Produkty

Jak wybrać łóżko do sypialni

Jak wybrać łóżko do sypialni

Łóżko to najważniejszy mebel w każdej sypialni. Te jednak bywają różne, a odmienność ich dotyczy rozmiaru, aranżacji, stylu wykończenia i osób, które będą z niej korzystać. Wybór łóżka, które przez wiele lat sprawdzi się w naszej sypialni jest bardzo ważny, a ze względu na bogaty asortyment – także trudny. Podpowiadamy wiec, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu łóżka.

łóżko do sypialniRodzaje łóżek

Łóżka stanowią bardzo dużą grupę mebli dostępnych na rynku, należą do podstawowych elementów wyposażenia w każdym domu. W końcu łóżko jest niezbędne do odpoczynku, a jego brak na dłuższą metę okazuje się niewygodny i uciążliwy. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów łóżek, które sklasyfikować można wg odmiennych kryteriów. Znajdziemy więc łóżka jedno i dwuosobowe, wysokie i niższe, o stelażu regulowanym bądź nieregulowanym, ramie wykonanej z drewna lub metalu, z zagłówkiem prostym lub odgiętym, w stylu nowoczesnym lub retro. Współczesne modele łóżek bywają także wyposażone w różnego rodzaju dodatki, np. oświetlenie, wysięgniki, podnóżki czy podpórki. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z wyboru.

Co wziąć pod uwagę, wybierając łóżko

Podstawową kwestią jest pytanie, czy z łóżka będzie korzystała jedna, czy dwie osoby. Łóżko jednoosobowe powinno mieć min. 90 cm szerokości, natomiast przeznaczone dla dwóch osób – min. 160 cm. Warto zwrócić także uwagę na jego długość: przyjmuje się, że powinna ona być o 30 cm większa od wzrostu najwyższej korzystającej z łóżka osoby.

Pamiętajmy też, że decydując się na konkretny model, musimy uwzględnić wymiary naszej sypialni. Niektóre pokoje mają nietypowe rozmiary i układ. Większe łóżka dwuosobowe mogą stwarzać więc problem w ich wygodnym usytuowaniu. Pamiętajmy bowiem, że do łóżka powinniśmy mieć dogodny i swobodny dostęp z obu jego stron. W przypadku łoża małżeńskiego jest to wymóg niemal konieczny.

Kolejnym czynnikiem jest styl, w jakim urządzona jest sypialnia. Powinniśmy tak dobrać model łóżka, by komponował się z pozostałymi jego elementami. W sprzedaży znajdziemy łóżka wykonane z różnych materiałów. We wnętrzu urządzonym nowocześnie i minimalistycznie sprawdzi się łóżko o prostej i oszczędnej konstrukcji, wykonane np. z metalu, bez wyszukanych zagłówków i detalicznych zdobień. Do stylu retro pasować będzie model wykonany z drewna, raczej masywny, o charakterystycznym wezgłowiu. Znajdziemy też łóżka kolonialne opatrzone rzeźbionymi w drewnie ornamentami czy skandynawskie – jasne, delikatne w formie i lekkie.

Różnorodność łóżek dotyczy także koloru. Tu również mamy duży wybór, dzięki czemu możemy dopasować je optymalnie do naszych wymagań i gustu. Kolor łóżka powinien współgrać z pozostałymi elementami umeblowania. Aby nie dopuścić do kolorystycznego nieładu, możemy zdecydować się na zakup łóżka i mebli z jednej kolekcji, co pozwoli na wyposażenie sypialni w jednym konkretnym stylu.

Ważnym elementem łóżka jest także zagłówek, który występuje w wielu różnych formach. Znajdziemy wykonane z drewna i metalu, tapicerowane, wypełnione pianką, przybierające różne kształty i pełniące różne funkcje. Jeżeli nasz zagłówek ma służyć przede wszystkim za wygodne oparcie, możemy zdecydować się na miękki i wyprofilowany pod odpowiednim kątem. Zagłówek może posłużyć także jako przestrzeń, w której ukryjemy wysuwane szafki. Tak naprawdę jego wygląd i rodzaj zależy od naszych preferencji, a jeśli nie znajdziemy łóżka z odpowiadającym nam zagłówkiem w sklepie, możemy wykonać go sami z różnorodnych materiałów. łóżko w sypialni

Dla niektórych z nas przydatne mogą okazać się liczne udogodnienia, jakie oferują najnowocześniejsze modele łóżek. Oświetlenie z możliwością regulacji to tylko jedno z nich, które z pewnością umożliwi wygodnie czytanie w pozycji leżącej. Łóżka mogą być wyposażone także w wysuwane szuflady, wysięgniki czy blaty, które umożliwiają nie tylko relaks, ale także pracę czy konsumpcję posiłków.

Pamiętajmy też, że integralną częścią wszystkich rodzajów łóżek jest odpowiedni materac. Nie warto tutaj oszczędzać – właściwie dobrany model pozwoli nam na komfortowy, wygodny i zdrowy odpoczynek.

Data publikacji: 08.11.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać łóżko do sypialni