icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Okres powodziowy, czyli jaka pompa skutecznie usunie wodę z piwnicy?

Przedwiośnie oraz okres letni to czas, kiedy w Polsce poziom wód gruntowych niebezpiecznie się podwyższa. Gwałtowne roztopy oraz obfite opady deszczu mogą zagrozić bezpieczeństwu naszej działki. Niestety, w wielu piwnicach jedynym ratunkiem będzie odpompowanie stojącej wody.

Okres powodziowy

Sytuacji, w których przydaje się pompa, jest wiele. A to stojąca woda w piwnicy, a  to wypompowanie wody z oczka wodnego czy osuszenie wnętrza piwnicy. Dobry sprzęt powinien być wytrzymały i efektywny. Oto odpowiedzi na pytanie, jaką pompę wybrać, by mieć pewność, że będzie działała sprawnie.

Na domowy użytek szczególnie poleca się pompy zanurzeniowe, które zasilane są sieciowo i są łatwe w obsłudze. Reagują one na podnoszenie się poziomu wody i posiadają czujnik, który chroni silnik przed przegrzaniem.

Pompy do użytku domowego różnią się od siebie parametrami. Jedne potrafią przepompować w ciągu godziny około 7000 l wody, pozostałe znacznie więcej.

Inne pompy wybiera się także do brudnej wody, inne do stosunkowo czystej, która nie będzie zawierała różnych cząstek i ziemi.

Okres powodziowy

Może pompa spalinowa?

Charakteryzuje się ona tym, że ma znacznie większe gabaryty i możliwości od typowych pomp zatapialnych. Jest zasilana silnikiem spalinowym i nie można używać jej w pomieszczeniach zamkniętych. Co nie oznacza, że nie można przy jej pomocy odprowadzić wody z piwnicy — wystarczy dopasować do niej odpowiedniej długości wąż. Pompy spalinowe dzielą się na urządzenia do wody brudnej i czystej. Te pierwsze idealnie sprawdzą się na terenach popowodziowych.

Jeśli chcemy pozbyć się wody po powodzi, unikajmy szybkiego pompowania. Wodę usuwamy dopiero wtedy, gdy woda gruntowa bezpiecznie się obniży. Pamiętajmy, że poziom wód gruntowych powinien być niższy od poziomu wody w piwnicy. W przeciwnym przypadku możemy narazić swój dom na uszkodzenie struktury fundamentów.

Pompy służą do odpompowania wody, ale  nie takich substancji jak oleje, benzyny, rozpuszczalniki, kwasy, zasady, substancje organiczne, tłuszcze, ścieki, fekalia, a także wody zanieczyszczonej takimi substancjami.

Cena takich pomp waha się od 100 do 300 zł.