest właściwe oświetlenie. Najlepiej pracować w świetle, z jakiego będziemy później korzystać w danym pomieszczeniu. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka, że po zakończonym remoncie w innym świetle dostrzeżemy nierówności. Szlifowane ściany możemy także podświetlać latarką lub lampą.

Należy pamiętać, że podczas tradycyjnego szpachlowania i szlifowania ścian będziemy mieli do czynienia z dużymi ilościami pyłu. Aby tego uniknąć, możemy skorzystać ze szlifierki z odkurzaczem, który na bieżąco pochłania drobinki materiału. Zaoszczędzimy w ten sposób wiele czasu na późniejsze sprzątanie. Po zakończonym wygładzaniu powierzchni należy jeszcze usunąć pył ze ścian, co pozwoli nam przygotować je do dalszego wykańczania.

Pamiętajmy, że proces szlifowania ścian będzie znacznie łatwiejszy, jeśli wybierzemy dobrej jakości gładź szpachlową i właściwie nałożymy ją na ściany, dbając o to, by w masie nie znalazły się zbite grudki. Nie zapominajmy też, by wyrównując ściany tą tradycyjną metodą, do szlifowania przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu masy wyrównującej. Dodatkowo warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, co usprawni wykonywaną pracę i ograniczy nasz wysiłek.

Data publikacji: 30.07.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna

Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna
Renowacja drewna to sposób na przedłużenie jego funkcjonalności i pięknego wyglądu. Przy użyciu odpowiednich akcesoriów i narzędzi możemy odnowić każd...
Czytaj więcej

Czym wypolerować powierzchnie z metalu i drewna

Czym wypolerować powierzchnie z metalu i drewna
Polerowanie powierzchni metalowych i drewnianych można wykonać we własnym zakresie, pracując ręcznie. Jednak kiedy materiału do obróbki jest dużo, o w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak uniknąć błędów podczas szlifowania ścian