Naprawa bramy garażowej – praktyczny poradnik

Głośna praca, blokujące się skrzydło czy niesprawne sprężyny wskazują na to, że brama garażowa nie funkcjonuje we właściwy sposób? Jej wymiana nie jest jednak konieczna, ponieważ możesz naprawić te usterki oraz zapobiegać ich powstawaniu poprzez regularną konserwację. Sprawdź, jak powinna przebiegać naprawa bramy garażowej.

 

Konserwacja bramy garażowej to podstawa

Jeśli chcesz, by Twoja brama garażowa z napędem funkcjonowała jak najdłużej w należytym stanie, a także wymagała tylko niewielkich prac naprawczych i konserwacyjnych, zadbaj przede wszystkim o regularne jej przeglądy. Tylko takie działanie pozwoli w porę wyeliminować ewentualne problemy. Unikniesz w ten sposób poważniejszych usterek wynikłych z zaniedbań, przez które może powstać konieczność wymiany całego skrzydła. 

Regularne przeglądy, konserwacja bramy garażowej oraz jej podstawowych elementów pozwolą przedłużyć ich żywotność i sprawność, a także – co bardzo ważne – zminimalizować koszty eksploatacji, niezależnie od tego, czy jest to brama garażowa segmentowa, czy uchylna. Nie powinien zapominać również o aspekcie bezpieczeństwa – im sprawniejsza jest brama, tym bezpieczniejsza w użytkowaniu, także dla osób postronnych. 

Sprawdź również: Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Naprawa bramy garażowej – na co zwrócić uwagę?

O ile bardziej zaawansowane prace renowacyjne warto powierzać ekipie fachowców, o tyle te podstawowe można wykonać we własnym zakresie. Bardzo istotne jest systematyczne konserwowanie i serwisowanie bramy. Pamiętaj też o utrzymaniu konstrukcji w czystości. Wbrew pozorom czystość poszczególnych elementów i systemów bramy wpływa nie tylko na jej estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Co jeszcze jest istotne podczas codziennego użytkowania bramy garażowej? Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.

Smarowanie prowadnic bramy garażowej

Jednym z najpoważniejszych problemów w prawidłowym funkcjonowaniu bramy jest blokowanie się jej skrzydła podczas otwierania i zamykania. Aby nadać mu odpowiednią płynność, konieczne jest regularne smarowanie prowadnic bramy garażowej i innych ruchomych elementów, takich jak zawiasy i sprężyny. Smarowania nie wymagają jedynie rolki, które zostały wykonane z plastiku. 

Zalecaną częstotliwość tego rodzaju prac konserwacyjnych znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta konkretnej bramy. Czym smarować bramę garażową? Zawiasy i sprężyny należy pokrywać specjalnymi smarami przeznaczonymi do tego typu prac. Wygodne jest stosowanie ich w spreju, które łatwo docierają do wszelkich trudno dostępnych miejsc.

Powodem, dla którego bramy garażowenie działają tak, jak powinny, mogą być też koła pasowe, o które może zaczepiać panel. Są to elementy zużywające się w trakcie wielokrotnego otwierania i zamykania bramy, stąd też wymagają wymiany.

Największy kłopot pojawia się wtedy, gdy montaż bramy garażowej został niepoprawnie zrealizowany. Szczególny problem jest wówczas, gdy montażyści nie przyłożyli się do prawidłowego osadzenia prowadnic, czyli elementów, po których porusza się całe skrzydło oraz sprężyn, które powinny się dokładnie prostować podczas naciągania. Jeśli tak nie jest, mamy do czynienia z poważną usterką. Niestety w takich przypadkach konieczne jest zdemontowanie bramy i jej ponowne zainstalowanie.

Porada eksperta

Aby uniknąć przykrych niespodzianek już na etapie użytkowania bramy, warto sprawdzić jej działanie zaraz po zamontowaniu. Pamiętaj o tym, że skrzydło nie może posiadać żadnych rozszczelnień i musi płynnie przesuwać się po prowadnicach w trakcie otwierania oraz zamykania. Ważne jest również to, aby te procesy nie wymagały użycia większej siły fizycznej.

Przeczytaj także: Co to jest poliuretan?

Wymiana sprężyny w bramie garażowej uchylnej 

Tak samo, jak koła pasowe, które mogą uniemożliwiać płynne otwieranie i zamykanie skrzydła, zużyciu ulegają sprężyny odpowiadające za równoważenie ciężaru bramy garażowej podczas jej pracy. Warto pamiętać o tym, że producenci bram jasno określają żywotność sprężyn, podając maksymalną ilość cykli, po której ulegają one zużyciu. Po tym czasie elementy pękają i konieczna jest niezwłoczna wymiana sprężyny w bramie garażowej uchylnej, ponieważ bez tych elementów funkcjonowanie bramy nie jest bezpieczne. 

Niektóre modele bram garażowych posiadają specjalne zabezpieczenie, które zatrzymują skrzydło, gdy dojdzie do pęknięcia sprężyn. Należy pamiętać o tym, że wymiana tych elementów nie jest łatwa i zadanie to powinno się powierzać specjalistom.

Porada eksperta

O ile naprawa bramy garażowej polegająca na wymianie zużytych sprężyn jest dość trudna, o tyle w ramach regularnej konserwacji można zadbać o inne zabezpieczenia bramy garażowej, które wpływają na bezpieczeństwo jej użytkowania. Mowa tutaj nie tylko o standardowych zabezpieczeniach przeciążeniowych, ale także fotokomórkach. To elementy, które sprawiają, że brama zatrzymuje się i cofa w momencie napotkania przeszkody.

Naprawa bramy garażowej przy zbyt głośnym działaniu

Kiedy otwieranie i zamykanie skrzydła jest stosunkowo płynne oraz bezpieczne, może przeszkadzać jego zbyt głośne funkcjonowanie. W takim przypadku można doszukać się kilku źródeł problemów, a najważniejsze jest ich właściwe zlokalizowanie. 

Na początku warto sprawdzić, czy ruchome elementy skrzydła, które są wykonane z metalu, nie uległy korozji. Jeśli są zardzewiałe, konieczna jest możliwie najszybsza interwencja. Należy je w takiej sytuacji dokładnie oczyścić z nalotów rdzy oraz zakonserwować przy użyciu specjalnego smaru do bram garażowych, odpornego na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych – szczególnie wilgoci i zmian temperatur.

Konserwując poszczególne elementy bramy, nie należy zapominać o regularnym smarowaniu prowadnic, zawiasów, sprężyn, łożysk rolek czy łańcucha. Wszystkie te elementy odpowiadają nie tylko za płynne działanie skrzydła, ale także ciche otwieranie i zamykanie bramy. 

Warto pamiętać również o tym, że po nałożeniu odpowiedniego środka należy kilkakrotnie otworzyć i zamknąć bramę, co umożliwi dotarcie smarowi we wszelkie trudno dostępne miejsca. Nie zapominaj o usunięciu nadmiaru preparatu.

Porada eksperta

Smarowanie to jednak nie wszystko. Pamiętaj, że zbyt głośna praca skrzydła może być spowodowana złym ustawieniem rolek jezdnych, które wymagają dokręcenia. Może się także okazać, że rolki są zużyte, a to sprawia, że trzeba je wymienić na nowe.

Czyszczenie bramy garażowej

Przeprowadzając przegląd i konserwację bramy garażowej, nie zapominaj też o podstawowym zadaniu, jakim jest zadbanie o jej czystość. Nie chodzi tutaj tylko o estetyczny wygląd bramy na zewnątrz. Nagromadzone w poszczególnych elementach zabrudzenia, podobnie jak inne usterki, mogą być powodem niepoprawnego funkcjonowania skrzydła. Podstawą jest wyeliminowanie wszelkich zabrudzeń znajdujących się w prowadnicach – to tam pojawia się ich zdecydowanie najwięcej.

Do czyszczenia niewielkich zabrudzeń wystarczy sucha ściereczka lub miękka szczotka. Wygodnym sposobem na pozbycie się zabrudzeń może być też użycie odkurzacza albo dmuchawy, która skutecznie rozprawi się ze zbędnymi elementami. By zadbać o ładny wygląd bramy garażowej zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie, wystarczy użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego preparatu czyszczącego. 

Jeśli skrzydło jest z kolei wyposażone w przeszklenia, warto użyć miękkiej i wilgotnej ściereczki oraz płynu do mycia okien. Pamiętaj jednocześnie o tym, że bramy nie wolno polewać wodą, jeśli jest wyposażona w silnik, przewody elektryczne czy jednostkę centralną. Kontakt elementów elektrycznych z wodą może nie tylko je uszkodzić, ale być również niebezpieczny dla ludzi – grozi porażeniem prądem.

Zainspiruj się: Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Naprawa bramy garażowej a jej prawidłowe użytkowanie

Warto pamiętać o tym, że niepoprawne użytkowanie bramy garażowej może doprowadzić do powstania poważniejszych uszkodzeń, a także niebezpiecznych sytuacji dla zdrowia i życia Twojego oraz osób przebywających w pobliżu pracującego skrzydła. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, gdy użytkujesz niesprawną bramę garażową. 

Brama posiadająca jakiekolwiek usterki i uszkodzenia nie powinna być użytkowana aż do momentu ich wyeliminowania. Pamiętaj również o tym, by nie była podnoszona ani opuszczana wtedy, gdy w jej obrębie przebywają dzieci, zwierzęta oraz przedmioty, które możesz uszkodzić. Podczas zamykania zwróć szczególną uwagę na to, czy w miejscu styku podłogi z dolną uszczelką nie znajdują się żadne elementy o ostrych krawędziach.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, użytkując bramę garażową. Jeśli będziesz się stosować do powyższych wskazówek, zwiększysz żywotność i skuteczność działania bramy, a wymiana segmentu na nowy model jeszcze przez długi czas nie będzie konieczna.