Produkty

Otwory w drzwiach wewnętrznych jako element systemy wentylacyjnego

Otwory w drzwiach wewnętrznych jako element systemy wentylacyjnego

Prawidłowo wykonany i sprawnie działający system wentylacyjny domu lub mieszkania gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki niej ograniczone zostaje ryzyko zawilgocenia ścian, parowania szyb czy złego samopoczucia domowników. Jaką rolę odgrywają w tym wypadku otwory w drzwiach wewnętrznych?

drzwi łazienkoweDrzwi łazienkowe

Otwory wentylacyjne umieszczane są w drzwiach łazienkowych ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu. Ich lokalizację oraz rozmiar określają ściśle przepisy prawa budowlanego: otwory powinny więc znajdować się w dolnej części drzwi, natomiast ich sumaryczny przekrój powinien wynosić minimum 0,022 m². Wartość ta uwzględnia zarówno wspomniane otwory, jak i szczelinę pomiędzy drzwiami a podłogą. Ta jest powiększana w przypadku drzwi łazienkowych, aby jak najbardziej usprawnić cyrkulację powietrza.

Drzwi łazienkowe są więc zwykle krótsze od standardowych drzwi wewnętrznych. Możemy zlecić ich skrócenie – firmy zajmujące się takimi usługami zadbają również o estetyczne wykończenie przycinanych powierzchni. Połączenie otworów wentylacyjnych oraz szczeliny pomiędzy skrzydłem drzwiowym a podłogą pozwalają na zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza w łazience. Dzięki temu nie będziemy borykać się z problemem zawilgoconych ręczników oraz zagrzybieniem ścian pojawiającym się na skutek utrzymującej się zbyt dużej wilgotności powietrza.

Wentylacja pozostałych drzwi wewnętrznychdrzwi łazienkowe

O odpowiednią wentylację powinniśmy zadbać także w innych pomieszczeniach naszego domu. Same okna z funkcją rozszczelnienia czy z zainstalowanymi nawiewnikami są niewystarczające. Zaleca się, by w każdych drzwiach wewnętrznych stosować otwory wentylacyjne – bez względu na przeznaczenie danego pokoju.

W pomieszczeniach, w których nie występuje zjawisko podwyższonej wilgotności powietrza, wystarczającym rozwiązaniem będzie zastosowanie szczeliny wentylacyjnej. Szczelina taka nie ingeruje w wygląd samych drzwi, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że tego typu wspomożenie wentylacji będzie prezentowało się nieestetycznie. Szczelina wykonywana jest już na etapie produkcji skrzydła drzwiowego, posiada formę wąskich nacięć, a dzięki odpowiedniej konstrukcji ogranicza przedostawanie się dźwięków oraz przenikanie światła. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie ważne w korytarzach bądź w pomieszczeniach, do których drzwi zazwyczaj są zamknięte (np. w garderobie czy poszczególnych pokojach).

Data publikacji: 08.01.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi łazienkowe – jakie wybrać? Wszystko o wymiarach, wymaganiach technicznych i nie tylko

Drzwi łazienkowe – jakie wybrać? Wszystko o wymiarach, wymaganiach technicznych i nie tylko
Drzwi łazienkowe mają charakterystyczny, jedyny spośród skrzydeł wewnętrznych wygląd – jeśli zastosowana jest w budynku wentylacja natura...
Czytaj więcej

Osłony wentylacyjne do drzwi wewnętrznych – co warto o nich wiedzieć?

Osłony wentylacyjne do drzwi wewnętrznych – co warto o nich wiedzieć?
Osłony wentylacyjne to nie tylko kratki naścienne, ale także elementy znajdujące się w drzwiach wewnętrznych – równie ważne dla prawidłowego fun...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Otwory w drzwiach wewnętrznych jako element systemy wentylacyjnego