Produkty

Naprawianie drewnianych drzwi

Naprawianie drewnianych drzwi

Uszkodzenie drzwi nie musi wiązać się z koniecznością kupna nowych. Niektóre usterki można z powodzeniem usunąć samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

naprawa poszyciaMiejscowa naprawa poszycia drzwi drewnianych

Zdarza się, że poszycie drzwi drewnianych (deski łączone na pióro i wpust) zaczyna gnić. Najczęściej proces rozpoczyna się od dolnej części skrzydła drzwiowego – przekrój czołowy deski jest podatny na działanie wilgoci. W takiej sytuacji naprawę trzeba przeprowadzić kompleksowo.

Potrzebne narzędzia:

- piła płatnica (opcjonalnie frezarka elektryczna do drewna)
- piła otwornica lub wyrzynarka elektryczna
- dłuto
- klej do drewna
- gwoździe

Na wstępie zdejmujemy drzwi i odcinamy zepsute/gnijące deski. Jeżeli konieczne jest odcięcie deski w miejscu poprzeczki, najpierw używamy piły płatnicy (lub frezarki elektrycznej do drewna), następnie wykończamy ten etap prac dłutem (jeśli mamy odpowiedni dostęp do danego elementu, lepiej jest użyć piły otwornicy albo wyrzynarki elektrycznej).

Jeżeli zniszczeniu uległ tylko koniec jednej deski, to cięcie należy wykonać prostopadle. W przypadku kilku desek tniemy je pod kątem 45°. Nowe deski powinny być trochę dłuższe od odciętych fragmentów. Klej do drewna nakładamy na ukośną powierzchnię czołową. Trzeba uważać, żeby niechcący nie nanieść kleju na połączenia desek. Upewniamy się, że deski są dobrze osadzone i przybijamy je do poprzeczki gwoździami (dwa wystarczą). Końce wymienionych desek równamy z krawędzią drzwi.

Pęknięty ramiak drzwi wewnętrznych

Potrzebne narzędzia:

- klej do drewna
- folia polietylenowa
- drewniane bloczki
- drewniane kołki
- strug
- szpachlówka do drewna
- kawałek drewna (opcjonalnie)

ościeżnica regulowanaJeśli pęknięcie ramiaka jest nieduże, można próbować skleić to miejsce klejem do drewna. Jeżeli uszkodzeniu uległo drewno w bezpośredniej bliskości wkrętów, którymi zamocowane są zawiasy, w miejsca po śrubach należy wkleić drewniane kołki. Na koniec sklejony fragment wyrównujemy strugiem. Ubytki w drzwiach wypełniamy szpachlówką do drewna.

Gdy uszkodzenie ma dużą powierzchnię, trzeba usunąć wadliwy fragment – robimy to za pomocą dłuta, tak by końce zagłębienia były ścięte pod kątem 45°. Powstały ubytek musi mieć regularny kształt. W to miejsce wklejamy nowy kawałek drewna (musi on być nieznacznie wyższy i szerszy od wymienianego). Po wyschnięciu kleju (czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu) wystające krawędzie należy zrównać strugiem ze starą częścią drzwi. Tak naprawione drzwi możemy ponownie zamontować.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Jak odnowić meble lakierowane?

Jak odnowić meble lakierowane?
Naturalne drewno zabezpiecza warstwa lakieru. Nawet jeśli pojawią się na niej ślady zużycia, zniwelujesz je bez większej trudności. I to w domowym zac...
Czytaj więcej

Jak odnowić panele? Sprawdź skuteczne metody

Jak odnowić panele? Sprawdź skuteczne metody
Wygląd Twojej podłogi przestał Cię zadowalać? Coraz częściej zauważasz na panelach rysy, ubytki i niedoskonałości? W takim razie to znak, że Twojej po...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Naprawianie drewnianych drzwi