Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ramy do zdjęć – jak je wybierać i umieszczać we wnętrzu?

Jednym z najprostszych sposobów na to, by nadać wnętrzom indywidualnego charakteru, jest umieszczenie w nim zdjęć, na których znajdują się bliskie nam osoby czy wspomnienia z udanych wakacji. Możemy powiesić je na ścianie czy postawić na meblach. Żeby zrobić to wygodnie i przy okazji podkreślić oryginalność każdego z nich, powinniśmy dopasować do zdjęć odpowiednie ramy. Oto, jak to zrobić.

Ramka Colours AB 10 x 15 cm drewnoRamka Colours AB 10 x 15 cm drewnoRamka Colours AB 10 x 15 cm drewnoRamka Colours AB 10 x 15 cm drewno

Mieszanie form i rozmiarów ram

Jeśli decydujemy się na udekorowanie wnętrza zdjęciami zamkniętymi w estetycznych ramach, nie powinniśmy się ograniczać. Zabawa formami może pozwolić nam bowiem osiągnąć wyjątkowo oryginalny efekt. Nawet jeśli nasze mieszkanie jest utrzymane w minimalistycznym stylu, możemy umieścić w nim kilka ram z fotografiami, które znajdą się blisko siebie. Zarówno wieszając je na ścianach, jak i ustawiając na meblach, warto mieszać ze sobą różne kształty ram – od pionowych i poziomych prostokątów do modeli kolistych czy owalnych.

Wyjątkiem są sytuacje, w których wykorzystujemy zdjęcia w dużych formatach, które nie potrzebują już dodatkowego towarzystwa podobnych dekoracji. Oczywiście musimy wtedy posiadać fotografie wielkoformatowe wydrukowane w wysokiej jakości obrazu. Analogicznie zdecydowanie większy jest też wówczas rozmiar ramy. Zdjęcie w dużych formatach stanowią równie udaną dekorację ścienną, co kompozycje złożone z kilku mniejszych fotografii. Są wówczas centralnym punktem ściany, która nie musi być w żaden sposób dodatkowo dekorowana – ozdoba w takim rozmiarze skupia na sobie cały wzrok.

Porada eksperta:

Jeśli posiadamy ciekawe zdjęcia wielkoformatowe, to nie zawsze musimy zamykać je w ramach. Możemy je wykorzystać także do udekorowania drzwi czy lodówki, nadając im wysoce indywidualny styl.

Fotorama „I” liliowy wrzos 10 x 15 cmFotorama „I” liliowy wrzos 10 x 15 cmFotorama „I” liliowy wrzos 10 x 15 cmFotorama „I” liliowy wrzos 10 x 15 cm
Fotorama plastikowa „Z” 13 x 18 cm ciemnaFotorama plastikowa „Z” 13 x 18 cm ciemnaFotorama plastikowa „Z” 13 x 18 cm ciemnaFotorama plastikowa „Z” 13 x 18 cm ciemna

Dobór kolorystyki ram

Urządzanie mieszkanie nieodłącznie wiąże się z doborem odpowiedniej kolorystyki poszczególnych elementów dekoracyjnych. Aspekt ten powinniśmy więc wziąć pod uwagę także wtedy, gdy wybieramy ramy do zdjęć. Muszą one dobrze komponować się zarówno ze stylistyką danego wnętrza, jak i zdjęciami, które będą oprawiać. Najpierw więc dobieramy do fotografii odpowiednią szerokość i długość ramy, a następnie jej kolor.

Ważne jest przede wszystkim to, aby kolor ramy skutecznie podkreślał to, co jest najbardziej atrakcyjne pod względem wizualnym na danej fotografii. Warto kierować się tutaj prostą zasadą, która nakazuje dopasowywać do zdjęć o ciepłej tonacji takie same ramy. Podobnie do fotografii o chłodnej tonacji, ramy w chłodnej kolorystyce. Jeśli decydujemy się na ozdobienie ściany bądź innego miejsca w naszym mieszkaniu zdjęciem czarno-białym, dopasujmy do niego ramę w kolorze białym, czarnym lub szarym, choć tego rodzaju fotografie prezentują się też w metalowych i przeźroczystych oprawach, jeszcze bardziej podkreślających rangę ozdoby.

Fotorama „L” 30 x 40 cm złotyFotorama „L” 30 x 40 cm złotyFotorama „L” 30 x 40 cm złotyFotorama „L” 30 x 40 cm złoty

Wypełnienie ram, czyli co do środka

Ten podtytuł może być nieco mylący, ponieważ chcąc stworzyć ozdoby na ścianę lub inne powierzchnie w postaci ulubionych fotografii, powinniśmy kierować się nadrzędną zasadą, która mówi, że ramę należy dobierać do zdjęć, a nie odwrotnie. Najpierw więc powinniśmy zanalizować to, co przedstawia dane zdjęcie, a dopiero potem dobrać do niego odpowiednią ramkę. Jeśli chcemy oprawić mniej lub bardziej klasyczne portrety, możemy wybrać do nich ramę, która jest bogatsza, ma nietypową formę i sama w sobie stanowi dekorację. Jeśli zaś fotografie tętnią życiem, lepiej sprawdzą się dla nich oprawy bardziej stonowane, jednokolorowe.

Pamiętamy również o tym, że możemy śmiało umieszczać na wspólnych kompozycjach, złożonych z kilku ram, zarówno zdjęcia kolorowe, jak i czarno-białe. Należy przy tym zwrócić uwagę na właściwie wyważenie proporcji. Jeśli łączymy ze sobą kilka zdjęć i wśród nich znajdzie się tylko jedno czarno-białe lub tylko jedno kolorowe – całość nie będzie prezentowała się zbyt dobrze.

To, co konkretnie znajdzie się w ramie, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Nie powinniśmy jednak się w tym aspekcie ograniczać. Mogą być to zarówno nasze prywatne zdjęcia, jak i gotowe pejzaże i ulubione krajobrazy ze świata – miejsca, w których chcielibyśmy się znaleźć. Zdjęcia, którymi dekorujemy własną przestrzeń, powinny wprowadzać nas przede wszystkim w dobry nastrój.

Porada eksperta:

Świetnym sposobem na urozmaicenie naszych kompozycji jest dołączenie do zdjęć różnego rodzaju grafik, nawet przedstawiających pojedynczy znak lub symbol. To idealna propozycja do pomieszczeń utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Fotorama plastikowa „Z” 18 x 24 cm złotaFotorama plastikowa „Z” 18 x 24 cm złotaFotorama plastikowa „Z” 18 x 24 cm złotaFotorama plastikowa „Z” 18 x 24 cm złota

Wieszanie ram na ścianach

Zanim przystąpimy do powieszenia ram z fotografiami lub grafikami na ścianach, warto dokonać wstępnej wizualizacji. Na początku powinniśmy dobrze przemyśleć, jakie zdjęcia chcemy ze sobą zestawić, jeśli tworzymy większe kompozycje. Następnie warto dokładnie rozplanować ich położenie, uwzględniając wolne miejsce na danej ścianie oraz rozmiary poszczególnych ram, a także odstępy, jakie powinniśmy zachować między nimi. Możemy tego łatwo dokonać, projektując kompozycję na kartce papieru lub też układając wybrane ramy na podłodze – w tym drugim przypadku sprawdzimy, czy dana kompozycja jest na pewno zgodna z naszymi wyobrażeniami.

Podczas wieszania ramki na zdjęcia warto zastanowić się też nad tym, czy dane miejsce będzie odpowiednie dla konkretnej fotografii umieszczonej w środku. Należy wziąć tutaj pod uwagę np. dostęp do światła dziennego oraz kąt padania światła. Istotne może być również to, z jakiego miejsca będziemy podziwiać nasze ulubione zdjęcia i dopasować do niego wysokość powieszenia ramy, tak by była dobrze widoczna, czyli znajdowała się na wysokości naszych oczu – z pozycji siedzącej lub stojącej.

Tworzenie kompozycji

Jeśli chcemy zestawić ze sobą w jednym miejscu kilka ram, to możemy to zrobić w wielu konfiguracjach. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nie musimy tworzyć rzędów z ramami, które zostaną zawieszone na ścianie zgodnie z oczkiem poziomicy i wszystkie będą posiadały taką samą szerokość i długość. Tworząc kompozycję z kilkoma fotografiami czy grafikami, powinniśmy stosować bardziej stonowane i jednokolorowe ramy, choć wśród nich możemy umieścić też jedną bardziej ozdobną, np. w centralnym punkcie.

A jeśli nie mamy pomysłu na to, jak zestawić różnych rozmiarów ramy, możemy skorzystać z gotowych i sprawdzonych wzorów.

Podstawowe kompozycje ram do zdjęćPodstawowe kompozycje ram do zdjęćPodstawowe kompozycje ram do zdjęćPodstawowe kompozycje ram do zdjęć

Ustawianie ram na meblach

W tym przypadku również powinniśmy zestawiać ze sobą ramy o różnych rozmiarach, ponieważ takie kompozycje wyglądają zdecydowanie najlepiej. Ramka na zdjęcia świetnie sprawdzi się na szafce nocnej w sypialni czy na komodzie w salonie, a także na biurku w gabinecie. Na meblach idealnie komponują się ze sobą dwie ramy – np. większych rozmiarów prostokątne i stonowane z dużo mniejszymi, ozdobnymi w nietuzinkowych kształtach – np. serca. Stanowią one zgrany duet, szczególnie jeśli brzeg mniejszej ramy opiera się, zasłaniając jeden z brzegów tej większej.

Ramka plastikowa 21 x 30 cm czarny połyskRamka plastikowa 21 x 30 cm czarny połyskRamka plastikowa 21 x 30 cm czarny połyskRamka plastikowa 21 x 30 cm czarny połysk

Porada eksperta:

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy w danym pomieszczeniu miejsca na to, by umieścić ramę ze zdjęciem na szafce, biurku czy stoliku, możemy ją też gustownie wyeksponować na parapecie.

Data publikacji: 21.11.2016