Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Opryskiwacze ogrodowe, sadownicze czy domowe służą zarówno do zraszania roślin, jak i rozpylania środków ich ochrony, a także do rozsiewania nawozów. Poza tymi funkcjami możemy niektórych opryskiwaczy użyć także do bielenia drzew. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić.

Kryteria wyboru opryskiwacza

Głównym kryterium wyboru powinna być wielkość działki lub ogrodu oraz ewentualnie rodzaj innych zadań do wykonania przy domu (na balkonie, tarasie, w szklarni). Wybierając opryskiwacz, weź zatem pod uwagę czynności, jakie będziesz musiał wykonywać przy jego użyciu Czy będziesz korzystać z niego jedynie w celu zraszania roślin? Czy również do intensywnego chronienia i zapobiegania chorobom, szkodnikom, zasilania nawozami lub wapnowania? 

Inny rodzaj opryskiwacza przyda się w małym przydomowym ogródku warzywnym, a inny w sadzie z licznymi drzewami owocowymi. Warto także wziąć pod uwagę pojemność danego narzędzia. Większe urządzenia akumulatorowe wyposażone są w duże kilkunastolitrowe zbiorniki na płyn. Jest to praktyczne rozwiązanie, które w połączeniu z napędem akumulatorowym nie wymaga dużego wysiłku podczas pompowania i spryskiwania roślin.

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, jakie znajdują się w zestawie razem z urządzeniem. Jaki opryskiwacz akumulatory kupić? Ten, który ma najbogatsze wyposażenie. Może to być zestaw dodatkowych dysz, zapasowa bateria lub ładowarka. Nie każdy model jest z takim wyposażeniem oferowany, dlatego warto na to zwrócić uwagę. W pierwszej chwili może się to wydawać nieistotne, jednak podczas pracy może okazać się, że dodatkowe lance znacznie ułatwiają opryskiwanie trudno dostępnych  miejsc.

Koniecznie także zwróć uwagę na jakość wykonania danego modelu. Ważna jest trwałość materiałów, z których wykonany jest opryskiwacz. Warto trochę dłużej poszukać i znaleźć odpowiedni model, niż kupić pierwszy z brzegu, a potem żałować swojego pochopnego wyboru.

Uwzględnić warto także rodzaj urządzenia. Czy ma to być zwykły ręczny opryskiwacz? Jaki wybrać najlepiej do małego ogródka lub na przydomowy balkon? Urządzenia spalinowe lub akumulatorowe lepiej sprawdzą się w dużych ogrodach, na działkach i w sadach owocowych.

Przeczytaj także: Różne rodzaje latarek i ich zastosowanie

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Jaki opryskiwacz do ogrodu? Rodzaje dostępnych urządzeń

Opryskiwacz do niewielkich ogrodów

Do najmniejszych zadań – bardzo małych ogródków i balkonowego oraz doniczkowego opryskiwania – wystarczą najprostsze, ręczne opryskiwacze o działaniu pulsacyjnym. Rozpryskują one ciecz jedynie w momencie naciskania dźwigni. Mają niewielką pojemność, zwykle od 0,5 do 2 litrów. Wyposażone są w pompkę oraz dźwignię do bezpośredniego tłoczenia cieczy. Opryskiwanie wymaga dość intensywnej pracy, dlatego takie urządzenia nie sprawdzą się na większych powierzchniach.

Do nieco większych zadań warto pomyśleć o wygodniejszym ciśnieniowym spryskiwaczu ręcznym. Zasada jego działania polega na wpompowaniu za pomocą dźwigni powietrza do pojemnika z cieczą. Wzrost ciśnienia wewnątrz zbiornika powoduje wtłaczanie cieczy do rurki z filtrem i szczelnym zaworem. Gdy zawór zostanie odblokowany, ciecz rozpyla się po przejściu przez dyszę. Warto na bieżąco uzupełniać ilość wpompowywanego powietrza do zbiornika dla zapewnienia równomiernego rozpylania cieczy.

Pojemność ręcznych spryskiwaczy ciśnieniowych to około 1,5 do 2 litrów. Warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na modele posiadające trwalsze i precyzyjniejsze dysze. Słabo sprawdzają się dysze z tworzywa, lepsze będą z mosiądzu, wymienne z ewentualną sztuką zapasową w komplecie. Dostępne są także dysze o regulowanym kącie rozpylania cieczy.

Opryskiwacze do dużych ogrodów

Większą pojemność i wydajność mają opryskiwacze ciśnieniowe ręczne naramienne z lancą, mieszczą od 5 do 12 litrów cieczy. Pasek na plecach ułatwia dźwiganie ciężaru. Dodatkowo posiadają lancę, która może być teleskopowa – dla ułatwienia sięgania wzwyż i w głąb – o długości nawet do kilku metrów.

Z pomocą trzymanego uchwytu pompy wtłaczamy powietrze do zbiornika z cieczą. Zabezpieczeniem przed nadmiernym ciśnieniem w zbiorniku jest specjalny zawór bezpieczeństwa. Są także modele wyposażone w manometr. W naramiennych opryskiwaczach ciśnieniowych ciecz wydostaje się przez dyszę przymocowana do lancy. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i możliwości regulacji dyszy oraz dostępność akcesoriów i części zamiennych.

Tego typu opryskiwacze mogą być wystarczające dla posiadaczy ogrodów przydomowych lub działkowych za miastem. Skutecznie opryskamy nimi większe grupy roślin, trawniki czy korony drzew.

Wygodne opryskiwacze do dużych i bardzo dużych powierzchni

Chcąc wygodnie opryskać większe powierzchnie, możemy użyć opryskiwacza ciśnieniowego ręcznego plecakowego z lancą. Najistotniejszą różnicę, w porównaniu z poprzednim typem, stanowi sposób noszenia. Pojemność tego urządzenia umieszczonego na plecach (na wzór plecaka) może być większa, bo wynosi od 12 do 20 litrów. Z boku zbiornika poruszamy co jakiś czas dźwignią napędu wydajnej pompy. Na rękojeści lancy opryskiwacza może znajdować się kontrolny manometr, a także regulator ciśnienia cieczy i stopnia jej rozdrobnienia.

Jeszcze większy komfort zapewni nam opryskiwacz ciśnieniowy wózkowy. Jest on wyposażony w koła, dzięki czemu może dźwigać jeszcze większą ilość cieczy do oprysków. Nie stwarza przy tym problemów z przemieszczaniem.

Innym istotnym ułatwieniem będzie zastosowanie opryskiwacza akumulatorowego. Opryskiwanie odbywa się wówczas bez konieczności ręcznego pompowania zbiornika, co jest dużym udogodnieniem dla dużych powierzchni. 

Zobacz też: Usuwanie odpadów podczas remontu – o czym pamiętać

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Ile kosztują różne rodzaje opryskiwaczy?

Wiesz już, jakie są rodzaje opryskiwaczy oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia. Czas teraz odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – ile kosztują opryskiwacze?

Ceny opryskiwaczy są zróżnicowane:

– podstawowy, najprostszy i najmniejszy opryskiwacz do ogrodu dostaniemy już za kilka do kilkunastu złotych;

– ręczne opryskiwacze ciśnieniowe o pojemności do 2 litrów kosztują około kilkudziesięciu złotych;

– opryskiwacz naramienny, plecakowy lub wózkowy to koszt 100-500 złotych;

– za wysokiej jakości, pojemne urządzenie akumulatorowe musimy zapłacić powyżej 1000 złotych.

To, jaki opryskiwacz kupić tak naprawdę zależy od tego, do jakich celów będziesz go używał. Jeżeli chcesz spryskiwać rośliny na balkonie, wybierz małe, ręczne urządzenie. Jest ono wygodne, a jego pojemność także jest wystarczająca. Natomiast, gdy jesteś właścicielem dużego ogrodu, to zastanów się, jaki opryskiwacz plecakowy mieści się w Twoim budżecie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jaki model wybrać i jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w wielohektarowym sadzie. Jeżeli wiesz już jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, to zapraszamy Cię do odwiedzenia sklepu Castorama. Znajdziesz tutaj szeroki wybór wysokiej jakości urządzeń oraz akcesoriów do nich. Dzięki nim stworzysz Twój wymarzony ogród, który będzie cieszył oko o każdej porze roku.