Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Przesłony – alternatywa dla drzwi

Tradycyjne drzwi są podstawowym i najczęściej spotykanym sposobem oddzielania od siebie pomieszczeń. Moda na łączenie przestrzeni sprawiła jednak, że często z nich rezygnujemy, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Oddzielanie poszczególnych stref jest jednak potrzebne – pomaga uporządkować przestrzeń i zachować prywatność. W tym celu klasyczne drzwi warto zastąpić przesłonami.

Przesłony  alternatywa dla drzwi

Zalety przesłon

Przesłony bez wątpienia mają wiele zalet, które czynią je atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych drzwi. Przede wszystkim są znacznie tańsze od klasycznego skrzydła osadzonego na zawiasach. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na częstsze ich zmienianie lub zaopatrzenie się w różne ich rodzaje, z których będziemy korzystać zamiennie. Mamy także szansę na szybką i skuteczną zmianę aranżacji przestrzeni. Nie ulega bowiem wątpliwości, że przesłony są znacznie bardziej dekoracyjne od zwykłych drzwi – możemy przebierać tu w licznych odcieniach, wzorach i materiałach, wybierając te, które najbardziej odpowiadają naszemu gustowi.

Jeszcze jedną zaletą przesłon jest fakt, że dzięki ich lekkości, często także zwiewności i niepełnej formie, wpływają na optyczny odbiór pomieszczeń: powiększają je, czynią bardziej przestronnymi i jasnymi.

Należy jednak zaznaczyć, że przesłony nie wszędzie będą stanowiły rozwiązanie równie praktyczne co drzwi. Jeżeli służą nam do bardziej symbolicznego podziału przestrzeni i wydzielenia stref, w których nie potrzebujemy szczególnej ciszy czy intymności, sprawdzą się wystarczająco dobrze. Warto jednak pozostać przy klasycznych drzwiach w miejscach takich jak sypialnia i gabinet (i oczywiście łazienka czy toaleta) – tutaj bowiem prywatność i spokój liczą się najbardziej, ponieważ zapewniają możliwość efektywnej pracy oraz odpoczynku.

Rodzaje przesłon

Przesłony mogą przyjąć różną postać, a to, które z nich będą dla nas najlepszym rozwiązaniem, zależy od naszych potrzeb i upodobań. Co możemy wykorzystać w roli przesłony?

Tkaniny – zwiewne, lekkie i nieco prześwitujące materiały dodają wnętrzom delikatności i pozwalają jednocześnie na oddzielenie poszczególnych pomieszczeń. W otworze drzwiowym może więc zawisnąć zasłonka lub firanka, która niegdyś zdobiła nasze okno. W podobnej roli sprawdzi się także chusta czy pareo, które leżą na dnie naszej szafy. Tkaniny tego typu możemy dodatkowo obszyć i ozdobić je u dołu koralikami lub frędzlami. Nie będziemy mieli także trudności z ich zamocowaniem, wystarczy przypiąć je do rozciągniętej w wybranym miejscu linki lub naprężonego sznura.

Przesłony alternatywa dla drzwi

Ekran z poliwęglanu – to propozycja, która swoją formą przypomina konstrukcję drzwi przesuwnych. Ekran taki – przezroczysty lub udekorowany dowolnym wzorem – osadzony jest bowiem u góry na prowadnicy, wzdłuż której możemy łatwo go przesuwać, u dołu posiada natomiast system jezdny. Podobnym rozwiązaniem będzie zamocowanie zasłony panelowej. Pasy tkaniny zostają naprężone i przymocowane do prowadnic osadzonych na ścianie bądź suficie. Zyskujemy w ten sposób namiastkę drzwi przesuwnych, jednak jej konstrukcja jest znacznie lżejsza i bardziej dekoracyjna. Jeśli dodatkowo z zastosowanej tkaniny wykonamy także poszewki na poduszki czy inne detale, wystrój naszego wnętrza zyska na spójności.

Koraliki, sznurki – to propozycja znana i stosowana od lat – przesłony wykonane z luźno zwisających sznurków czy koralików stanowią idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie w zupełności wystarczy nam symboliczny podział przestrzeni. Są lekkie i zwiewne, nie wymagają nawet przesuwania, by móc przedostać się z jednej strefy mieszkania do drugiej. Takie sznurkowe zasłonki znajdziemy gotowe w sklepach w wielu różnych kolorach, więc bez trudności ożywimy za ich pomocą wnętrze.

Przesłony w formie drzwiczek barowych, których kształt rozpowszechniony został przez często widziane w westernach wejścia do salonu. Ich wykonanie jest na tyle proste, że z powodzeniem mogą stać się oryginalnym elementem wykończeniowym naszego mieszkania. Dwa symetryczne skrzydła wystarczy wyciąć z płyty MDF i wykończyć w dowolny sposób. Przymocujemy je w otworze drzwiowym za pomocą zwykłych zawiasów meblowych.