Jak zrobić stół z palet? Instrukcja krok po kroku

 

Meble z palet są solidne i łatwo wykonasz je samodzielnie. Wystarczy, że poświęcisz kilka chwil, a stworzysz sobie na przykład stolik kawowy do salonu lub na taras. W artykule znajdziesz kompletną instrukcję jak zrobić stół z palet.

jak zrobić stółjak zrobić stółjak zrobić stółjak zrobić stół

Stolik z palet zrób to sam – sposób na piękny i tani mebel

Szał na meble z drewnianych palet zaczął się już kilka lat temu. Od tego czasu ich sława nie przemija. Sukces tego rodzaju mebli, to zasługa zarówno niskich kosztów wykonania, jak i faktu, że drewno z palet jest solidne oraz bardzo łatwe w obróbce.

Fenomen mebli z palet jest zadziwiający z kilku względów. Po pierwsze kiedyś były one sposobem na zagospodarowanie niskim kosztem pustej przestrzeni w mieszkaniu. Teraz meble z palet pojawiają się również w eleganckich wnętrzach.

Po drugie ilość różnych mebli, które mogą powstać z tego materiału, jest zaskakująca. Najpopularniejsze są stoliki, kanapy i łóżka, ale to nie wszystko! Z drewnianych palet zrobisz także m.in.: domowy barek, kwietnik, zagłówek, półkę na buty, wieszak na ręczniki, a nawet konsolę do przedpokoju.

Po trzecie stworzenie takich mebli nie jest czasochłonne.  Przekonasz się o tym czytając naszą instrukcję jak zrobić stół z palet.

Gdzie sprawdzi się taki, charakterystyczny rodzaj mebli? We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, czy też industrialnym. Użyj ich w salonie, sypialni lub postaw je w przedpokoju. Odpowiednio zaimpregnowane, idealnie sprawdzą się w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie.

 

jak zrobic stoljak zrobic stoljak zrobic stoljak zrobic stol

Stół z palet – jak zrobić mebel: potrzebne narzędzia i materiały

Jak zrobić stół z palet? Bardzo prosto. Generalnie stworzenie mebli z palet nie należy do zadań skomplikowanych. Oczywiście, niektóre etapy będą bardziej pracochłonne, ale wciąż bardzo łatwe do wykonania – nawet w jedno popołudnie. Mimo że w sieci pojawiają się ogłoszenia o możliwości kupienia gotowego mebla, spróbuj swoich sił i zrób go własnoręcznie. Co musisz przygotować na początek?

Paleta – ten charakterystyczny, drewniany materiał, idealnie nadaje się do tego, by stworzyć stolik z palet (zrób to sam). To idealny wybór na początek przygody z tworzeniem mebli. Dlaczego? Bo stół jeden z najłatwiejszych mebli DIY do zrobienia. Jak stworzyć taki stolik z palet? Krok po kroku opowiemy Ci o każdym etapie tworzenia tego mebla.

Na dobry początek skompletuj materiały i narzędzia. By stworzyć stolik z palet będziesz potrzebować:

Jak zrobić stół z palet? Instrukcja krok po kroku

Wszystkie niezbędne materiały masz już przygotowane? Pora zrobić stolik z palet. Krok po kroku pokażemy Ci jak zbudować ten mebel.

Krok 1

Pierwszy etap tworzenia stolika jest najbardziej czasochłonny. Polega on na odpowiednim wyszlifowaniu powierzchni – tak, by drewniane deski stały się jak najbardziej gładkie. Użyj w tym celu papieru ściernego o różnym stopniu gradacji. Zacznij od grubszego ziarna i stopniowo przechodź do drobniejszego.

Idealnie wyszlifowana powierzchnia pozbawiona jest bruzd i drzazg. Gdy ją uzyskasz, przejdź do następnego etapu.

Krok 2

Ubytki mają swój urok, ale mogą być też uciążliwe. Jeśli zatem chcesz uniknąć wydłubywania z nich brudu, albo po prostu przeszkadzają Ci wizualnie, na tym etapie wypełnij je specjalną masą szpachlową.

Krok 3

Po dokładnym wyszlifowaniu powierzchni i uzupełnieniu ubytków, pora na malowanie mebla. Farbę dobierz odpowiednio do warunków, w jakich będziesz przechowywać stolik. Jeśli zrobisz z niego ozdobę tarasu lub ogrodu, warto by była to emalia wodoodporna.

Krok 4

Gdy farba wyschnie, czas zbudować stół z palet. Jak zrobić konstrukcję? Wszystko zależy od wysokości mebla. Stolik kawowy do salonu może tworzyć wyłącznie jedna paleta. Na zewnątrz lepiej sprawdzi się mebel połączony z dwóch lub trzech palet. Poszczególne elementy łącz śrubami. Pamiętaj, by wkręcać je w najmniej widocznych miejscach.

Krok 5

Jeżeli chcesz mieć stolik, który łatwo przesunąć z miejsca na miejsce, dokręć do jego spodu kółka. Na górę możesz położyć dopasowaną szklaną szybę – pomoże Ci ona w utrzymaniu mebla w czystości.

I gotowe. Na tym praca się kończy. Możesz już korzystać ze stolika.

jak zrobic stoljak zrobic stoljak zrobic stoljak zrobic stol

Stolik z palet – jak o niego dbać?

Stół z palet wymaga odpowiedniej konserwacji i zabezpieczenia. Surowe drewno pokryj bezbarwnym impregnatem. Szczególnie dobrze dobierz produkt jeśli mebel będzie wystawiony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. W ten sposób zachowasz jego piękny wygląd przez długie lata.

Nawet jeśli stół będzie ozdabiał salon, warto go pokryć chociażby lakierem lub woskiem. W ten sposób łatwiej utrzymasz go w czystości i dłużej Ci posłuży.

Stolik z palet – podsumowanie

Własnoręczne zrobiony stół z palet, to nie tylko piękna ozdoba wnętrza lub ogrodu, ale także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie. Koszt materiału to cena rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (w zależności od tego, ile palet ostatecznie zużyjesz). Rachunek zwiększają farby i impregnaty, chyba że zostały Ci po innych pracach remontowych. Najdroższym elementem mebla jest szklany blat, z którego spokojnie możesz zrezygnować.

W efekcie ostateczny koszt stolika z palet, jest przynajmniej o połowę niższy od ceny gotowych mebli, sprzedawanych w sklepach.

 

Data aktualizacji: 27/02/2024