Produkty

Tynkowanie ręczne krok po kroku

Tynkowanie ręczne krok po kroku

Tynkowanie możesz wykonać na etapie budowy domu. Odpowiednim momentem jest także generalny remont mieszkania. Podstawowa wiedza i dobre przygotowanie wystarczą, by pracę tę wykonać własnoręcznie. Podpowiemy Ci, jak zrobić tynk oraz jak przebiega tynkowanie krok po kroku.

Przejdź do następnych akapitów:

Nakładając tynk na ścianę, zabezpieczysz powierzchnię i jednocześnie przygotujesz ją do dalszej pracy (na przykład położenia tapety czy kafelek). Nim przystąpisz do tynkowania,  dobierz i przygotuj odpowiednie produkty oraz podejmij decyzję, w jaki sposób kłaść preparat – ręcznie czy maszynowo, a także czy pracę wykonasz samodzielnie lub też przy pomocy ekipy remontowej.

Własnoręczne tynkowanie nie należy do zadań trudnych. Podejmując się tego wyzwania, dobrze byś posiadał podstawową wiedzę o tym, jak tynkować ścianę krok po kroku. Odpowiednie wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Poinstruujemy Cię nie tylko, jak wykonać tynkowanie ręczne krok po kroku, ale także jak przygotować preparat i powierzchnię oraz jak kłaść siatkę na ścianę (w celu jej wzmocnienia).

tynkowanie ręczne krok po kroku

Jak położyć tynk?

Jakie zalety ma położenie tynków we wnętrzach? Wymienia się wśród nich m.in.: regulację poziomu wilgoci czy też wpływ na estetykę mieszkania. Przy użyciu tynków stworzysz na ścianie także jednolitą fakturę, jak również wyrównasz jej powierzchnię. By efekt finalny tynkowania był naprawdę dobry, nie możesz zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Co należy zrobić?

Tynkowany obszar powinien być czysty, suchy oraz pozbawiony kurzu. W przypadku gdy ściana nie jest nowa, koniecznie usuń stare powłoki farby, tapetę, czy też zniszczony tynk. Co zrobić, jeśli zauważysz ubytki? Połóż na nie tynk miejscowo, minimum trzy dni przez głównymi pracami. Warto także zagruntować ścianę przed tynkowaniem.

Tynk – proporcje

Wiedza o tym, jak kłaść tynk to połowa sukcesu. Dobrze też wiedzieć, jak ułatwić sobie pracę. Większość przedsięwzięć budowlanych usprawnia wcześniejsze przygotowanie niezbędnych narzędzi i preparatów. Co przyda Ci się podczas tynkowania? Poza samymi materiałami, jak tynk czy grunt, zaopatrz się w:

  • łatę tynkarską typu H i łatę trapezową,

  • pacę filcową i metalową,

  • nierdzewne profile ochronne,

  • wiertarkę wraz z mieszadłem,

  • wałek,

  • specjalną siatkę z włókna szklanego.

tynkowanie krok po kroku Grunt pod tynki Kreisel Tynkolit-T20 kg Wiertarka bezudarowa Makita 6413 Łata tynkarska trapezowa PRO 200 cm Wałek Diall 180 x 45 mm Tynk mineralny Diall baranek 1,5 mm biały 25 kg Siatka z włókna szklanego Rednet 5 mb Mieszadło uniwersalne Comensal 80 mm Paca Comensal nierdzewna 13 x 36 cm gładka

Nim przystąpisz do pracy, w pierwszej kolejności sporządź zaprawę. Od tego, jak to zrobisz, będzie zależał stopień trwałości tynku. Proporcje są tu kluczowe – finalnie masa nie może być ani za gęsta, ani za rzadka. Jak zrobić tynk? Weź pojemnik i wlej do niego wodę, a następnie dosyp suchą mieszankę (informacji o proporcjach szukaj na opakowaniu produktu). Teraz kolej na mieszanie. W tym celu użyj wiertarki z mieszadłem. Masę rozrabiaj aż do momentu, kiedy znikną wszystkie grudki.

Gdy przygotujesz powierzchnię i rozrobisz preparat, pora rozpocząć właściwą pracę. Czas rzeczowo odpowiedzieć na pytanie o to, jak położyć tynk na ścianie.

Tynkowanie ręczne krok po kroku

Jak kłaść tynk samodzielnie? Jaka powinna być kolejność prac? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik o tym, jak przebiega tynkowanie krok po kroku, by rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Krok pierwszy – wzmocnienie podłoża

Zanim położysz na ścianę pierwszą warstwę tynku, pomyśl o zabezpieczeniu elementów szczególnie narażonych na uszkodzenia. W tym celu osłoń narożniki nierdzewnymi profilami ochronnymi. Z kolei miejsca zagrożone pęknięciem, wzmocnij siatką z włókna szklanego – możesz to także zrobić, by po prostu wzmocnić tynk.

Jak kłaść siatkę na ścianę? W pierwszej kolejności nałóż klej na powierzchnię przygotowaną do tynkowania, a następnie odpowiedni kawałek siatki. Zrób to tak, by materiał wtopił się w spoiwo. Zwróć uwagę, by kładąc siatkę, nie stworzyć fałd.

jak zrobić tynk

Krok drugi – nakładanie tynku

Czas najwyższy na nakładanie tynku. Jak to zrobić? Zaprawę nanoś na ścianę pionowymi ruchami dół-góra (pamiętaj o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych). Liczba warstw produktu jest uzależniona od rodzaju tynku. Jeśli musisz nałożyć więcej niż jedną powłokę preparatu, pamiętaj, by odczekać, aż powierzchnia całkowicie wyschnie.

Krok trzeci – rozprowadzanie masy

Mokry tynk rozprowadzaj po ścianie z pomocą łaty tynkarskiej H. Ustaw ją pod niewielkim kątem i przesuwaj tak, by zebrać nadmiar zaprawy. Nierówności usuń, gdy masa zacznie wiązać – w tym celu użyj łaty trapezowej. Kiedy powierzchnia w pełni stwardnieje, zwilż ją wodą i zacieraj pacą filcową. Na koniec wygładź tynk pacą metalową. Zacieranie i wygładzanie powierzchni powtarzaj do momentu, aż stanie się ona gładka.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje
Niezależnie od tego, czy nałożenie tynku elewacyjnego powierzymy ekipie fachowców, czy też sami zabierzemy się za czynności z tym związane, powinniśmy...
Czytaj więcej

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Bonie gwarancją efektownej elewacji
W czasach, kiedy estetyka jest coraz istotniejsza, sztukaterię na elewacjach naszych domów widać coraz częściej. Choć tak zwane bonie ozdobne znajdują...
Czytaj więcej

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji
Boniowanie – to sposób dekoracyjnego wykończenia murów polegający na dzieleniu powierzchni elewacji na mniejsze obszary. Głównym celem tego zabi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Tynkowanie ręczne krok po kroku