Rodzaje płyt kuchennych - przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Płyty grzewcze, nazywane również kuchennymi, są kluczowym elementem każdej domowej kuchni. Dzięki wciąż rozwijającej się technologii mamy dziś do czynienia z kilkoma rodzajami płyt – co je charakteryzuje?

płyta gazowa

Spis treści:

Płyty gazowe

To najbardziej tradycyjne pośród wszystkich obecnie dostępnych na rynku płyt grzewczych. Mimo iż mamy do wyboru bardziej nowoczesne opcje, wciąż chętnie stawiamy na to rozwiązanie – ich popularność zależy w dużej mierze od stosunkowo niskich kosztów eksploatacji. Takie rodzaje płyt wyposażone są w najczęściej w cztery palniki gazowe, różniące się od siebie rozmiarem i siłą grzania – niektórzy producenci oferują nam też modele dwu- i trzypalnikowe lub powiększone do pięciu powierzchni grzewczych. Płyty gazowe mimo swojego tradycyjnego charakteru są bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że takie rozwiązanie wymaga podłączenia specjalnej wentylacji z tego względu, że spaliny są emitowane bezpośrednio do otoczenia.

Płyty elektryczne

Są świetnym rozwiązaniem, kiedy nie możemy sobie pozwolić na zainstalowanie w naszej kuchni płyt gazowych. Podobnie jak one, płyty elektryczne nie są zbyt wymagające pod względem kosztów eksploatacji. Posiadają one palniki elektryczne w postaci żeliwnych płytek grzejnych o zróżnicowanej średnicy. Ich dużą zaletą jest bardzo prosta obsługa – sterujemy nimi za pomocą tradycyjnych pokręteł. Z drugiej strony nie możemy jednak mówić o rozbudowanych funkcjach w postaci różnego rodzaju programatorów i zabezpieczeń. Na minus zaliczymy też z pewnością dość trudne czyszczenie. 

Płyty ceramiczne

Niezwykle wygodne, równie proste w obsłudze co elektryczne, a przy tym bardziej zaawansowane technologicznie. Od płyt elektrycznych różnią się przede wszystkim tym, że posiadają odporną i płaską szklano-ceramiczną płytę, która nie dość że jest bardzo atrakcyjna wizualnie, to także łatwo się czyści. Pod płytą znajdują się spirale elektryczne lub lampy halogenowe, które są elementami grzejnymi – sterujemy nimi w bardzo prosty sposób dzięki przyciskom dotykowym umieszczonym na bezpiecznym panelu z wieloma przydatnymi funkcjami, takimi jak czasomierz czy czujnik smażenia. Zakup bardziej rozbudowanych modeli płyt ceramicznych wiąże się jednak ze sporym wydatkiem.   

płyta ceramiczna

Płyty indukcyjne

Wyglądem przypominają płyty ceramiczne, a różnią się od nich przede wszystkim sposobem grzania, w którym wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dzięki wykorzystaniu tej technologii płyty indukcyjne gwarantują nam niskie zużycie energii elektrycznej. Do ich zalet należy również szybsze gotowanie w porównaniu do innych rodzajów płyt, łatwe czyszczenie i bezpieczeństwo. Wybierając płyty indukcyjne, wybieramy urządzenia dające nam wygodę i dużą swobodę w kontrolowaniu każdego procesu gotowania, np. przez dostosowanie mocy grzania do konkretnej temperatury.

płyta indukcyjna

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie?

Przy wybieraniu odpowiedniej płyty grzewczej do naszej kuchni powinniśmy pamiętać również o jej rozmiarze i kształcie, który musi odpowiadać miejscu jej planowanego zabudowania. Niezwykle ważną kwestią jest też ilość, wielkość i rozmieszczenie palników, które należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb mając na uwadze częstotliwość i formę przyrządzania potraw w domowej kuchni.

Data publikacji: 07.11.2014

Data aktualizacji: 19.06.2024