Produkty

Konserwacja i naprawa bramy garażowej

Konserwacja i naprawa bramy garażowej

Głośna praca, blokujące się skrzydło czy niesprawne sprężyny wskazują na to, że brama garażowa nie funkcjonuje we właściwy sposób. Jej wymiana nie jest jednak konieczna, ponieważ jesteśmy w stanie naprawić te usterki oraz zapobiegać ich powstawaniu poprzez poprzez regularną konserwację.

Jeśli chcemy, by nasza brama garażowa funkcjonowała jak najdłużej w należytym stanie, a także wymagała tylko niewielkich prac naprawczych i konserwacyjnych, powinniśmy dbać przede wszystkim o jej regularne przeglądy. Tylko takie działanie pozwoli nam w porę wyeliminować ewentualne problemy. Unikniemy w ten sposób poważniejszych usterek wynikłych z zaniedbań, przez które może powstać konieczność wymiany całego skrzydła. Regularne przeglądy i konserwacja podstawowych elementów pozwolą przedłużyć ich żywotność i sprawność oraz – co bardzo ważne – zminimalizować koszty eksploatacji – niezależnie od tego, czy jest to brama garażowa segmentowa czy uchylna. Nie możemy zapominać również o aspekcie bezpieczeństwa – im sprawniejsza jest brama, tym bezpieczniejsza w użytkowaniu, także dla osób postronnych. O ile bardziej zaawansowane prace renowacyjne powinniśmy powierzać ekipie fachowców, o tyle te podstawowe możemy wykonać we własnym zakresie. Oto na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.

Płynne działanie skrzydła

Jednym z najpoważniejszych problemów w prawidłowym funkcjonowaniu bramy jest blokowanie się jej skrzydła podczas otwierania i zamykania. Aby nadać pracy skrzydła odpowiednią płynność, konieczne jest regularne smarowanie jego ruchomych elementów: zawiasów i sprężyn. Smarowania nie wymagają jedynie rolki, które zostały wykonane z plastiku. Zalecaną częstotliwość tego rodzaju prac konserwacyjnych powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta konkretnej bramy.

Brama garażowa segmentowa Splendoor 2500 x 2150 mm złoty dąb z napędem
Brama garażowa segmentowa Splendoor

Zawiasy i sprężyny powinniśmy smarować specjalnymi smarami przeznaczonymi tego typu pracom. Wygodne jest stosowanie smarów w spreju, które łatwo docierają do wszelkich trudno dostępnych miejsc.

Powodem, dla którego bramy garażowe nie działają tak, jak powinny, mogą być też koła pasowe, o które może zaczepiać panel. Są to elementy zużywające się w trakcie wielokrotnego otwierania i zamykania bramy, stąd też wymagają wymiany.

Największy kłopot pojawia się wtedy, gdy montaż bramy garażowej został niepoprawnie zrealizowany, a w szczególności, gdy montażyści nie przyłożyli się do prawidłowego osadzenia prowadnic, czyli elementów, po których porusza się całe skrzydło oraz sprężyn, które powinny się dokładnie prostować podczas naciągania – jeśli tak nie jest, mamy do czynienia z poważną usterką. Niestety w takich przypadkach konieczne jest zdemontowanie bramy i jej ponowny zainstalowanie.

Porada eksperta:

Aby uniknąć przykrych niespodzianek już na etapie użytkowania bramy, warto sprawdzić jej działanie zaraz po zamontowaniu. Pamiętajmy o tym, że skrzydło nie może posiadać żadnych rozszczelnień i płynnie przesuwać się po prowadnicach w trakcie otwierania i zamykania. Ważne jest również to, aby te procesy nie wymagały od nas użycia większej siły fizycznej.

Brama uchylna Garsta 247 x 209 cm biała
Brama uchylna Garsta 247 x 209 cm biała

Sprawne sprężyny

Tak samo jak koła pasowe, które mogą uniemożliwiać płynne otwieranie i zamykanie skrzydła, zużyciu ulegają sprężyny odpowiadające za równoważenie ciężaru bramy garażowej podczas jej pracy. Warto pamiętać o tym, że producenci bram jasno określają żywotność sprężyn, podając maksymalną ilość cykli, po której ulegają one zużyciu. Po tym czasie sprężyny pękają i konieczna jest ich niezwłoczna wymiana, ponieważ bez tych elementów funkcjonowanie bramy nie jest bezpieczne. Niektóre modele bram garażowych posiadają specjalne zabezpieczenie, które zatrzymują skrzydło, gdy dojdzie do pęknięcia sprężyn. Należy pamiętać o tym, że wymiana tych elementów nie jest łatwa i zadanie to powinno się powierzać specjalistom.

Porada eksperta:

O ile możemy sobie nie poradzić z wymianą zużytych sprężyn, o tyle w ramach regularnej konserwacji możemy zadbać o inne zabezpieczenia bramy garażowej, które wpływają na bezpieczeństwo jej użytkowania. Mowa tutaj nie tylko o standardowych zabezpieczeniach przeciążeniowych, ale także fotokomórkach. To elementy, które sprawiają, że brama zatrzymuje się i cofa w momencie napotkania przeszkody.

Brama garażowa uchylna GSL 2500 x 2125 mm brązowa
Brama garażowa uchylna GSL

Cicha pracy bramy

Kiedy otwieranie i zamykanie skrzydła jest stosunkowo płynne i bezpieczne, może nam przeszkadzać jej zbyt głośne funkcjonowanie. W takim przypadku możemy doszukać się kilku źródeł problemów i najważniejsze jest ich właściwie zlokalizowanie. Na początku warto sprawdzić, czy ruchome elementy skrzydła, które są wykonane z metalu, nie uległy korozji. Jeśli są zardzewiałe, konieczna jest możliwie najszybsza interwencja. Należy je w takiej sytuacji dokładnie oczyścić z nalotów rdzy oraz zakonserwować przy użyciu specjalnego smaru do bram garażowych, odpornego na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych – szczególnie wilgoci i zmian temperatur.

Konserwując poszczególne elementy bramy, nie powinniśmy zapominać o regularnym smarowaniu prowadnic, zawiasów, sprężyn i łożysk rolek czy łańcucha. Wszystkie te elementy odpowiadają nie tylko za płynne działanie skrzydła, ale także ciche otwieranie i zamykanie bramy. Warto pamiętać o tym, że po nałożeniu odpowiedniego środka należy kilkakrotnie otworzyć i zamknąć bramę, co umożliwi dotarcie smarowi we wszelkie trudno dostępne miejsca. Nie zapominajmy również o usunięciu nadmiaru.

Porada eksperta:

Smarowanie to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że zbyt głośna praca skrzydła może być spowodowana również złym ustawienie rolek jezdnych, które wymagają dokręcenia. Może się również okazać, że rolki są zużyte, a to sprawia, że musimy je wymienić na nowe.

Czysta brama to efektowna i efektywna brama

Przeprowadzając przegląd i konserwację bramy garażowej, nie możemy zapominać też o podstawowym zadaniu, jakim jest zadbanie o jej czystość. Nie chodzi tutaj tylko o estetyczny wygląd bramy na zewnątrz. Nagromadzone w poszczególnych elementach zabrudzenia, podobnie jak inne usterki, mogą być powodem niepoprawnego funkcjonowania skrzydła. Podstawą jest wyeliminowanie wszelkich zabrudzeń znajdujących się w prowadnicach – to tam pojawia się ich zdecydowanie najwięcej.

Brama garażowa segmentowa Splendoor 2500 x 2150 mm z napędem złoty dąb
Brama garażowa segmentowa Splendoor 2500 x 2150 mm z napędem złoty dąb
Brama garażowa segmentowa z napędem EcoStar 2500 x 2125 mm brązowa
 Brama garażowa segmentowa z napędem

Do czyszczenia niewielkich zabrudzeń wystarczająca jest sucha ściereczka lub miękka szczotka. Wygodnym sposobem na pozbycie się zabrudzeń może być też użycie odkurzacza lub dmuchawy, która skutecznie rozprawi się ze zbędnymi elementami. Aby zaś zadbać o ładny wygląd naszej bramy garażowej zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie, wystarczy użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego preparatu czyszczącego. Jeśli nasze skrzydło jest z kolei wyposażone w przeszklenia, warto użyć miękkiej i wilgotnej ściereczki i płynu do mycia okien. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że bramy nie wolno polewać wodą, jeśli jeśli jest wyposażona w silnik, przewody elektryczne czy jednostkę centralną.

Prawidłowe użytkowanie bramy garażowej

Warto pamiętać o tym, że niepoprawne użytkowanie bramy garażowej może doprowadzić do powstania poważniejszych uszkodzeń, a także niebezpiecznych sytuacji dla zdrowia i życia naszego oraz osób przebywających w pobliżu pracującego skrzydła. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, gdy użytkujemy niesprawną bramę garażową. Brama posiadająca jakiekolwiek usterki i uszkodzenia nie powinna być użytkowana aż do momentu ich wyeliminowania. Pamiętajmy również o tym, by brama nie była podnoszona ani opuszczana wtedy, gdy w jej obrębie przebywają dzieci, zwierzęta oraz przedmioty, które możemy uszkodzić. Podczas zamykania skrzydła należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy w miejscu styku podłogi z dolną uszczelką nie znajdowały się żadne elementy o ostrych krawędziach.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Brama garażowa – jaką wybrać?

Brama garażowa – jaką wybrać?
Coraz więcej osób wyprowadza się z centrum miasta do domków jednorodzinnych. Tam w końcu nie muszą szukać w nieskończoność miejsca do pa...
Czytaj więcej

Jaką bramę garażową wybrać?

Jaką bramę garażową wybrać?
Odpowiednio dobrana brama do garażu działa niezawodnie w każdych warunkach i komponuje się z bryłą budynku mieszkalnego, a także nie pozwala na nadmie...
Czytaj więcej

Jak konserwować automatyczną bramę garażową

Jak konserwować automatyczną bramę garażową
Aby uniknąć przykrych niespodzianek w zimie, kiedy samochód zamiast w garażu stać musi na podjeździe, przyda się regularna dbałość o niektóre z elemen...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
20.12.2016
moja brama też była bardzo głośna, ale faktycznie dokręcenie rolek pomogło i jest teraz ok.
23.10.2016
Myśmy kupili taką głośną, że hej. Skrzypi i śpiewa jak śpiewaczka operowa z chorym gardłem :(

Ocena i komentarz dla:

Konserwacja i naprawa bramy garażowej