icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Różne rodzaje latarek i ich zastosowanie

Latarka jest urządzeniem przydatnym w różnych dziedzinach życia. Czasami potrzebujemy jej, gdy chcemy bezpiecznie przejść po zmroku po ciemnym podwórzu, nieraz okazuje się niezbędna przy awariach prądu, ale też sprawdza się na różnorakich wycieczkach i wyjazdach. Rodzajów latarek, jak ich zastosowań, jest wiele – przyjrzyjmy się więc poszczególnym typom tych urządzeń.

Latarki EDC – co kryje ten skrót?

Every day carry – ten angielski zwrot oznacza latarki do codziennego użytku, dlatego pierwszymi jego literami oznacza się podstawowe modele latarek. Najczęściej są to modele kompaktowe, swobodnie mieszczące się w dłoni, torebce, szufladzie czy kieszeni. Stosowanym w nich źródłem światła popularnie jest dioda LED o właściwościach energooszczędnych i doskonałej żywotności. Rozświetlają one przestrzeń na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów w zależności od modelu. Warto je posiadać zarówno na wyposażeniu mieszkania, jak i przy sobie.

Różne rodzaje latarek i ich zastosowanie

Latarki czołowe dla aktywnych

Ich nazwa bierze się od ciekawego sposobu mocowania na głowie – na opasce lub gumce. Dzięki takiemu rozwiązaniu latarka doskonale rozjaśni przestrzeń przed nami, ale nie będzie zajmowała nam rąk. Z tego względu często stosowana jest przez turystów, biegaczy i rowerzystów, ale też świetnie sprawdza się podczas majsterkowania i wykonywania precyzyjnych zadań. Więcej o latarkach czołowych dowiemy się z tego artykułu.

Uwaga!

Kupując latarkę czołową, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy jest wodoodporna. Najczęściej będziemy jej używali bowiem na świeżym powietrzu, uprawiając sport lub podczas pieszych wędrówek. Może nas więc zaskoczyć ulewa, a wówczas niezabezpieczona przed wilgocią latarka może przestać działać.

Latarki turystyczne i survivalowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, turyści często decydują się na latarki czołowe. Oprócz tego wybierają jednak również modele emitujące mocniejsze światło i cechujące się wyższą wytrzymałością mechaniczną. Latarki survivalowe najczęściej posiadają wzmocnioną, nieraz gumową obudowę, która ochroni ją przed zniszczeniem na skutek upadku czy uderzenia. Ponadto powinna być wodoodporna i długo działać na jednym zestawie baterii. Ważne też, aby posiadała tryb umożliwiający wzywanie pomocy sygnałem SOS.

Zobacz także: Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane

Różne rodzaje latarek i ich zastosowanie

Latarki taktyczne do zadań specjalnych

Korzystają z nich najczęściej pracownicy służb mundurowych. Pozwalają na ustawienie strumienia światła – punktowy lub rozproszony w zależności od potrzeb i konkretnej sytuacji. Wyróżniają się także bardzo wysoką trwałością i są chronione przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo często posiadają specjalny uchwyt pozwalający na mocowanie latarki na broni.

Dowiedz się: Jak posprzątać po remoncie

Latarki rowerowe – dla bezpiecznej jazdy

Wybierając latarkę rowerową musimy wybrać taką, która nie tylko zaznaczy naszą obecność na drodze, ale również i nam zapewni doskonałe pole widzenia przed nami. To akcesorium niezbędne jest nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale i w trudnych warunkach atmosferycznych w ciągu dnia. Ważne, aby taka latarka miała kilka trybów działania, by można było ją dostosować do potrzeb, ale też specjalne mocowanie, które pomoże przytwierdzić ją np. do kierownicy.