Przestrzeń przy oknie w kuchni – jak ją zabudować?

Okna znajdujące się w każdym domowym pomieszczeniu pełnią niezwykle ważną funkcję. Przestrzeń pod nimi, a także dookoła nich, wcale nie musi pozostać pusta, o czym świadczą przykłady wielu nowoczesnych aranżacji. A jak zabudować przestrzeń przy oknie w tak specyficznym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia? Poniżej przedstawiamy różne funkcjonalne propozycje.

okna w kuchni

Spis treści:

Okno w kuchni – wygoda czy przeszkoda?

W kuchni liczy się przede wszystkim funkcjonalność wykończenia oraz wyposażenia – wiedzą o tym szczególnie posiadacze niewielkich pomieszczeń, w których każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota. Jeśli w kuchni dodatkowo znajduje się okno, może się wydawać, że możliwości jego zagospodarowania stają się znacznie bardziej ograniczone – tracimy wtedy przestrzeń dostępną na jednej ze ścian, którą w innym wypadku wykorzystalibyśmy na zamocowanie szafek wiszących.

Z drugiej jednak strony obecność okna ma w kuchni wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia sporo światła dziennego, czyniąc wnętrze jasnym i ułatwiając codzienne korzystanie z niego. Jeśli okno jest otwierane, pozwala także na szybkie wywietrzenie wnętrza i usunięcie z niego nadmiaru pary wodnej bądź zapachów powstających podczas gotowania. Nie zapominajmy również o znaczeniu dekoracyjnym – umiejętnie zaaranżowana kuchenna wnęka okienna stanie się ważną częścią aranżacji, która będzie odpowiadać za panującą w pomieszczeniu przyjemną atmosferę.

Czy zatem musimy wybierać pomiędzy oknem a funkcjonalnym wyposażeniem kuchni? Nie, ponieważ możliwości, jakie dają dzisiejsze meble, sprzęty i akcesoria, sprawiają, że obecne w pomieszczeniu okno nie stanowi żadnej przeszkody w praktycznym i wygodnym urządzeniu wnętrza. Możemy zarówno mieć wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, jak i cieszyć się z korzyści, jakie daje przeszklenie.

Okno w kuchni a grzejnik

Tradycyjnym rozwiązaniem w kuchni jest montowanie grzejnika pod wnęką okienną. Decydując się na nie, rzeczywiście nie mamy wiele możliwości zagospodarowania tego fragmentu kuchni. Warto jednak zastanowić się nad przeniesieniem grzejnika na inną ścianę – w ten sposób zyskujemy miejsce pod oknem, które możemy zaaranżować w dowolny sposób. Wadą takiego rozwiązania może być dla niektórych fakt, że kaloryfer będzie bardziej wyeksponowany – ale również z tej sytuacji jest wyjście. Tradycyjny model warto zastąpić efektownym grzejnikiem dekoracyjnym. Będzie spełniał swoją funkcję równie dobrze, a przy tym stanie się ciekawym elementem aranżacji.

Czy wiesz, że...?

Problem wyeksponowania grzejnika nie wystąpi w sytuacji, gdy w naszym mieszkaniu bądź domu funkcjonuje ogrzewanie podłogowe – jeśli chcemy zapewnić sobie swobodę w aranżacji strefy przy oknie, taka instalacja nam ją zapewni.

Przestrzeń przy oknie w kuchni

Jeśli przenoszenie kaloryfera nie wchodzi w grę, np. ze względu na to, że nasza kuchnia jest naprawdę mała, zdecydujmy się na inne rozwiązanie. Parapet okienny znajdujący się nad kaloryferem zastąpmy blatem kuchennym. To propozycja warta uwagi zwłaszcza w kuchniach, w których zabudowa meblowa znajduje się równolegle względem siebie, po przeciwnych stronach przeszklenia. Blat nad grzejnikiem łączy obie części zabudowy, a przy tym zapewnia dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków.

Okno w kuchni a grzejnik
Okno w kuchni a szafki stojące

Okno w kuchni a szafki stojące

Jeśli miejsca pod oknem nie zajmuje grzejnik, warto wykorzystać je na zabudowę meblową. W zależności od wysokości, na jakiej znajduje się szyba, mamy dwie możliwości:

- ustawić meble z blatem roboczym poniżej okna i parapetu,

- ustawić meble na wysokości okna, zastępując parapet blatem.

W pierwszym wypadku do wykorzystania mamy zarówno powierzchnię blatu, jak i położonego wyżej parapetu – nie będziemy się również martwić o możliwość otwierania skrzydła okiennego oraz konieczność jego częstego czyszczenia. W drugim wypadku blat roboczy będzie szerszy, uzyskamy jedną dużą, dobrze doświetloną płaszczyznę, ale musimy liczyć się z tym, że szyba będzie szybciej się brudzić – szczególnie jeśli na jej poziomie zamontujemy zlewozmywak albo płytę grzewczą.

zabudowa ścian dookoła okna

Planując wpuszczenie w blat pod oknem zlewu, zyskujemy możliwość spoglądania na zewnątrz podczas zmywania lub przygotowywania posiłków. Decydując się na to efektowne rozwiązanie, musimy jednak pamiętać o kluczowym elemencie, jakim jest bateria kuchenna – powinna być tak dobrana oraz zamocowana, by nie uniemożliwiać otwierania okna. O tym, czym kierować się podczas wyboru baterii do kuchni, piszemy więcej w tym artykule.

Porada eksperta

O tym, jaką baterię wybrać do zlewozmywaka przy oknie, decyduje w dużej mierze rodzaj okna. Jeśli jest ono nieotwieralne lub jego nieotwieralna część znajduje się na dole albo też skrzydła uchylają się na zewnątrz, sprawdzi się dowolny sztorcowy model baterii. W innym przypadku warto zdecydować się np. na nowoczesną podokienną baterię składaną lub opuszczaną. Wybór armatury jest szczególnie ważny w kuchniach, w których parapet został zastąpiony przez blat.

inspiracje

Pod oknem możemy również przewidzieć miejsce na płytę grzewczą albo po prostu na blat roboczy. Meble umieszczone w tej części kuchni sprawdzą się jako przestrzeń do przechowywania przyborów kuchennych lub produktów spożywczych. Jeżeli ustawimy tu szafkę z szufladą, będziemy mogli przeznaczyć ją np. na sztućce – dla zachowania porządku niezbędne będzie w tym celu wyposażenie jej w odpowiedni organizer.

Okno w kuchni – zabudowa ścian dookoła

Wbrew pozorom ściana dookoła okna nie musi pozostać niezagospodarowana. Jeśli wystarczy na to przestrzeni, zawieśmy na niej dodatkowe szafki – można to zrobić z dwóch stron lub tylko z jednej. W ten sposób zyskujemy miejsce do przechowywania, a pomieszczenie nie straci na estetyce. Szafki po obu stronach okna warto połączyć od góry specjalnym panelem lub też listwą, co dodatkowo podkreśli spójność zabudowy. Warto rozważyć to rozwiązanie w małej kuchni, gdzie niezagospodarowanie okolicy okna może przyczynić się do tego, że we wnętrzu będzie brakowało nam mebli.

Czy wiesz, że...?

Jednym z rodzajów okien stosowanych w kuchni są okna horyzontalne – długie, a przy tym wąskie. Pozwalają one na precyzyjne obudowanie ich meblami, zarówno od dołu, jak i od góry. Doświetlają znacznie większą część blatu niż tradycyjne okno, zapewniają panoramiczny widok na okolicę, a także sprawiają, że nie ma potrzeby wykańczania ściany pomiędzy szafkami.

Jeśli natomiast nie potrzebujemy dodatkowych szafek, możemy zastąpić je praktycznymi półkami – nie przytłoczą pomieszczenia, natomiast zapewnią miejsce na często używane akcesoria, przyprawy albo nawet dekoracje. Modnym rozwiązaniem są także relingi – zamocowane na ścianie obok okna pozwolą zawiesić na nich np. łyżki, chochle czy łopatki potrzebne podczas przyrządzania potraw, zwłaszcza jeśli przy oknie znajduje się płyta grzewcza. Można umieścić na nich także pojemniki z donicami, w których rosną zioła – w pobliżu okna będą miały dobre warunki do wzrostu. Zioła można również zasadzić w tradycyjnych donicach i ustawić na blacie lub parapecie.

Okno w kuchni – zabudowa ścian dookoła

Jeśli wzdłuż okna znajduje się blat roboczy, z którego codzienne korzystamy, zlew albo kuchenka, zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie tej części pomieszczenia – będzie niezbędne podczas korzystania z kuchni wieczorem. W tej roli sprawdzą się np. oczka wpuszczone sufit na całej długości strefy roboczej. Pamiętajmy również wcześniej o zainstalowaniu w pobliżu blatu gniazda elektrycznego, do którego podłączymy mikser, blender i inne kuchenne urządzenia.

Aby dodać kuchni przyjemnego, domowego charakteru, zadbajmy również o dekorację samego okna – zawieśmy w nim zazdrostkę, roletę albo żaluzję. Dzięki temu strefa przy szybie będzie zagospodarowana nie tylko wygodnie oraz praktycznie, ale również estetycznie.

 

Data publikacji: 30.04.2018

Data aktualizacji: 20.06.2024