Produkty

Jakiej szlifierki użyć do tynków?

Jakiej szlifierki użyć do tynków?

Podczas szlifowania zależy nam na uzyskaniu idealnie gładkiej i równej powierzchni. Do uzyskania takiego efektu potrzebujemy dobrego sprzętu, który ułatwi i uprzyjemni nam to żmudne zajęcie. Na rynku dostępne są różne rodzaje szlifierek, jednak nie wszystkie nadają się do tynków. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Ściany szlifujemy najczęściej w trakcie remontu, aby przygotować je do malowania czy tapetowania. Możemy zrobić to ręcznie, przy pomocy papieru ściernego, jednak na dłuższą metę będzie to uciążliwe. Warto wtedy sięgnąć po szlifierkę i ułatwić sobie pracę, oszczędzając dzięki temu cenny czas.

Szlifierka do tynku...

Dla laika wybór szlifierki może okazać się bardzo trudnym zadaniem. W marketach dostępne są sprzęty, które różnią się parametrami technicznymi i przeznaczeniem. Jeżeli naszym głównym celem jest szlifowanie tynków, to wybór powinien paść na szlifierkę oscylacyjną. Nadaje się ona do prac na płaskich i równych powierzchniach. Bez problemu dociera również do narożników – jest to możliwe dzięki prostokątnej stopie, która jest istotnym elementem tego urządzenia. Im większa stopa, tym szybciej uda nam się oszlifować powierzchnię. Należy jednak liczyć się z tym, że dużo ciężej będzie nam precyzyjnie przygotować małe i trudno dostępne powierzchnie. Długość stopy może wahać się od 185 do 230 milimetrów, a szerokość od 90 do 115. Na jakość i dokładność pracy duży wpływ ma ilość oscylacji. Szlifierki tego rodzaju wykonują 10 000-25 000 cykli na minutę (np. w urządzeniach Erbauer). W niektórych modelach sami możemy ustawić prędkość oscylacji. Wybierając szlifierkę do tynku, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale również na jej konstrukcję. Urządzenie powinno być lekkie, a praca z nim nie wymagać dużych nakładów siły. Zwróćmy także uwagę na dodatki: w komplecie możemy dostać wymienne tarcze różnych wielkości czy worki na pył.

szlifierka oscylacyjna erbauer Szlifierka oscylacyjna Erbauer 1/4 240 W

...i do zadań specjalnych

Szlifierka oscylacyjna (np. szlifierka oscylacyjna Erbauer) przyda nam się również do szybkiej obróbki drewnianych powierzchni. Z łatwością oszlifujemy drzwi, drewniane blaty kuchenne czy meble o prostym wykończeniu. Jeżeli zależy nam na większej uniwersalności, to warto przyjrzeć się szlifierkom mimośrodowym. Z ich pomocą możemy pracować na powierzchniach metalowych i drewnianych, wklęsłych i wypukłych. Sprawdzą się nawet w polerowaniu elementów samochodowej karoserii, a po zmianie tarczy mogą pełnić funkcję polerki. Wydajność pracy z tym urządzeniem zależy głównie od średnicy tarczy – im jest większa, tym szybciej poradzimy sobie z oszlifowaniem powierzchni.

szlifowanie tynku szlifierka oscylacyjna erbauer Szlifierka oscylacyjna Erbauer 1/3 260 W

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie
Tradycyjne tynki grubowarstwowe nakładane są bezpośrednio na mury. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed niekorzystnymi warunkami...
Czytaj więcej

Które tynki cienkowarstwowe są najlepsze?

Które tynki cienkowarstwowe są najlepsze?
Tynki cienkowarstwowe pozwalają wykonać elegancką fasadę, która stanie się wizytówką naszego domu. Wybór wypraw tynkarskich jest bardzo szeroki. Który...
Czytaj więcej

Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać

Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać
Jeśli szukamy niecodziennych pomysłów na wykończenie naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na tadalekt – tradycyjny marokański tynk wapienny. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.11.2016
Ja teraz dostałem na testy nowego Boscha (PMF 350 CES) - szlifierka i piłka w jednym. Na tyle na ile zdążyłem na nim popracować to bardzo wygodna jest szybka wymiana narzędzi i skuteczny system antywibracyjny.

Ocena i komentarz dla:

Jakiej szlifierki użyć do tynków?