Produkty

Jaki opryskiwacz wybrać do naszego ogrodu?

Jaki opryskiwacz wybrać do naszego ogrodu?

Opryskiwacze ogrodowe, sadownicze czy domowe służą zarówno do zraszania roślin, jak i rozpylania środków ich ochrony, a także do rozsiewania nawozów. Poza tymi funkcjami możemy niektórych opryskiwaczy użyć także na przykład do bielenia drzew.

opryskiwacz ogrodowyKryteria wyboru opryskiwacza

Głównym kryterium wyboru powinna być wielkość działki lub ogrodu oraz ewentualnie rodzaj innych zadań do wykonania przy domu (na balkonie, tarasie, szklarni). Uwzględnić więc powinniśmy czynności, jakie przewidujemy, że bedziemy musieli wykonywać przy użyciu opryskiwacza. Czy bedziemy korzystać z niego jedynie w celu zraszania roślin, czy również intensywnego chronienia i zapobiegania chorobom, szkodnikom, zasilania nawozami czy też wapnowania.

Opryskiwacz do niewielkich ogrodów

Do najmniejszych zadań – do bardzo małych ogródków i głównie balkonowego oraz doniczkowego opryskiwania – wystarczą najprostsze, ręczne opryskiwacze o działaniu pulsacyjnym. Rozpryskują one ciecz jedynie w momencie naciskania dźwigni. Mają niewielką pojemność, zwykle od 0,5 do 2 litów.Wyposażone są w pompkę oraz dźwignię do bezpośredniego tłoczenia cieczy. Opryskiwanie wymaga dość intensywnej pracy, dlatego takie urządzenia nie sprawdzą się na większych powierzchniach.

Do nieco większych zadań warto pomyśleć o wygodniejszym ciśnieniowym spryskiwaczu ręcznym. Zasada jego działania polega na wpompowaniu za pomocą dźwigni powietrza do pojemnika z cieczą. Wzrost ciśnienia wewnątrz zbiornika powoduje wtłaczanie cieczy do rurki z filtrem i szczelnym zaworem. Gdy zawór zostanie odblokowany, ciecz rozpyla się po przejściu przez dyszę. Warto na bieżąco uzupełniać ilość wpompowywanego powietrza do zbiornika dla zapewnienia równomiernego rozpylania cieczy.

Pojemność ręcznych spryskiwaczy ciśnieniowych to około 1,5 do 2 litrów. Watro przy ich zakupie zwrócić uwagę na modele posiadające trwalsze i precyzyjniejsze dysze. Słabo sprawdzają się dysze z tworzywa, lepsze będą z mosiądzu, wymienne z ewentualną sztuką zapasową w komplecie. Dostępne są także dysze o regulowanym kącie rozpylania cieczy.

Opryskiwacze do dużych ogrodów

Większą pojemność i wydajność mają opryskiwacze ciśnieniowe ręczne naramienne z lancą, mieszczą od 5 do 12 litrów cieczy. Pasek na plecach ułatwia dźwiganie ciężaru. Dodatkowo posiadają lancę, która może być teleskopowa – dla ułatwienia sięgania wzwyż i w głąb – o długości nawet do kilku metrów.

Za pomocą trzymanego uchwytu pompy wtłaczamy powietrze do zbiornika z cieczą. Zabezpieczeniem przed nadmiernym ciśnieniem w zbiorniku jest specjalny zawór bezpieczeństwa. Są także modele wyposażone w manometr. W naramiennych opryskiwaczach ciśnieniowych ciecz wydostaje się przez dyszę przymocowana do lancy. Watro zwrócić uwagę na jakość wykonania i możliwości regulacji dyszy oraz dostępność akcesoriów czy części zamiennych.

Tego typu opryskiwacze mogą być wystarczające dla posiadaczy ogrodów przydomowych czy działkowych za miastem. Skutecznie opryskamy nimi większe grupy roślin, trawniki czy korony drzew.

Wygodne opryskiwacze do dużych i bardzo dużych powierzchni

- Chcąc wygodnie opryskać większe powierzchnie, możemy użyć opryskiwacza ciśnieniowego ręcznego plecakowego z lancą. Najistotniejszą różnicę, w porównaniu z poprzednim typem, stanowi sposób noszenia. Pojemność tego umieszczonego na plecach (na wzór plecaka) opryskiwacza może być większa, bo od 12 do 20 litrów. Z boku zbiornika poruszamy co jakiś czas dźwignią napędu dość wydajnej pompy. Na rękojeści lancy opryskiwacza może znajdować się kontrolny manometr, a także regulator ciśnienia cieczy i stopnia jej rozdrobnienia.

- Jeszcze większy komfort zapewni nam opryskiwacz ciśnieniowy wózkowy. Jest on wyposażony w koła, dzięki czemu może dźwigać jeszcze większą ilośc cieczy do oprysków. Nie stwarza przy tym problemów z przemieszczaniem.opryski w ogrodzie

- Innym istotnym ułatwieniem będzie zastosowanie opryskiwacza akumulatorowego. Opryskiwanie odbywa się wówczas bez konieczności ręcznego pompowania zbiornika.

Ile za to zapłacimy?

Ceny opryskiwaczy są zróżnicowane, ale:

- najprostsze i najmniejsze opryskiwacze dostaniemy już za kilka do kilkunastu złotych,
- ręczne opryskiwacze ciśnieniowe o pojemności do 2 l kosztują koło kilkudziesięciu złotych,
- za opryskiwacz naramienny, plecakowy czy wózkowy zapłacimy od 100 do 500 złotych,
- opryskiwacze akumulatorowe to już koszt ponad 1 tysiąca aż do kilku tysięcy złotych.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Nawóz z pokrzywy – jak go zrobić i stosować

Nawóz z pokrzywy – jak go zrobić i stosować
Osoby o zamiłowaniu do ogrodnictwa z pewnością wyposażone są w nawozy różnego typu. Nie zawsze jednak gotowy środek będzie niezbędny – korzystając z t...
Czytaj więcej

Najważniejsze wiosenne opryski drzewek owocowych

Najważniejsze wiosenne opryski drzewek owocowych
Opryski drzew owocowych pozwalają na ich zdrowy i szybki wzrost. Bez oprysków plony mogą być znacznie słabsze, bo drzewom zagrażają poważne choroby, k...
Czytaj więcej

Rośliny energetyczne

Rośliny energetyczne
Kwestia energii odnawialnej jest jednym z kluczowych zagadnień XXI wieku, dlatego poszukiwania alternatyw dla paliw kopalnych obejmują wszystkie możli...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki opryskiwacz wybrać do naszego ogrodu?