Pustaki szklane w łazience – wybór i montaż

Nowoczesne pustaki szklane zastępują tradycyjne luksfery i zyskują coraz większą popularność. Ich właściwości sprawiają, że są wykorzystywane w rozmaitych miejscach – przy ich użyciu obudowuje się drzwi zewnętrzne, doświetla garaże, tworzy elementy elewacji budynków, a nawet zastępuje okna. Czemu więc nie zastosować ich w łazience, tym bardziej że możemy to zrobić na kilka sposobów?

Pustak szklany

Dlaczego warto zdecydować się na pustaki szklane w łazience?

Powodów jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest fakt, iż te materiały budowlane są odporne na działanie wilgoci. Stąd też mogą znajdować się w pobliżu wszystkich umieszczonych w pomieszczeniu łazienkowym urządzeń sanitarnych, a nawet mieć z nimi bezpośredni kontakt.

Poza tym k jest wyjątkowo łatwy do utrzymania w czystości. Tworząc z niego różnego rodzaju obudowy, zyskujemy powierzchnie, na których wszelkie zacieki i odciski są niemal niewidoczne. Zabrudzenia, których musimy się pozbyć, łatwo wyeliminujemy za pomocą podstawowych środków czystości. Co więcej, nawet mocne szorowanie pustaków szklanych nie spowoduje powstania na ich powierzchni nieestetycznych zarysowań.

Ponadto do zalet tego materiału zaliczymy aspekt wizualny, który pozwala jednocześnie doświetlić wnętrze i zapewnia pełną intymność korzystania z łazienki. Pomieszczenie to staje się bardziej przestrzenne i bez wątpienia oryginalne, szczególnie że tworzone z pustaków szklanych konstrukcje mogą przybierać różne kształty – od prostych, przez łuki, po swoistego rodzaju fale.

Jak wykorzystać pustaki szklane w łazience?

Podobnie jak powodów, dla których możemy to zrobić, samych zastosowań jest również kilka. Zależą one głównie od naszych indywidualnych preferencji i wyobrażeń. Możemy pozwolić sobie na wykonanie za pomocą pustaków szklanych zarówno pełnych konstrukcji, jak i niewielkich detali, które będą pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną.

Dobrym przykładem są ścianki działowe i przegrody. To sposób na wykorzystanie tego materiału, który jest zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i funkcjonalny. Jako pełna konstrukcja pustaki szklane mogą oddzielać łazienkę od reszty pomieszczeń lub dzielić to wnętrze na strefę łazienkową i toaletową. Dzięki temu że ilość światła przepuszczanego przez pustaki szklane może wynosić nawet 80%, takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku słabo doświetlonych łazienek bądź pomieszczeń, które są pozbawione okien.

Pustak szklany matowy

Pustaki szklane świetnie nadają się również do stworzenia z nich obudowy dla wanny czy umywalki. Coraz chętniej wykonuje się z nich również kabiny prysznicowe. I tutaj możemy mówić o zachowaniu intymności, ponieważ matowe lub ornamentowe pustaki szklane są w stanie doskonale ograniczać widoczność, a jednocześnie doświetlają przestrzeń znajdującą się wokół kabiny oraz w jej środku.

Porada eksperta:

Ścianki z pustaków szklanych stanowiące kabinę pozwalają nam wykonać prysznic pozbawiony jakichkolwiek progów – warunkiem jest jednak
wykonanie podłogi wyprofilowanej ze spadkiem w stronę kratki odpływowej.

Pustak szklany bezbarwny

Pustaki szklane idealne do łazienki

Z warunkami, jakie panują w łazience, a więc zmiennymi temperaturami oraz poziomami wilgotności, są w stanie poradzić sobie niemal wszystkie dostępne na rynku pustaki szklane. Dzięki temu możemy zastosować zarówno ich różne kształty, jak i kolory. Wybierać możemy więc głównie pomiędzy produktami bezbarwnymi (matowymi i transparentnymi), barwionymi w masie oraz dekoracyjnymi, na których powierzchni naniesione są różne wzory (więcej o poszczególnych rodzajach pustaków szklanych oraz ich zastosowaniu w tym artykule). W przypadku łazienki unikać powinniśmy natomiast pustaków szklanych powlekanych powierzchniowo, których powłoka lakiernicza jest bardzo delikatna i wrażliwa na warunki panujące w pomieszczeniu łazienkowym.

Montaż

Do wykonania konstrukcji z pustaków szklanych w łazience należy się dobrze przygotować. Funkcjonalność tych elementów zależy od wielu czynników, które trzeba mieć na uwadze podczas montażu. Jeszcze zanim przystąpimy do pierwszych prac, powinniśmy dokładnie obliczyć wielkość ścianki lub wstawki, jaką planujemy wykonać, uwzględniając przy tym fakt, że pustaki szklane są materiałem, którego nie możemy docinać, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pustaków, cegieł czy płyt gipsowo-kartonowych. Należy pamiętać również o tym, że konstrukcje wykonywane z tego budulca nie mogą być łączone na sztywno z innymi materiałami, bo może to prowadzić do ich pękania.

Krzyżyki montażowe do pustaków szklanych

Wybór zaprawy

Konstrukcje z pustaków szklanych stworzymy przy użyciu zaprawy cementowej, która nie zawiera wapna. Na rynku dostępne są specjalne zaprawy przystosowane do murowania tego rodzaju materiału. Wyróżniają się one wymaganym poziomem elastyczności i przyczepności. Podobnie jak same pustaki, są też odporne na działanie wilgoci oraz chemicznych środków czystości. Alternatywą dla specjalistycznych zapraw są te tradycyjne. Ponieważ że nie mogę mieć one w swoim składzie wapna, należy dodać do nich odpowiednie plastyfikatory zwiększające ich odporność na działanie wody i podwyższoną wilgotność.

Wykonanie ramy obwodowej

Niezależnie od tego, jaki rodzaj konstrukcji z pustaków szklanych będziemy chcieli stworzyć w naszej łazience, jego podstawę powinna stanowić rama obwodowa, na którą składa się listwa startowa oraz pasy: górny i boczne. Rama będzie stanowić podparcie dla pustaków, a także odseparuje je od pozostałych materiałów, z którymi je połączymy. Wykonanie ramy obwodowej należy rozpocząć w każdym z przypadków od montażu listwy startowej mocowanej na sztywno bezpośrednio do stabilnego podłoża za pomocą kołków rozporowych. Z kolei na dnie samej listwy powinno się umieścić taśmę dylatacyjną (alternatywą dla taśmy mogą być 2 warstwy papy). W listwie umieszczamy także zbrojenie w formie specjalnej drabinki zbrojeniowej, która powinna być zabezpieczona antykorozyjnie oraz podwiązana do spinek w listwie startowej. Należy pamiętać o tym, że rozmiar listwy możemy zredukować do niezbędnych wytycznych, przycinając ją piłką do metalu. Element ten przymocowuje się do prostopadłej ściany, dzięki czemu otrzymujemy pas boczny. Na koniec miejsce połączenia ramy z murem warto uszczelnić silikonem, który zabezpieczy konstrukcję przed wnikaniem wilgoci.

Porada eksperta:

Alternatywą dla specjalnej drabinki zbrojeniowej może być zastosowanie 2 prętów. Powinny mieć one średnicę 6 mm w sytuacji, gdy konieczne jest
użycie prętów o długości mniejszej niż 1,5 m lub średnicę 8 mm w przypadku konieczności użycia prętów dłuższych niż 1,5 m.

Pustak szklany bezbarwny

Układanie pustaków

Po wypełnieniu listwy startowej przygotowaną wcześniej zaprawą możemy rozpocząć układanie pustaków szklanych. Pierwszy z nich umieszczamy w narożniku, dokładając do niego kolejne elementy. Rozdzielamy je przy użyciu specjalnych krzyżyków dystansowych przeznaczonych do montażu pustaków szklanych.

Każdą spoinę znajdującą się pomiędzy układanymi kolejno elementami w poziomie i pionie wypełniamy szczelnie zaprawą, dbając o regularne usuwanie jej nadmiaru przy użyciu miękkiej gąbki, która nie zarysuje pustaków. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby pręty zbrojeniowe ułożone w ramie obwodowej były dokładnie zatapiane w masie, ale nie stykały się bezpośrednio z samymi pustakami.

Kiedy ułożymy ostatni rząd, powinniśmy z obu stron delikatnie usunąć płytki krzyżyków montażowych. Po wstępnym wyschnięciu zaprawy przystępujemy do usunięcia jej nadmiaru oraz wygładzenia wszystkich spoin łączących pustaki.

Uwaga!

Nadmiar zaprawy, która stanowi spoinę pomiędzy wszystkimi pustakami szklanymi w konstrukcji, należy usuwać do głębokości ok. 1 cm.
Po zakończeniu montażu i wyschnięciu zaprawy szczeliny wypełniamy fugą drobnoziarnistą. Jest to jednak koniecznie jedynie w przypadku,
gdy do tworzenia konstrukcji nie użyliśmy specjalnej zaprawy do pustaków szklanych.

Wykonanie kabiny prysznicowej

Jeśli decydujemy się na stworzenie z pustaków szklanych kabiny prysznicowej, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o wykonaniu podłogi, która stanowi dno kabiny, z odpowiednim spadkiem wyprofilowanym w taki sposób, aby woda ściekała w kierunku kratki odpływowej. Należy jednocześnie mieć na uwadze fakt, że ścian z pustaków szklanych stanowiących obudowę kabiny nie można stawiać na brodziku – jeśli nie chcemy, aby posadzka była jednocześnie dnem prysznica, a stanowił ją brodzik, urządzenie to montujemy dopiero po stworzeniu ścianki w przygotowanym wcześniej otworze. Drzwi z kolei możemy przymocować jedynie do spoin wykonanych z zaprawy (niemożliwe jest przymocowanie ich do samych pustaków!). Nie można zapominać również o uszczelnieniu silikonem wszystkich miejsc stykowych, czyli połączeń obudowy z pustaków z brodzikiem i ścianami wykonanymi z innych materiałów.

 

Data publikacji: 13.05.2016