LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Rośliny zewnętrzne

Strzałka w prawo

Sadzonki róż

Strzałka w prawo

Sadzonki róż

Róże to piękne kwiaty, które są kochane przez ogrodników na całym świecie. W Polsce są jednym z najpopularniejszych elementów ogrodu, ze względu na ich urodę, piękny zapach i różnorodność gatunków. Rosnące w ogrodach róże zwykle wymagają odpowiedniej pielęgnacji - regularnego nawożenia, przycinania i podlewania. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór różnych odmian róży, od klasycznych róż o pełnym, romantycznym wyglądzie, po nowoczesne hibrydy, takie jak róże miniaturowe.

Filtry

Sadzonki róż

Róże to piękne kwiaty, które są kochane przez ogrodników na całym świecie. W Polsce są jednym z najpopularniejszych elementów ogrodu, ze względu na ich urodę, piękny zapach i różnorodność gatunków. Rosnące w ogrodach róże zwykle wymagają odpowiedniej pielęgnacji - regularnego nawożenia, przycinania i podlewania. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór różnych odmian róży, od klasycznych róż o pełnym, romantycznym wyglądzie, po nowoczesne hibrydy, takie jak róże miniaturowe.

23 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Rośliny zewnętrzne

Wyświetlanie 23 z 23 produktów

RÓŻE OGRODOWE – PIĘKNA DEKORACJA

Róże ogrodowe to jedne z najpiękniejszych roślin, jakie możesz uprawiać na swojej działce. Dzięki nim Twoja posesja będzie prezentować się doskonale i stanie się wspaniałą wizytówką Twojego domu. Sadzonki róż w różnych odmianach, które sprawią, że Twój ogród będzie nastrojowym i eleganckim zakątkiem. Będą one nie tylko doskonale wyglądać na tle ogrodowej zieleni, ale także łatwo zestawisz je z innymi roślinami kwitnącymi na Twojej działce.

Wybierając róże ogrodowe herbaciane, bordowe lub żółte, wzbogacisz swoją ogrodową aranżację o niebanalne udekorowanie. Uwzględniając sadzonki róż podczas planowania swojego ogrodu sprawisz, że stanie się on miejscem znakomicie nadającym się do wypoczynku na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że do wyboru masz zarówno róże rabatowe, jak też gatunki idealnie nadające się do posadzenia przy pergoli czy ścianie budynku. Okazy wielokwiatowe świetnie prezentują się jako unikalna dekoracja, zaś gatunki płożące ozdobią trawnik w nietypowy sposób.

ZALETY RÓŻ W OGRODZIE

Różnorodność gatunków róż sprawia, że bez problemu możesz zaplanować ciekawy efekt wizualny w swoim ogrodzie. Gdy dobierzesz okazy adekwatnie do panujących warunków, możesz przebierać w kolorach kwiatów. W przypadku najbardziej popularnych okazów wielokwiatowych dobrze jest wybrać jeden kolor, który będzie dominował i przyciągał wzrok. Z kolei róże rabatowe będą dobrze wyglądały, zestawione w kilku wersjach barwnych. W tym przypadku pastelowe róże herbaciane dodadzą spokojnego charakteru zakątkowi w ogrodzie, zaś intensywne, bordowe odcienie przyciągną wzrok. Pomiędzy nimi dobrze zaprezentują się odmiany białe.

Róże ogrodowe to świetny wybór, jeśli zależy Ci na nietypowym zagospodarowaniu przestrzeni. Róże pnące pięknie wyglądają w zestawieniu z pergolą, ale ozdobią również ścianę altany czy płotek oddzielający część wypoczynkową ogrodu. Mogą osiągać wysokość nawet do kilku metrów, dlatego są ciekawym sposobem na zakrycie nieestetycznych ścian starych budynków gospodarczych. Ich przeciwieństwem są natomiast róże okrywowe. Zasadź je w jasnym miejscu jako przerywnik dla tradycyjnego trawnika. Utworzą piękny, barwny kobierzec, który dobrze wyeksponuje geometryczne elementy aranżacji zieleni.

JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ RÓŻE OGRODOWE?

Wszystkie róże ogrodowe, bez względu na rodzaj czy gatunek, potrzebują odpowiedniego stanowiska. Najlepiej rosną w miejscu ciepłym i jasnym. Nie sadź ich jednak przy południowych stronach budynku czy ogrodu, bo będą wówczas narażone na palące słońce. Może to sprawić, że kwiaty będą szybciej przekwitać, zaś rośliny o ciemnych kwiatach ulegać poparzeniom słonecznym. Z tego względu nie wybieraj stanowiska silnie nasłonecznionego. Postaraj się też sadzić róże z dala od miejsc zacienionych, wilgotnych i chłodnych, bo zwiększają one ryzyko pojawienia się groźnych dla tych roślin chorób wywoływanych przez grzyby. Unikaj też miejsc wietrznych, na przykład na przeciągach, przy rogach budynków, w miejscach odsłoniętych.

Wszystkie sadzonki róż trzeba posadzić w odpowiedniej glebie. Choć istnieją grupy gatunków, które nie mają dużych wymagań – należą do nich na przykład róże parkowe – to w większości przypadków róże w ogrodzie potrzebują dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby o odczynie zasadowym. Jeśli gleba jest kwaśna, należy zaprawić ją mieloną kredą przynajmniej cztery tygodnie przed sadzeniem róż. Pożądany odczyn pH wynosi około 6,5. Gleba mało urodzajna wymaga wprowadzenia odkwaszonego torfu na rok przed posadzeniem róż. Z ziemi należy usunąć kamienie i inne przeszkody dla systemu korzeniowego, a także zasilić ją kompostem nie tylko w miejscu sadzenia róż, ale też w promieniu około pół metra.

Sadzonki róż przed posadzeniem musisz odpowiednio przygotować. Na początek wyjmij je z doniczki i usuń resztki ziemi. Następnie skróć korzenie do około dwudziestu centymetrów, a także usuń martwe odnogi. Cały system korzeniowy umieść w wodzie z dodatkiem środków grzybobójczych – na wypadek, gdyby roślina była zarażona. Potem wsadź różę do odpowiednio przygotowanej ziemi, rozkładając promieniście korzenie. Zabezpiecz je warstwą gleby od góry i podlej roślinę.

Jeśli zależy Ci na tym, aby jak najmniej czasu poświęcać na pielęgnację róż, zdecyduj się na gatunki z odpowiedniej grupy. Najmniej wymagające zdecydowanie są róże parkowe, które – jak sama nazwa mówi – sadzi się często w przestrzeni publicznej. Dobrym wyborem są również róże wielokwiatowe. Zazwyczaj nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale jednocześnie są dość odporne na niekorzystne warunki. Ładnie się prezentują i mogą być używane do wazonów jako kwiaty cięte.

Choć istnieje dużo gatunków odpowiednich dla polskich warunków klimatycznych, to nie wystarczy, aby róże ogrodowe rosły bez Twojej ingerencji. Pamiętaj, że wszystkie gatunki należy regularnie przycinać. Pozwoli to wzmocnić się roślinie i uzyskać pełne, dobrze rozwinięte kwiaty. Dodatkowo wszystkie gatunki róż po przycinaniu zagęszczają się. Podłoże musisz regularnie podlewać i utrzymywać w stanie lekko wilgotnym. Aby uniknąć szkodników, posadź w bezpośrednim sąsiedztwie róż wonną lawendę. Olejki eteryczne tej rośliny skutecznie chronią delikatne róże ogrodowe.