Produkty

Czy warto inwestować w rekuperator?

Czy warto inwestować w rekuperator?

W naszych domach często dochodzi do utraty energii, która mogłaby zostać spożytkowana bardziej efektywnie. Jej odzyskanie jest możliwe dzięki zamontowaniu rekuperatora powiązanego z systemem wentylacji, który zapewnia nie tylko zmniejszenie kosztów, ale także oczyszcza powietrze i umożliwia wprowadzenie dobowej stabilizacji temperatury wnętrz.

rekuperacjaCzym jest rekuperacja?

Jeżeli zastanawiamy się, jak ograniczyć zużycie energii potrzebnej m.in. do ogrzania pomieszczeń, jednym ze sposobów jest rekuperacja (odzyskiwanie) ciepła z powietrza. W domach, mieszkaniach i biurach takie rozwiązanie stosujemy na określenie systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej, w której wytworzone wcześniej ciepło jest odzyskiwane z powietrza usuwanego na korzyść nawiewanego i kierowane z powrotem do wnętrza.

Dla przykładu: powietrze z kuchni po oczyszczeniu nawiewane jest do pokojów i salonu, dzięki czemu nie musimy go ponownie ogrzewać.

Cały system składa się z centralnej jednostki wentylacyjnej oraz przewodów, który możemy uzupełnić  o gruntowy wymiennik ciepła (GWC) zapewniający latem nawiew chłodniejszego powietrza, a zimą wstępne jego podgrzanie przed wejściem do rekuperatora, co zapewnia jeszcze większe oszczędności.

Dla porównania: w tradycyjnych sposobach wentylacji powietrze, które jest ogrzewane za chwilę jest wyrzucane przez kratkę na zewnątrz i po raz kolejny musimy użyć energii potrzebnej do ogrzania powietrza nowego.

Warto przy tym mieć świadomość, że rekuperator wymaga sprawnej instalacji wentylacyjnej, dlatego najlepiej sprawdza się w nowych budynkach, w których można dokładnie zaplanować cały system. Efekt możemy również uzyskać dzięki modernizacji istniejącej wentylacji, jednak w takim przypadku musimy się przygotować na duży remont w całym domu.

Różne rodzaje

Najbardziej skutecznymi są rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową. Dzielimy je na:centrala wentylacyjna z rekuperacją

- krzyżowe – powietrze przepływa w nich przez prostopadle ustawione do siebie kanały. W jednym kanale jest ciepłe powietrze z wnętrza, które ogrzewa nowe powietrze w drugim. Sprawność tego typu rekuperatora wynosi od 50-70%, jednak stosując dwa wymienniki szeregowo skuteczność można podwyższyć do 90%.

- Przeciwprądowe – kanały są ustawione równolegle, co sprawia, że powietrze zimne jest skierowane w kierunku przeciwnym do ciepłego. Skuteczność sięga w tym przypadku nawet 95%.

Oprócz wyżej wymienionych istnieją również inne rekuperatory:

- z czynnikiem pośrednim, które posiadają wewnątrz rurkę ciepła lub pompę

- z ruchomym wypełnieniem, zmieniającym styczność z powietrzem usuwanym i nadmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe).

Niektóre modele umożliwiają nam dodatkowo odzyskiwanie pary wodnej w ciepłym powietrzu, a także odzyskiwanie energii poprzez wymienniki zainstalowane w panelach sufitowych, jednak instalujemy je w bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych.

Powietrze przyjazne dla zdrowia

Rekuperator zapewnia stały dopływ powietrza do pomieszczeń, usuwając z niego zanieczyszczenia i przykre zapachy, a także redukując poziom dwutlenku węgla i wilgoci. Tym samym kontrolujemy wymianę powietrza w domu i zapewniamy jego filtrację, która zapobiega reakcjom alergicznym oraz rozwojowi bakterii i grzybów, co jest istotne zwłaszcza jeżeli jesteśmy na nie uczuleni.

Czy warto inwestować?

Rekuperacja pozwala na ograniczenie strat ciepła, co prowadzi do zmniejszenia nawet o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza. Inna zaletą, jaką uzyskamy jest zapewnienie komfortu i zdrowego mikroklimatu w naszym domu. Instalowanie rekuperatora jest natomiast opłacalne przede wszystkim w nowobudowanych obiektach, bowiem wymiana systemu w budynkach istniejących znacznie podwyższa koszty. 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy warto inwestować w rekuperator?